جمعه 29 تیر 1403
28.9 C
Tehran
خانهاخبار و رویدادهاچرا گاهی محصولات دارویی ریکال می‌شوند؟

چرا گاهی محصولات دارویی ریکال می‌شوند؟

چرا گاهی محصولات دارویی ریکال می‌شوند؟

دکتر مهدی انصاری، مدیرکل آزمایشگاه‌های مرجع کنترل غذا و دارو و تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو گفت:

ریکال (جمع‌آوری) فراورده‌های سلامت محور نشان‌دهنده مسئولیت‌پذیری و انجام وظیفه نهاد نظارتی مربوطه است. در دنیا نمونه‌های دارویی و خوراکی که در آزمایشگاه مورد تأیید قرار نمی‌گیرند، ریکال می‌شوند. محصولات تأیید نشده بخش کشاورزی نیز جهت هر گونه اقدام ریکال به وزارت کشاورزی اعلام می‌شوند.

ریکال هر فراورده نشان‌دهنده ضعف در تولید یا تهیه نیست. جمع‌آوری محصول در مرحله‌های مختلف با توجه به خطری که می‌تواند برای مصرف‌کننده داشته باشد، در همه جای دنیا انجام می‌شود.

ریکال به این معنا است که یک محصول در آزمایش‌های اولیه مورد تأیید بوده اما در چرخه توزیع به دلایل مختلف و از جمله حساسیت‌های نگهداری محصول، ممکن است دچار ایراد شود که در این صورت تمام آن محصول پیش از این‌که به دست مصرف‌کننده برسد از بازار خارج می‌شود.

شیوه‌نامه ریکال دارو در سازمان غذا و دارو تدوین گردیده و از قوانین بین‌المللی تبعییت می‌نماید. رویکرد ریکال مستلزم فرهنگ‌سازی مناسب و آموزش آحاد جامعه در خصوص رویکرد مناسب در این مورد است.

جمع‌آوری دارو یا غذا در مواقعی که بررسی نمونه‌ای در آزمایشگاه بر اساس استانداردهای معتبر آزمایشات مرتبط را پاس نکند، ارگان نظارتی می‌تواند به استناد نتایج آزمایشگاهی، فرآورده مد نظر را از سطح عرضه جمع‌آوری کند. لازم به ذکر است که FDA از ابتدای سال ۲۰۲۲ میلادی تاکنون (بیش از ۱۱ ماه) ۵۱ مورد ریکال دارو اعلام کرده است.

انتهای پیام

مقالات مرتبط

یک دیدگاه ارسال کنید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید

محبوب ترین

نظرات اخیر