سه‌شنبه 2 مرداد 1403
32.6 C
Tehran
خانهاخبار و رویدادهاداروی momelotinib برای مبتلایان به سرطان مغز استخوان مورد تأیید قرار گرفت

داروی momelotinib برای مبتلایان به سرطان مغز استخوان مورد تأیید قرار گرفت

داروی momelotinib برای مبتلایان به سرطان مغز استخوان مورد تأیید قرار گرفت

شرکت داروسازی بریتانیایی GSK روز جمعه اعلام کرد که سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) داروی خوراکی این شرکت را برای درمان کم‌خونی در بیماران مبتلا به نوعی سرطان مغز استخوان به نام میلوفیبروز تأیید کرده است.

این دارو که مُومِلوتینیب (momelotinib) نام دارد برای بیمارانی تأیید شده که پیش‌تر با استفاده از یک کلاس از داروهای ضدالتهابی مورد تأیید FDA به‌نام مهارکننده‌های JAK تحت‌درمان قرار گرفته‌اند. در حالی‌که داروی نام‌برده با نام تجاری Ojjaara نیز به همان کلاس از داروها تعلق دارد، به کاهش میزان سطح پروتئینی به نام هپسیدین کمک می‌کند که تنظیم‌کننده نحوه استفاده بدن از آهن است.

میلوفیبروز با سطوح بالای هپسیدین همراه است و تولید سلول‌های خونی بدن را مختل می‌کند و اغلب باعث کم‌خونی شدید یا کمبود گلبول‌های قرمز می‌شود. مبتلایان به کم‌خونی ناشی از میلوفیبروز برای بهبود تعداد گلبول‌های قرمز خون خود به تزریق خون دوره‌ای متکی هستند.

تأیید FDA بر اساس داده‌های یک مطالعه فاز نهایی است که نشان داد این دارو در کاهش علائم بیماری و کاهش وابستگی بیماران به تزریق خون در مقایسه با بیمارانی که داروی کم‌خونی دیگری به‌نام دانازول (danazol) را دریافت کرده‌اند، موفقیت‌آمیز بوده است.

انتهای پیام

مقالات مرتبط

یک دیدگاه ارسال کنید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید

محبوب ترین

نظرات اخیر