پنج‌شنبه 24 خرداد 1403
30.7 C
Tehran
خانهاخبار و رویدادهاکمبود ۳ شربت‌ سرماخوردگی برای کودکان

کمبود ۳ شربت‌ سرماخوردگی برای کودکان

کمبود ۳ شربت‌ سرماخوردگی برای کودکان

دکتر سیدعلی فاطمی، نایب رئیس انجمن داروسازان ایران درباره وضعیت کمبودهای دارویی در کشور گفت:

علاوه‌بر کمبودی که در حوزه آنتی‌بیوتیک‌ها وجود دارد، کمبودهایی در سایر اقلام دارویی هم داریم و حتی برخی داروهای خیلی ساده نیز به‌ویژه در حوزه کودکان در داروخانه‌ها پیدا نمی‌شود.

در حال حاضر عمدتا در داروهایی که به‌صورت شربت هستند و عمدتا برای مصرف کودکانند، کمبود داریم که اصلا هم وارد نشده است. در زمینه شربت سرماخوردگی هم کمبود داریم. کمبود شربت دیفن‌هیدرامین هم وجود دارد.

برای تب بچه‌ها نه شربت استامینوفن و نه بروفن به اندازه کافی پیدا نمی‌شود. شیاف استامینوفن برای کودکانی که خیلی کوچک هستند و باید استامینوفن را به‌صورت شیافت استفاده کنند، نیز در داروخانه‌ها جزء اقلام خیلی کمیاب به حساب می‌آیند یا برای سرفه کودکان هم داروها کمبود دارند.

بنابراین علاوه‌بر کمبودی که در حوزه آنتی‌بیوتیک‌ها وجود دارد، کمبودهایی در سایر اقلام هم داریم و حتی داروهای خیلی ساده مانند قطره نمکی شست‌وشوی بینی نیز که برای کودکان استفاده می‌شد هم در داروخانه‌ها پیدا نمی‌شود.

این در حالی است که در داروخانه‌های ما وفور شربت‌های تقویتی و نیروزا و انواع قرص‌ها و کپسول‌های مکمل وجود دارد که ضروری نیستند، اما از آن‌جایی که قیمت‌گذاری‌شان آزاد است همه دارند آن‌ها را تولید می‌کنند. ای کاش برنامه‌ریزی و مدیریت درستی وجود داشت که اجازه نمی‌داد بحران کمبود دارو در کشور ایجاد شود.

انتهای پیام

مقالات مرتبط

یک دیدگاه ارسال کنید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید

محبوب ترین

نظرات اخیر