سه‌شنبه 2 مرداد 1403
32.6 C
Tehran
خانهاخبار و رویدادهاربات چینیِ «سگ راهنما» استقلال افراد کم‌بینا را بهبود خواهد بخشید

ربات چینیِ «سگ راهنما» استقلال افراد کم‌بینا را بهبود خواهد بخشید

تکنولوژی و تغییر زندگی/

ربات چینیِ «سگ راهنما» استقلال افراد کم‌بینا را بهبود خواهد بخشید

به گفته تیم تحقیقاتی سازنده ربات «سگ راهنما» در شانگهای، این سگ نسبت به سگ‌های دیگر کم‌موتر است، اما این ربات چینیِ شش‌پا می‌تواند روزی به افراد دارای اختلال بینایی کمک کند تا مستقل‌تر زندگی کنند.

این سگ ربات که در حال حاضر در حال گذراندن آزمایش میدانی است، می‌تواند از طریق دوربین‌ها و حسگرها در محیط فیزیکی خود حرکت کند و از جمله سیگنال‌های چراغ راهنمایی را تشخیص دهد؛ کاری که که سگ‌های راهنمای معمولی قادر به انجام آن نیستند.

این «سگ راهنما» که تقریباً به اندازه یک سگ بولداگ انگلیسی اما کمی عریض‌تر است، می‌تواند با گوش‌دادن و صحبت‌کردن با یک اپراتور کم‌بینا با استفاده از فناوری هوش مصنوعی‌ای که برای تشخیص صدا، قابلیت‌های برنامه‌ریزی مسیر و شناسایی چراغ راهنمایی در آن گنجانده شده است با او ارتباط برقرار کند. هم‌چنین دارای شش پا است که به گفته محققان به آن کمک می کند تا نرم و با حداکثر ثبات راه برود.

“لی فی” ۴۱ ساله و “ژو سیبین” ۴۲ ساله یک زوج و از جمله افرادی هستند که به تیم دانشگاه جیائو تونگ کمک می‌کنند تا این ربات را با استفاده از دستورات به زبان چینی آزمایش کنند. لی کاملاً نابینا است و ژو فقط کمی می‌بیند و معمولاً از عصا برای کمک در رفت‌و‌آمد استفاده می‌کند.

لی گفت: اگر این سگ راهنمای ربات وارد بازار شود و من بتوانم از آن استفاده کنم، دست‌کم می‌تواند برخی از مشکلات مرا را در رفت‌و‌آمدهایم حل کند. به‌عنوان مثال، وقتی می‌خواهم به سر کار، بیمارستان یا سوپرمارکت بروم نمی‌توانم به تنهایی بیرون بروم و باید خانواده یا داوطلبان مرا همراهی کنند.

انتهای پیام

مقالات مرتبط

یک دیدگاه ارسال کنید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید

محبوب ترین

نظرات اخیر