شنبه 23 تیر 1403
31.5 C
Tehran
خانهاخبار و رویدادهاسرطان معده صدرنشین مرگ‌های سرطانی ایران

سرطان معده صدرنشین مرگ‌های سرطانی ایران

سرطان معده صدرنشین مرگ‌های سرطانی ایران

رئیس انجمن آندوسکوپی‌های گوارشی ایران، سرطان معده را صدرنشین مرگ‌های سرطانی در ایران عنوان کرد و گفت:

سالانه ۱۵ هزار مورد ابتلا به سرطان معده در کشور اضافه می‌شود. افراد بالای ۴۰ سال به‌خصوص کسانی که سابقه سرطان یا بیماری‌های التهابی روده در خانواده دارند، هر سال برای تشخیص زودهنگام سرطان معده آندوسکوپی انجام دهند. این بیماری‌ها نیاز به مراقبت جدی دارد، درمان آن‌ها به‌خوبی در دسترس است و یک تا دو درصد مبتلایان ممکن است دچار بدخیمی شوند.

دکتر کامران باقری لنکرانی افزود: چون این بیماری علامت مشخصی ندارد و تشابه دردهای آن با درد زخم معده و اثنی‌عشر زیاد است، تشخیص را برای پزشکان با مشکل مواجه کرده است.  تغذیه سالم، خودداری از مصرف سیگار و ورزش در پیشگیری از ابتلا به سرطان معده مؤثر است. در گذشته به‌دلیل تصمیم نادرست انجام آندوسکوپی در مطب‌ها ممنوع شده بود اما با بررسی این موضوع توسط وزیر بهداشت دولت سیزدهم، این کار در مطب‌ها قانونی شده و موجب تشخیص زودهنگام بیماری التهابی به‌ویژه سرطان‌های معده و روده خواهد شد.

آمارهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نشان می‌دهد سالانه ۱۱۲ هزار نفر در کشور به انواع سرطان مبتلا می‌شوند و این بیماری تا ۱۵ سال آینده علت ۸۰ درصد مرگ‌و‌میرها در ایران خواهد بود.

انتهای پیام

 

مقالات مرتبط

یک دیدگاه ارسال کنید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید

محبوب ترین

نظرات اخیر