سه‌شنبه 2 مرداد 1403
32.6 C
Tehran
خانهاخبار و رویدادهاچه مکمل‌هایی برای حفظ سلامت کلیه‌ها در مبتلایان به بیماری کلیوی مفید...

چه مکمل‌هایی برای حفظ سلامت کلیه‌ها در مبتلایان به بیماری کلیوی مفید و مضر است؟

چه مکمل‌هایی برای حفظ سلامت کلیه‌ها در مبتلایان به بیماری کلیوی مفید و مضر است؟

کلیه‌ها مواد زائد را از خون خارج کرده و تعادل مایعات بدن را کنترل می‌کنند. حمایت از سلامت کلیه برای حفظ سلامت کلی بدن بسیار مهم است؛ با ارائه مواد مغذی ضروری، برخی از مکمل‌ها می‌توانند عملکرد کلیه را بهبود بخشند و خطر کمبودهای تغذیه‌ای را کاهش دهند.

این ممکن است به‌ویژه در مورد افراد مبتلا به بیماری کلیوی که اغلب کمبود مواد مغذی را به‌دلیل کاهش عملکرد کلیه، محدودیت‌های غذایی و اثرات داروها تجربه می‌کنند، صدق کند. رفع این کمبودها از طریق مکمل‌ها ممکن است به حمایت از عملکرد کلیه و سلامت کلی کمک کند. درک مزایا و خطرات استفاده از مکمل‌ها برای سلامت کلیه، کلید تصمیم‌گیری آگاهانه است.

بهترین مکمل‌ها برای حمایت از کلیه‌ها:

ویتامین D

آهن

کلسیم

ویتامین‌های گروه B

اسیدهای چرب امگا۳

منیزیم

پروبیویتک‌

ویتامین C

مکمل‌هایی که مبتلایان به بیماری کلیوی باید از مصرف آن‌ها اجتناب کنند:

اگر بیماری کلیوی دارید، مهم است که در مصرف برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی احتیاط کنید، زیرا آن‌ها می‌توانند در بدن تجمع کرده و باعث آسیب کلیه شوند.

به‌طور خاص، ویتامین‌های A، E، و K محلول در چربی هستند و احتمال تجمع آن‌ها بیشتر است و در صورت مصرف بیش از حد منجر به مشکلات جدی سلامتی مانند سرگیجه، حالت تهوع و حتی مرگ می‌شوند. این ویتامین‌ها فقط باید تحت نظارت ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی مصرف شوند.

هم‌چنین اگر بیماری کلیوی دارید، احتمالاً باید از مصرف مکمل‌های گیاهی خودداری کنید. مکمل‌های گیاهی مکمل‌هایی حاوی یک یا چند گیاه هستند. مکمل‌های گیاهی معروف شامل زردچوبه، درمنه، و گل مغربی است. اطلاعات محدودی در مورد اثربخشی بسیاری از مکمل‌های گیاهی، به ویژه برای افراد مبتلا به بیماری کلیوی وجود دارد.

برخی از مکمل‌های گیاهی حاوی مواد معدنی مانند پتاسیم و فسفر هستند که افراد مبتلا به بیماری کلیوی ممکن است نیاز به محدود کردن آن‌ها داشته باشند.

حتی افرادی که بیماری کلیوی ندارند نیز باید با احتیاط از مکمل‌های گیاهی استفاده کنند، زیرا برخی از محصولات دارای اسید آریستولوچیک (نوعی اسید موجود در گیاهان) هستند که برای کلیه‌ها مضر است.

کلیه‌ها نقش حیاتی در تصفیه‌کردن و متابولیسم مواد از بدن دارند و انتخاب دقیق مکمل‌ها و استفاده صحیح از آن‌ها ضروری است.

قبل از شروع  مصرف هر مکمل جدید، ضروری است که با یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی مشورت کنید. آن‌ها می‌توانند بر اساس وضعیت سلامتی، عملکرد کلیه و هر دارویی که مصرف می‌کنید توصیه‌های شخصی ارائه دهند.

اگر مکمل‌ها را طبق دستور ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود مصرف نکنید می‌تواند عواقبی به‌همراه داشته باشد. اثرات بالقوه مکمل‌ها بر سلامت کلیه عبارتند از:

افزایش بار کار کلیه‌ها. مکمل‌ها به‌ویژه در دُزهای بالا می‌توانند کلیه‌ها را مجبور به کار سخت‌تر کنند. این کار اضافه می‌تواند بیماری کلیوی موجود را تشدید، یا به ایجاد مشکلات جدید کمک کند.

خطر مسمومیت. برخی از مکمل‌ها حاوی موادی هستند که می‌توانند در مقادیر زیاد یا استفاده طولانی‌مدت برای کلیه‌ها سمی باشند.

پتانسیل تداخلات. مکمل‌ها می‌توانند با داروهایی که برای مدیریت بیماری کلیوی استفاده می‌شوند تداخل داشته باشند و منجر به کاهش اثربخشی یا افزایش عوارض جانبی شوند.

انتهای پیام

مقالات مرتبط

یک دیدگاه ارسال کنید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید

محبوب ترین

نظرات اخیر