شنبه 26 خرداد 1403
22.8 C
Tehran
خانه وبلاگ

پرداخت ۶ همت از مطالبات داروخانه‌ها و مراکز درمانی

پرداخت ۶ همت از مطالبات داروخانه‌ها و مراکز درمانی

رئیس سازمان غذا‌و‌دارو از پرداخت ۶ هزار میلیارد تومان از مطالبات داروخانه‌ها و مراکز درمانی بابت طرح دارویار توسط سازمان هدفمندی یارانه‌ها خبر داد و گفت:

۲۱.۸ همت مطالبات ما از سازمان تأمین اجتماعی در حوزه دارو، لوازم و تجهیزات پزشکی و دارویار است.

دکتر سیدحیدر محمدی افزود: به‌زودی ۲۰ همت از بدهی‌های سازمان تأمین اجتماعی نیز به مراکز درمانی بابت دارو، ملزومات مصرفی و سایر خدمات درمانی تسویه می‌شود.

انتهای پیام

۴.۸ تریلیون دلار هزینه مراقبت‌های بهداشتی در آمریکا در سال ۲۰۲۳ شد

۴.۸ تریلیون دلار هزینه مراقبت‌های بهداشتی در آمریکا در سال ۲۰۲۳ شد

داده‌های دولت فدرال نشان می‌دهد که هزینه مراقبت‌های بهداشتی در آمریکا در سال ۲۰۲۳ با ۷.۵ درصد افزایش به ۴.۸ تریلیون دلار رسید و از نرخ رشد تولید ناخالص داخلی (GDP) سالانۀ پیش‌بینی‌شده ۶.۱ درصدی پیشی گرفت.

داده‌های مراکز خدمات بیمه درمانی مدیکر و مدیکید (CMS) آمریکا نشان می‌دهد که بیمه‌گذاری در مدیکید و بیمه‌های درمانی خصوصی باعث این رشد شده و سهم بیمه‌شدگان جمعیت آمریکا به بالاترین حد تاریخی یعنی ۹۳ درصد رسیده است.

تعداد افراد بیمه‌شده تا حد زیادی به‌دلیل ثبت‌نام بی‌سابقه در مدیکید افزایش یافت به‌طوری که ۹۱.۲ میلیون نفر تحت پوشش برنامه بهداشت فدرال و ایالتی برای فقرا در سال ۲۰۲۳ قرار گرفتند.

پیش‌بینی می‌شود که بیمه‌گذاری در مدیکر با ۸.۴ درصد رشد به بیش از ۱ تریلیون، مدیکید به ۸۵۲ میلیارد، و بیمه درمانی خصوصی با ۱.۱ درصد رشد به ۱.۴ تریلیون دلار برسد.

برآورد هزینه مراقبت‌های بهداشتی برای هر نفر در آمریکا حدود ۱۴۴۲۳ دلار در سال ۲۰۲۳ و ۱۵۰۷۴ دلار در سال ۲۰۲۴ است.

انتهای پیام

یک مورد ابتلای انسانی به آنفلوآنزای پرندگان تایید شد

یک مورد ابتلای انسانی به آنفلوآنزای پرندگان تایید شد

سازمان جهانی بهداشت (WHO) روز سه‌شنبه اعلام کرد: یک مورد ابتلای انسانی به آنفلوآنزای پرندگان ناشی از ویروس H۹N۲ در یک کودک ۴ ساله در ایالت بنگال غربی در شرق هند شناسایی شد.

این بیمار در ماه فوریه به‌دلیل مشکلات تنفسی شدید، تب بالا و دل‌پیچه در بخش مراقبت‌های ویژه کودکان (ICU) یک بیمارستان محلی بستری و سه ماه بعد از تشخیص و درمان مرخص شد.

به گفته WHO، بیمار در خانه و فضای پیرامونی در معرض طیور قرار داشته و هیچ فردی در بین خانواده و اطرافیانش وجود نداشته که علائم بیماری تنفسی را گزارش کنند.

این دومین عفونت انسانی آنفلوآنزای پرندگان H۹N۲ از هند است، نخستین مورد ابتلا به این بیماری در سال ۲۰۱۹ بود.

در حالی‌که ویروس H۹N۲ به‌طور معمول باعث ایجاد بیماری خفیف می‌شود، این آژانس سازمان ملل متحد گفت که موارد پراکندۀ انسانیِ بیشتری ممکن است رخ دهد زیرا این ویروس یکی از شایع‌ترین ویروس‌های آنفلوآنزای پرندگان است که در طیور در مناطق مختلف در گردش است.

انتهای پیام

داروی آزمایشی mitapivat در بزرگسالان مبتلا به تالاسمی آلفا یا بتا وابسته به تزریق خون موفق عمل کرد

داروی آزمایشی mitapivat در بزرگسالان مبتلا به تالاسمی آلفا یا بتا وابسته به تزریق خون موفق عمل کرد

اَگ‌یوس فارماسوتیکالز (Agios Pharmaceuticals) اعلام کرد که داروی آزمایشی این شرکت برای یک اختلال خونی ارثی هدف اصلی یک مطالعه فاز نهایی را برآورده کرد.

داروی میتاپیوات (mitapivat) نیاز به تزریق خون را در بیماران بزرگسال مبتلا به تالاسمی آلفا یا بتا وابسته به تزریق خون کاهش داد.

در این مطالعه ۳۰ درصد از شرکت‌کنندگان به درمان با میتاپیوات در مقایسه با ۱۲ درصد از دریافت‌کنندگان دارونما پاسخ دادند. این پاسخ به‌عنوان کاهش ۵۰ درصدی در تزریق واحدهای گلبول‌ قرمز خون در هر دوره ۱۲ هفته‌ای در طول ۴۸ هفته از این مطالعه تعریف شد.

تالاسمی یک اختلال خونی ارثی است که بر توانایی بدن برای تولید هموگلوبین و گلبول‌های قرمز سالم تأثیر می‌گذارد.

انتهای پیام

داروی Iqirvo برای یک بیماری التهابی مزمن کبد تاییدیه تسریع‌شده دریافت کرد

داروی Iqirvo برای یک بیماری التهابی مزمن کبد تاییدیه تسریع‌شده دریافت کرد

شرکت‌های داروسازی فرانسوی ایپسن (Ipsen) و جِنفیت (Genfit) اعلام کردند که سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) به داروی خوراکی ایکِروُ (Iqirvo) برای یک بیماری التهابی مزمن کبد تاییدیه تسریع‌شده اعطا کرد.

کلانژیت صفراوی اولیه (PBC) باعث التهاب مجاری صفراوی کوچک در کبد می‌شود و در نهایت آن‌ها را از بین می‌بَرد. زنان ۳۰ تا ۶۰ ساله عمدتا به این بیماری مبتلا می‌شوند  و بر ۷۵۰ هزار نفر در آمریکا تاثیر گذاشته است.

قیمت داروی ایکِروُ که هم‌اکنون در آمریکا در دسترس قرار دارد برای یک ماه ۱۱۵۰۰ دلار است.

تاییدیه FDA بر اساس نتایج داده‌های یک مطالعه فاز نهایی با ۱۶۱ بیمار بود که در آن ایکِروُ سطوح آنزیمی به نام اَلکالین فسفاتاز که می‌تواند منجر به آسیب کبد شود را کاهش داد.

به گفته کریستل هوگت، نایب رئیس ایپسن: این دارو با فعال‌کردن گیرنده‌های خاصی عمل می‌کند که التهاب را کاهش داده، انتقال اسیدهای صفراوی را به خارج از کبد افزایش می‌دهند و به سم‌زدایی آن‌ها کمک می‌کنند. داروهای موجود، التهاب یا زخم کبد را برطرف نمی‌کنند و باعث سم‌زدایی اسیدهای صفراوی نمی‌شوند.

انتهای پیام

الزام بارگذاری اسناد فروش در سامانه انبار مجازی

الزام بارگذاری اسناد فروش در سامانه انبار مجازی

مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا‌و‌دارو خطاب به شرکت‌ها گفت:

در صورتی‌که شرکت‌های تجهیزات پزشکی بارگذاری اسناد فروش را در سامانه انبار مجازی بارگذاری نکنند نامه‌های رفع تعهد بانکی بررسی و صادر نخواهد شد.

دکتر سعیدرضا شاهمرادی افزود: با توجه به اهمیت نظارت بر توزیع کالاهای مشمول ارز ترجیحی (معادل ۴۲۰۰۰ ریال و ۲۸۵۰۰۰ ریال) و الزام شرکت‌ها به بارگذاری اسناد فروش در سامانه انبار مجازی، آن دسته از  شرکت‌هایی که در سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ کالای خود را با ارز ترجیحی نوع یک ترخیص و هم‌چنین شرکت‌هایی که در سال  ۱۴۰۲ کالای خود را با ارز ترجیحی نوع دو (۲۱)  ترخیص و به فروش رسانده‌اند، باید تمامی اسناد فروش خود را در سامانه انبار مجازی بارگذاری کنند.

درصورتی‌که شرکتی در زمان مقرر نسبت به بارگذاری تمامی اسناد فروش خود اقدام نکند، مشمول پرداخت مابه‌التفاوت ارزی خواهند شد و  به‌دلیل عدم احراز فروش کالا در شبکه قانونی قابل پیگرد قضایی نیز خواهد بود.

لازم به ذکر است در صورتی‌که کالا در انبار واقعی شرکت موجود است باید در سامانه «فورکست» اظهار شود.

انتهای پیام

خط تولید محلول دیالیز صفاقی یک شرکت دارویی متوقف شد

خط تولید محلول دیالیز صفاقی یک شرکت دارویی متوقف شد

روابط عمومی سازمان غذا‌و‌دارو اعلام کرد:

پس از دریافت اولین گزارش‌ها مبنی بر ایجاد برخی مشکلات و عوارض پس از مصرف محلول دیالیز صفاقی یک شرکت دارویی در ۱۷ خرداد، بررسی موضوع به‌سرعت در دستور کار ادارات کل تخصصی مرتبط سازمان غذا‌و‌دارو قرار گرفت و دستور توقف تولید، توزیع و مصرف تمامی سری ساخت تولیدی این محصول تا زمان بررسی آزمایشات دقیق‌تر در سطح کشور صادر شد.

هم‌زمان به‌منظور بررسی دقیق‌تر، دو تیم کارشناسی متخصص حوزه فرآیندهای تولید و آزمایشگاه برای بررسی لازم در خصوص مشکلات گزارش شده بلافاصله به محل تولید اعزام شدند و به‌محض مشخص‌شدن نتیجه بررسی‌ها، اطلاع‌رسانی مقتضی در مورد آن صورت خواهد گرفت.

روابط عمومی سازمان غذا‌و‌دارو با تاکید بر این‌که این سازمان به‌عنوان نهاد عالی تنظیم‌گر و ناظر، کیفیت محصولات سلامت‌محور و سلامت مردم عزیز را خط قرمز خود دانسته و به‌هیچ وجه از آن عدول نمی‌نماید، وظیفه خود می‌داند حسب دستور ریاست سازمان با جدیت و بدون هیچ ملاحظه‌ای، الزامات تخصصی کیفی در مورد پایش تمامی محصولات را مدنظر قرار داده و اقدامات قانونی متناسب انجام گردد.

انتهای پیام

ورزشکاران المپیک برای کسب مدال به فناوری دیابت گرایش پیدا کرده‌اند

ورزشکاران المپیک برای کسب مدال به فناوری دیابت گرایش پیدا کرده‌اند

المپیکی‌ها از جمله عبدی نگیه، دونده ماراتن هلندی در المپیک امسال از ابزار جدیدی استفاده خواهند کرد که امیدوارند شانس مدال‌های‌شان را در این تابستان افزایش دهد: نمایشگرهای کوچکی که برای ردیابی سطوح گلوکز خون به پوست متصل می‌شوند.

نمایشگر مداوم قند خون (CGM) برای استفاده بیماران دیابتی ساخته شده است اما سازندگان آن‌ها به رهبری شرکت‌های ابوت و شرکت تجهیزات پزشکی آمریکایی دِکسکام (Dexcom) هم‌چنین مترصد فرصت‌های جهان ورزشی و سلامت هستند.

بازار CGM به لطف تقاضای بیماران دیابتی که از برچسب‌های پوستی به اندازه سکه با اتصال بلوتوث به تلفن هوشمند به‌جای خون‌گیری از سر انگشت استفاده می‌کنند میلیاردها دلار ارزش دارد. خوانش این نمایشگرها به تعیین این‌که آیا افراد به دُز انسولین نیاز دارند یا خیر کمک می‌کند.

انتهای پیام

ممنوعیت استفاده از جوش‌شیرین در نانوایی‌ها

ممنوعیت استفاده از جوش‌شیرین در نانوایی‌ها

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با تاکید بر این‌که استفاده از جوش‌شیرین برای پخت نان ممنوع است، گفت: در صورت بروز تخلف، بر اساس نوع تخلف انجام‌شده با متخلفان برخورد می‌شود.

میزان نمک خمیر و استفاده‌نکردن از جوش‌شیرین برای پخت نان برای وزارت بهداشت حائز اهمیت است و در کانون توجه قرار دارد.

دکتر جعفر جندقی با بیان این‌که میزان نمک مورد استفاده در نان به‌طور مداوم مورد ارزیابی و پایش قرار می‌گیرد، افزود: تمام بازرسان وزارت بهداشت که نانوایی‌ها را مورد رصد و پایش قرار می‌دهند علاوه‌بر دستگاه شوری‌سنج به دستگاه “pH meter” «پی‌اچ متر» مجهز هستند و اگر یک نانوایی از جوش شیرین برای پخت نان استفاده کند، مشخص می‌شود. به عبارت دیگر، اگر جوش‌شیرین برای پخت نان استفاده شده باشد به‌وسیله دستگاه‌های در اختیار بازرسان غربالگری انجام می‌شود و موارد مشکوک به آزمایشگاه‌های مواد غذایی ارسال می‌شود.

استفاده از جوش‌شیرین در نان ممنوع و تخلف است؛ در صورتی‌که نانوایی‌ها تخلف کنند و از جوش‌شیرین به‌جای «خمیر مایه» استفاده کنند با متخلفان برخورد می‌شود. برخورد براساس چک‌لیست‌ها با متخلفان انجام می‌شود، متخلفان در صورت تکرار تخلف به مراجع قضایی معرفی می‌شوند.

انتهای پیام

حمایت مشاوران FDA از داروی آزمایشی آلزایمر donanemab

حمایت مشاوران FDA از داروی آزمایشی آلزایمر donanemab

مشاوران سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) روز دوشنبه به اتفاق آرا رای دادند که مزایای داروی آزمایشی دونَنِمَب  (donanemab) برای درمان آلزایمر ساخت شرکت ایلای لی‌‌لی از خطرات آن بیشتر است. هم‌چنین داده‌های یک کارآزمایی را تایید کردند که اثربخشی این دارو را در بیمارانی نشان می‌دهد که در مرحله اولیه بیماری آلزایمر قرار دارند.

این رای راه را برای تصمیم نهایی FDA در مورد این دارو باز می‌کند. این سازمان موظف به پیروی از توصیه‌های مشاوران خود نیست اما معمولا از این توصیه‌ها پیروی می‌کند.

در کارآزمایی بزرگ لی‌لی، دونَنِمَب که به‌صورت انفوزیون یک‌بار در ماه تجویز می‌شود پیشرفت مشکلات حافظه و تفکر را تا ۲۹ درصد کُند کرد که تقریبا با کاهش ۲۷ درصدی مشاهده‌شده در داروی لِکمبی [مورد تایید FDA] ساخت شرکت‌های ایسای و بایوژن برابر بود.

مشکلات ایمنی اصلی ناشی از مصرف دونَنِمَب شامل تورم و خونریزی مغزی است که در بین داروهای آمیلوئید رایج است و تا حدودی میزان بالاتری در مطالعه لی‌لی نسبت به داروهای رقیب گزارش شده است. سه مرگ در این مطالعه با تورم یا خونریزی مغز مرتبط بود که اهمیت هشدار برای پزشکان و راهکارهای مدیریت خطر را افزایش می‌دهد.

نزدیک به ۷ میلیون نفردر آمریکا با آلزایمر زندگی می‌کنند که حدود ۲ میلیون نفر از آن‌ها در مراحل اولیه این بیماری هستند. آلزایمر پنجمین علت مرگ بزرگسالان بالای ۶۵ سال در این کشور است.

انتهای پیام

داروی سرطان خون Blenrep خطر مرگ را در یک مطالعه فاز نهایی تقربیا نصف کرد

داروی سرطان خون Blenrep خطر مرگ را در یک مطالعه فاز نهایی تقربیا نصف کرد

طبق داده‌های یک مطالعه فاز نهایی داروی بِلِن‌رپ (Blenrep) شرکت GSK برای درمان مولتیپل میلوما، خطر پیشرفت بیماری یا مرگ را در مقایسه با درمان‌های استاندارد مراقبت برای سرطان خونِ غیرقابل درمان تقریبا به نصف کاهش داد.

در این کارآزمایی که با ۳۰۲ بیمار مبتلا به مولتیپل میلومای عود کرده یا سخت‌درمان انجام شد، ۷۱ درصد از افرادی که بِلِن‌رپ را در ترکیب با استروئید دگزامتازون و پومالیدومید دریافت کردند با گذشت یک سال پس از آغاز این مطالعه بدون بدترشدن بیماری‌شان زنده بودند. این نتایج در مقایسه با بقای بدون پیشرفت بیماری (PFS) در افرادی که تحت درمان با پومالیدوماید، دگزامتازون و بورتزومیب قرار گرفتند، ۵۱ درصد بود.

پومالیدوماید یک نسخه ژنریک از داروی پومالیست (Pomalyst) شرکت بریستول مایرز اسکوئیب و بورتزومیب نسخه ژنریک داروی وِل‌کِید (Velcade) شرکت داروسازی ژاپنی تاکدا فارماسوتیکالز است.

به گفته GSK: بیش از نیمی از مصرف‌کنندگان بِلِن‌رپ پس از میانگین پیگیری ۲۱.۸ ماهه بدون پیشرفت بیماری زنده بودند در حالی‌که این میزان برای درمان‌های استاندارد مراقبت ۱۲.۷ ماه بود.

انتهای پیام

تولید داخلی حدود ۷۰ میلیون قوطی شیرخشک معمولی در سال ۱۴۰۲

تولید داخلی حدود ۷۰ میلیون قوطی شیرخشک معمولی در سال ۱۴۰۲

مدیرکل امور فراورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا‌و‌دارو گفت:

میزان تامین کل شیرخشک معمولی در سال گذشته ۷۰ میلیون قوطی بود که به‌صورت میانگین ماهانه به ۵.۸ میلیون قوطی می‌رسید که البته در دو ماهه پایانی سال روند صعودی داشت.

هم‌چنین در سال گذشته ۱۰ و نیم میلیون قوطی شیرخشک رژیمی تامین شد و میزان تامین کل شیرخشک متابولیک به یک میلیون و ۲۰۰ هزار قوطی رسید.

میزان تامین همه انواع شیرخشک تولیدی و وارداتی نیز در سال گذشته به ۸۲ میلیون قوطی رسید.

دکتر علیرضا رستمی افزود: سازمان غذا‌و‌دارو تاکنون ۳ فراخوان ملی برای تولید شیرخشک‌های متابولیک صادر کرده و از توسعه سهم تولید داخل آن‌ها حمایت ویژه می‌کند.

انتهای پیام

داروی سرطان پستان Enhertu نتایجی بی‌سابقه‌ نشان می‌دهد

داروی سرطان پستان Enhertu نتایجی بی‌سابقه‌ نشان می‌دهد

طبق نتایج یک کارآزمایی داروی اینهرتو (Enhertu) شرکت‌های آسترازنکا و دایچی سانکیو پیشرفت سرطان پستان را در زنانی که بیماری‌شان پس از درمان غدد درون‌ریز بدتر شده است – حتی اگر سطوح بسیار پایینی از پروتئین جهش‌یافته مورد هدف این دارو را داشته باشند، حدود ۵ ماه کاهش می‌دهد.

شرکت‌کنندگانی که در این مطالعه داروی اینهرتو دریافت کردند به‌طور متوسط ۱۳.۲ ماه قبل از بدترشدن سرطان‌شان زندگی کردند در حالی‌که این رقم برای افرادی که شیمی‌درمانی دریافت کردند ۸.۱ ماه بود. نتایج برای بیماران با سطوح پایین و فوق‌العاده کم HER-۲ (پروتئینی که توسط این دارو مورد هدف قرار می‌گیرد) مشابه بود.

حدود ۷۰ درصد از  بیماران مبتلا به سرطان پستان به درمان هورمونی پاسخ مثبت می‌دهند و در ابتدا با داروهای غدد درون‌ریز که در کار هورمون‌هایی مانند استروژن اختلال ایجاد می‌کنند، درمان می‌شوند. اگر سرطان بدتر شود، تنها گزینه فعلی برای آن بیماران شیمی‌درمانی است.

۲۰ تا ۲۵ درصد دیگر از مبتلایان به سرطان‌های پستان  HER۲ مثبت یا HER۲  “بالا” هستند و می‌توانند با داروهایی مانند داروی هرسپتین (Herceptin)  شرک رُش درمان شوند.

انتهای پیام

داروی خوراکی کاهش وزن GSBR-۱۲۹۰ فراتر از انتظارات عمل کرد

داروی خوراکی آزمایشی کاهش وزن GSBR-۱۲۹۰ فراتر از انتظارات عمل کرد

استراکچر تراپیوتیکس (Structure Therapeutics) اعلام کرد که در یک مطالعه فاز میانی داروی آزمایشی خوراکی چاقی این شرکت در فرم کپسول به کاهش وزن به‌طور متوسط ۶.۲ درصدی طی ۱۲ هفته کمک کرد که فراتر از انتظارات وال استریت بود و منجر به افزایش ۳۲ درصدی سهام این شرکت داروسازی شد.

داروی خوراکی GSBR-۱۲۹۰ که یک‌بار در روز مصرف می‌شود متعلق به همان کلاس از داروهای کاهش وزن وگووی شرکت نووُ نوردیسک و زپ‌باوند ایلای لی‌لی است.

به گفته استراکچر: در یک مطالعه جداگانه نیز فرمول همین دارو در فرم قرص به‌طور میانگین کاهش وزن تا ۶.۹ درصدی را طی ۱۲ هفته نشان داد. این شرکت قصد دارد فرمول قرص این دارو را در یک مطالعه ۳۶ هفته‌ای روی ۳۰۰ شرکت‌کننده و در سه ماهه چهارم سال جاری آزمایش کند.

انتهای پیام

حمایت آژانس داروهای اروپا از واکسن ویروس چیکونگونیا برای مصرف در اروپا

حمایت آژانس داروهای اروپا از واکسن ویروس چیکونگونیا برای مصرف در اروپا

آژانس داروهای اروپا (EMA) اعلام کرد که استفاده از واکسن تک‌دُز ویروس چیکونگونیا ساخت شرکت فرانسوی والنوا (Valneva) را توصیه می‌کند.

واکسن VLA۱۵۵۳ نخستین واکسن پیشگیرانه از ویروس چیکونگونیا است که در اروپا برای بزرگسالان مبتلا به این بیماری منتقله از پشه توصیه شده است. این واکسن در سال ۲۰۲۳ مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) قرار گرفت و با نام تجاری Ixchiq در این کشور به فروش می‌رسد.

در حال حاضر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا (CDC)، استراحت، مصرف مایعات و استفاده از مُسکن‌ها و تب‌بُرها را برای درمان علائم چیکونگونیا توصیه می‌کند.

در سال ۲۰۲۳ حدود ۵۰۰ هزار مورد ابتلا به چیکونگونیا و بیش از ۴۰۰ مورد مرگ در سراسر جهان گزارش شده است.

ویروس چیکونگونیا از طریق نیش پشه آلوده به افراد منتقل می‌شود. شایع‌ترین علائم این عفونت: تب و درد مفاصل است. علائم دیگر ممکن است شامل سردرد، درد عضلانی، تورم مفاصل یا بثورات پوستی باشد.

انتهای پیام

برای نخستین‌بار در کشور/ ثبت گواهی الکترونیکی ولادت

برای نخستین‌بار در کشور/

ثبت گواهی الکترونیکی ولادت

رئیس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت گفت:

وزارت بهداشت با همکاری سازمان ثبت احوال، گواهی‌های ولادت کاغذی را حذف و گواهی الکترونیکی را جایگزین می‌کند.

سید رضا مظهری افزود: از ۱۵ روز آینده گواهی‌های ولادت کاغذی حذف و ثبت گواهی ولادت نوزادان با همکاری وزارت بهداشت و سازمان ثبت احوال به‌صورت کاملا الکترونیک انجام می‌شود.

در پرونده الکترونیک سلامت و در بخش میز خدمات الکترونیک دسترسی به گزینه اخذ گواهی الکترونیک در نظر گرفته شده است که برای بیمارستانی که زایمان در آن صورت گرفته، قابل‌دسترسی است. هم‌چنین دسترسی به مدیر بیمارستان داده شده تا به‌صورت برخط و در کسری از ثانیه بتواند گواهی ولادت الکترونیک را بررسی و تایید کند.

با این خدمت کاغذ بازی‌های اخذ گواهی ولادت حذف می‌شود و تمام مراحل تا اخذ شناسنامه نوزاد متولد شده به‌صورت الکترونیک طی می‌شود.

دقت و صحت گواهی الکترونیکی ولادت بسیار بالاست و خطا‌های احتمالی در این خصوص رفع می‌شود. پیامک ثبت الکترونیک گواهی ولادت برای والدین ارسال و شناسنامه به درب منزل آ‌ن‌ها ارسال می‌شود.

دسترسی به این خدمت تا ۱۵ روز آینده در میز خدمت در پرونده الکترونیک سلامت ایجاد می‌شود. ابتدا در یک استان به‌صورت آزمایشی اجرا و تا پایان تابستان به‌صورت کشوری اجرا می‌شود.

انتهای پیام

کدام کمردردها باید جراحی شوند؟

کدام کمردردها باید جراحی شوند؟

مدیر کلینیک طب پیشگیری و ارتقاء سلامت سازمان جهاد دانشگاهی علوم‌پزشکی تهران درباره روش‌های درمانی کمردرد گفت:

طبق به‌روزترین مطالعات علمی، کمتر از ۱۰ درصد کمردردها نیاز به اقدام فوری جراحی دارند و در سایر موارد درمان غیرجراحی اولویت دارد. وجود «علامت‌های خطر» در فرد مبتلا به کمردرد نشان‌دهنده شرایطی اورژانسی است که انجام جراحی را گریزناپذیر می‌کند.

اگر افراد به همراه کمردرد خود، «بی‌حسی در ناحیه تناسلی» را تجربه می‌کنند باید نسبت به عمل جراحی اورژانسی اقدام کنند.

هم‌چنین اگر دچار «احتباس یا بی‌اختیاری ادراری» شده‌اند، می‌بایست نسبت به عمل جراحی اقدام کنند.

دکتر حسین یاری در خصوص سومین عامل که سبب ضروری‌کردن عمل جراحی می‌شود، افزود: اگر افرادی که مبتلا به کمردرد هستند دچار «ضعف حرکتی پیشرونده» شدند باید نسبت به عمل جراحی اورژانسی اقدام کنند. منظور از ضعف حرکتی این است که فرد مبتلا به کمردرد به تدریج در حین بیماری توانایی حرکت روی پنجه یا پاشنه پا را از دست بدهد یا قادر به بالا آوردن شست پای خود نباشند که در این صورت باید نسبت به عمل جراحی فوری اقدام کند.

بنابراین اگر افراد به همراه کمردرد با موارد احتباس یا بی‌اختیاری ادراری، بی‌حسی در ناحیه تناسلی و ضعف حرکتی پیشرونده مواجه باشند، جراحی فوری توصیه می‌شود. در غیر این‌صورت انجام عمل جراحی هیچ فوریتی نداشته و درمان‌های غیرجراحی توصیه می‌شود.

انتهای پیام

عملکرد موفقیت‌آمیز داروی Uplizna در کاهش خطر عود یک بیماری مرتبط با ایمونوگلوبولین G۴

عملکرد موفقیت‌آمیز داروی Uplizna در کاهش خطر عود یک بیماری مرتبط با ایمونوگلوبولین G۴

امژن اعلام کرد که داروی این شرکت با کمک به کاهش خطر عود بیماری در بیماران مبتلا به یک بیماری مرتبط با سیستم ایمنی، هدف اصلی یک مطالعه فاز نهایی را برآورده کرد.

داروی آپلیزنا (Uplizna) برای درمان بیماری مرتبط با ایمونوگلوبولین G۴ با نام اختصاری (IgG۴-RD) مورد مطالعه قرار گرفت و در مقایسه با دارونما از نظر آماری ۸۷ درصد کاهش خطر عود بیماری را نشان داد.

این بیماری که می‌تواند تقریبا تمام اعضای بدن را تحت تاثیر قرار دهد اغلب چند عضو را به‌طور هم‌زمان درگیر می‌کند و می‌تواند منجر به آسیب غیرقابل بازگشت عضو شود.

در حال حاضر هیچ روش درمانی تاییدشده‌ای برای این بیماری وجود ندارد و معمولا با استروئیدهایی ماند گلوکوکورتیکوئیدها مدیریت می‌شود.

آپلیزنا در آمریکا، اروپا، و کانادا و جاهای دیگر برای یک بیماری نادر، خطرناک، و التهابی عصبی به‌نام اختلال طیف نورومیلیت اپتیکا [سندروم دویک] که به عصب بینایی، نخاع و ساقه مغز حمله می‌کند تایید شده است.

انتهای پیام

امحای حدود ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار کیلوگرم محموله‌های غذایی و آشامیدنی نامنطبق با ضوابط در سال ۱۴۰۲

امحای حدود ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار کیلوگرم محموله‌های غذایی و آشامیدنی نامنطبق با ضوابط در سال ۱۴۰۲

سرپرست اداره کل امور فرآورده‌های خوراکی و آشامیدنی سازمان غذا‌و‌دارو از نظارت سختگیرانه این سازمان بر واحدهای تولیدی غذایی و آشامیدنی به‌منظور اطمینان از رعایت کامل ضوابط و دستورالعمل‌ها خبر داد و گفت:

نظارت‌های این سازمان بر واحدهای تولیدی غذایی و آشامیدنی و محموله‌های وارداتی اعم از ماده اولیه و فرآورده نهایی بادقت دنبال می‌شود.

دکتر عبدالعظیم بهفر افزود: طی سال گذشته به ۴۸۸۴ مورد شکایت در حوزه فرآورده‌های غذایی رسیدگی شده بود و از مجموع نظارت‌های صورت گرفته در این حوزه حدود ۵۱۰۰ مورد از واحدهای متخلف به مراجع قضایی معرفی شدند.

بر اساس نظارت‌های سازمان غذا‌و‌دارو ۲۶۶ واحد تولیدی غیرمجاز در سال گذشته شناسایی و بیش از ۱۷۰ هزار قلم کالای قاچاق کشف شد.

وی با اشاره به شناسایی ۱۴۸ هزار قلم محصول غیرمجاز و تقلبی نیز تصریح کرد: هم‌چنین حدود ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار کیلوگرم محموله‌های غذایی و آشامیدنی که نامنطبق با ضوابط بودند طی سال گذشته امحا شده است.

انتهای پیام

داروی آزمایشی ANX۰۰۵ در مبتلایان به سندروم گیلن باره موفق عمل کرد

داروی آزمایشی ANX۰۰۵ در مبتلایان به سندروم گیلن باره موفق عمل کرد

اَنِکسون (Annexon) اعلام کرد که داروی آزمایشی این شرکت برای یک بیماری عصبی نادر هدف اصلی یک مطالعه فاز نهایی را برآورده کرد و سهام این شرکت بیش از  ۳۱ درصد افزایش یافت.

داروی ANX۰۰۵ روی ۲۴۱ بیمار مبتلا به سندروم گیلن باره (GBS) آزمایش شد؛ بیماری عصبی‌ای که در آن سیستم ایمنی بدن به اعصاب حمله می‌کند و باعث ضعف عضلانی می‌شود.

به گفته اَنِکسون: این دارو در مقیاس ناتوانی که عملکردهای حرکتی را در هشت هفته اندازه‌گیری می‌کند به بهبود بسیار قابل توجه ۲.۴ برابری دست یافته است. هم‌چنین در مقایسه با دارونما در اهداف ثانویه کلیدی بهبودهایی را نشان داد.

انتهای پیام

۱۱ نکته برای کاهش وزن ۱۰ پوندی

۱۱ نکته برای کاهش وزن ۱۰ پوندی

کاهش وزن ۱۰ پوندی (۵ کیلویی) برای بسیاری از افراد یک هدف بلندپروازانۀ تناسب اندام است، به‌خصوص زمانی که به فصل گرما و ساحل نزدیک می‌شویم. کلید موفقیت‌آمیزِ کاهش وزن ایجاد کسری کالری است که به‌معنای سوزاندن کالری بیشتر از آن‌چه مصرف می‌کنید، است.

اضافه‌کردن پیاده‌روی به روال برنامه روزانه، روشی کم‌تاثیر برای افزایش تعداد کالری‌هایی است که می‌سوزانید؛ یعنی اگر در همان روز کمی غذای بیشتری بخورید کسری کالری مشابهی خواهید داشت. از طرف دیگر، پیاده‌روی می‌تواند میزان کاهش وزن شما را در صورت حفظ کالری دریافتی‌تان افزایش دهد.

✔️بهترین نکات برای کاهش وزن ۱۰ پوندی 👇👇👇

*به‌جای آسانسور پله‌ها را انتخاب کنید

*سرعت پیاده‌روی‌تان را افزایش دهید

*تا حد امکان از تپه‌ها بالا بروید

*به‌صورت دوره‌ای پیاده‌روی تند و آهسته انجام دهید

*با یک جلیقه سنگین  بدن‌سازی پیاده‌روی کنید

*راه رفتن را بین ست‌های بدن‌سازی خود قرار دهید

*برنامه‌های اجتماعی خود را حول پیاده‌روی انجام دهید

* با کوله‌پشتی راه بروید

*وسیله نقلیه خود را تا حد امکان دور از مقصد پارک کنید

*یک مسیر چالش‌برانگیز را انتخاب کنید

*تعداد قدم‌های خود را شمارش کنید

انتهای پیام

داروی آزمایشی survodutide موجب بهبود مبتلایان به نوعی بیماری کبد چرب شد

داروی آزمایشی survodutide موجب بهبود مبتلایان به نوعی بیماری کبد چرب شد

زیلند فارما (Zealand Pharma) اعلام کرد که داروی آزمایشی کاهش وزن این شرکت در یک مطالعه فاز میانی بهبودی را در بیماران مبتلا به نوعی بیماری کبد چرب نشان داد و با این موفقیت نزدیک به ۷ درصد سهام این شرکت دانمارکی افزایش یافت.

نتایج این مرحله از مطالعه نشان داد که داروی سِروُدوتاید (survodutide)، زخم کبد را در مبتلایان به استئاتوهپاتیت مرتبط با اختلال متابولیک (MASH) در مراحل یک تا سه فیبروز کاهش داد. MASH که قبلا استئاتوهپاتیت غیرالکلی (NASH) نامیده می‌شد یک نوع شدید از بیماری کبد چرب ناشی از تجمع چربی اضافی در کبد است و باعث التهاب و فیبروز یا زخم‌شدن این اندام می‌شود.

به گفته شرکت‌های زیلند فارما و بوئرینگر اینگلهایم (Boehringer Ingelheim) سازنده داروی سِروُدوتاید:

تا ۸۳ درصد از شرکت‌کنندگان در این مطالعه که تحت درمان با این دارو قرار گرفتند، بهبود علائم خود ناشی از این بیماری را گزارش کردند در حالی‌که این میزان از بهبودی در دریافت‌کنندگان در گروه دارونما ۱۸.۲ درصد بود.

انتهای پیام

به‌زودی؛ اجرای سراسری واکسیناسیون پنوموکوک و روتاویروس

به‌زودی؛ اجرای سراسری واکسیناسیون پنوموکوک و روتاویروس

معاون بهداشت وزارت بهداشت از اجرای سراسری واکسیناسیون واکسن‌های پنوموکوک و روتاویرس تا پایان مرداد ماه خبر داد و گفت:

روند واکسیناسیون به‌خوبی پیش می‌رود و مشکلی در این مسیر وجود ندارد.

دکتر حسین فرشیدی درباره عوارض احتمالی ناشی از تزریق واکسن‌های روتاویروس و پنوموکوک نیز تصریح کرد: مردم در ارتباط با این واکسن‌ها هیچ نگرانی نداشته باشند؛ به‌طور معمول، هنگامی‌که روند واکسیناسیون را آغاز می‌کنیم نسبت به عوارض واکسن نگرانی‌هایی ممکن است وجود داشته باشد اما مشاهدات و بررسی‌ها بیانگر این است که واکسن‌های پنوموکوک و روتاویروس هیچ عارضه‌ای نداشته‌اند.

انتهای پیام

پیش به‌سوی پوشش بیمه‌ای انسولین‌های نسل جدید

پیش به‌سوی پوشش بیمه‌ای انسولین‌های نسل جدید

دکتر محمدرضا مهاجری، فوق تخصص غدد و متابولیسم گفت:

تحت پوشش قرار دادن انسولین‌های نسل جدید تولید داخل باعث کاهش قیمت برای مصرف‌کننده می‌شود و از عوارض بیماری دیابت ازجمله میزان دیالیزی‌شدن بیماران و نیز بستری شدن افراد به‌دلیل سایر عوارض ناشی از کنترل نامناسب دیابت می‌کاهد و این موضوع از همه لحاظ مفید است.

هم‌چنین به‌دلیل فواید متعدد سبب می‌شود که قبل از این‌که فرد دچار عوارض دیابت شود، پیشگیری صورت گیرد و از تحمیل هزینه‌های بیشتر بر دوش مردم، بیمه و دولت کاسته شود.

یکی دیگر از مزایای این انسولین‌های نسل جدید این است که طبق بسیاری مطالعات میزان افت قند خون و نوسانات قند خون کمتری نسبت به بسیاری از انسولین‌های دیگر دارد.
بخش طولانی‌اثر این انسولین‌های نسل جدید بعد از تزریق، به حالت رشته‌ای در زیر پوست تجمع کرده و به‌تدریج در طول شبانه‌روز وارد جریان خون می‌شود و این مکانیسم باعث طول اثر بسیار طولانی این انسولین می‌شود.

انتهای پیام

صادرات ۲ میلیارد دلاری محصولات غذایی ایرانی

صادرات ۲ میلیارد دلاری محصولات غذایی ایرانی

رئیس سازمان غذا‌و‌دارو در همایش روز جهانی ایمنی غذا از صادرات ۲ میلیارد دلاری محصولات غذایی ایرانی به کشورهای مختلف خبر داد و گفت:

هزار  و هفتصد پروانه صادرات محصولات غذایی به خارج از کشور وجود دارد.

دکتر سید حیدر محمدی افزود: بیش از ۶۰۰ میلیون بیمار ناشی از مصرف غذای ناسالم در جهان وجود دارد که سالانه ۴۰۰ میلیون نفر آن‌ها فوت می کنند.

وجود فلزات سنگین در برخی محصولات غذایی باعث بروز انواع سرطان‌ها است. دیابت، بیماری‌های قلبی‌و‌عروقی، اختلالات در باروری، بیماری‌های نادر و غیره از جمله بیماری‌هایی است که در اثر مصرف غذاهای ناسالم بیشتر بروز پیدا می‌کند.

وی هم‌چنین با تاکید بر این‌که نمک‌های رنگی آلوده به فلزات سنگین هستند، از مردم خواست این نمک‌ها را که در بازار موجود هستند مصرف نکنند زیرا بر اساس نمونه‌برداری‌های انجام‌شده حاوی فلزات سنگین بوده و مخرب هستند.

انتهای پیام

کارگاه داروسازی هسته‌ای در نمایشگاه فارمکس ۲۰۲۴

کارگاه داروسازی هسته‌ای در نمایشگاه فارمکس ۲۰۲۴

دکتر لیلا معصومی در ششمین نمایشگاه بین‌المللی فارمکس، در یک کارگاه آموزشی تحت‌عنوان «داروسازی هسته‌ای» (Nuclear pharmacy) به جایگاه داروسازی هسته‌ای خواهد پرداخت.

شیمی هسته‌ای یکی از شاخه‌های علم شیمی و فناوری هسته‌ای است که به مجموعه واکنش‌ها و برهم کنش‌های فرایندهای هسته‌ای می‌پردازد و با تولید رادیونوکلئیدها و ترکیبات آن‌ها و پیگیری تابش ذرات، زمینه‌های مطالعاتی وسیعی از جمله داروسازی هسته‌ای را فراهم کرده است.

در این بین نقش روش‌های آنالیز سریع و دقیق همراه با صحت بالا به پیشرفت داروسازی هسته‌ای و کاهش خطرات آن کمک شایانی می‌کند.

✔️ششمین نمایشگاه بین‌المللی فارمکس ۲۰۲۴، در روزهای ۱۴ تا ۱۷ تيرماه ۱۴۰۳ در نمایشگاه شهر آفتاب برگزار می‌شود.

انتهای پیام

تصمیم درباره واکسن‌های جدید کووید۱۹؛ آیا واریانت JN.۱ را هدف قرار می‌دهد!؟

تصمیم درباره واکسن‌های جدید کووید۱۹؛ آیا واریانت JN.۱ را هدف قرار می‌دهد!؟

اسناد ارائه شدۀ اخیر نشان می‌دهد که مشاوران سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در مورد این‌که واکسن‌های کووید۱۹ برای سال‌های ۲۵-۲۰۲۴ باید واریانت  JN.۱ را که غالب‌ترین واریانت سال جاری است، هدف قرار دهند یا خیر، رأی‌گیری خواهند کرد.

کارکنان FDA در اسناد جداگانه‌ای اعلام کردند که سازندگان واکسن‌هایی که در حال توسعه واکسن‌های تقویت‌کننده جدید هستند ممکن است نیاز داشته باشند که یکی از زیرشاخه‌های JN.۱ مانند KP.۲ را هدف قرار دهند، زیرا تکامل بیشترِ ویروس می‌تواند آن را از سویه قدیمی‌تر دور کند.

بررسی آنان به‌منظور به‌روزرسانی سویه‌های مربوط به ویروس برای واکسن‌ها در آمریکا با نظر مشاوران سازمان جهانی بهداشت (WHO) که در ماه آوریل توصیه کردند تنها سویه JN.۱ مورد هدف قرار گیرد، متفاوت است.

بر اساس داده‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ آمریکا (CDC) از آن زمان، زیرواریانت  KP.۲ به سویه غالب آمریکا تبدیل شده است و تخمین زده می‌شود که حدود ۲۸.۵ درصد موارد را در یک دوره دو هفته‌ای منتهی به ۲۵ مِه تشکیل دهد.

انتهای پیام

عملکرد موفقیت‌آمیز داروی Elahere در مبتلایان به نوعی سرطان تخمدان

عملکرد موفقیت‌آمیز داروی Elahere در مبتلایان به نوعی سرطان تخمدان

شرکت ابوی (AbbVie) اعلام کرد که داروی اِلاهی‌یر (Elahere) برای درمان بیماران مبتلا به نوعی سرطان تخمدان هدف اصلی یک مطالعه فاز میانی را برآورده کرد.

این دارو روی مبتلایان به نوعی سرطان که تخمدان‌ها، لوله رحم یا دیواره‌های شکم را تحت تاثیر قرار می‌دهد و دست‌کم دو روش درمان قبلی را دریافت کرده‌اند، آزمایش شد.

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) اِلاهی‌یر را در ماه مارس برای استفادۀ بیماران مبتلا به همین بیماری که تا سه روش درمان قبلی را دریافت کرده بودند، تایید کرد.

ابوی با خرید ۱۰ میلیارد دلاری شرکت بیوتکنولوژی ایمیونوژن (ImmunoGen) در نوامبر ۲۰۲۳ به اِلاهی‌یر دسترسی پیدا کرد. این دارو متعلق به دسته‌ای از داروها موسوم به ترکیبات آنتی‌بادی-دارو است که دقیقا با هدف قرار دادن سلول‌های سرطانی، به‌طور بالقوه آسیب به سلول‌های دیگر را کاهش می‌دهد.

انتهای پیام

به مناسبت ۷ ژوئن؛ روز جهانی ایمنی غذا

به مناسبت ۷ ژوئن؛ روز جهانی ایمنی غذا

کلید داشتن یک زندگی شاد، دسترسی به مواد غذایی مغذی کافی است. بسیاری از بیماری‌های منتقله از طریق غذا می‌تواند در نتیجه خوردن غذای آلوده ایجاد شود. اصطلاح “ایمنی مواد غذایی” به عمل ذخیره‌سازی، آماده‌سازی، مصرف و تحویل غذا به شیوه‌ای اشاره دارد که امکان حفظ تغذیه و سلامت کافی را فراهم می‌کند.

هر ساله حدود ۶۰۰ میلیون مورد بیماری‌های ناشی از غذا در سراسر جهان رخ می‌دهد و حدود ۴۲۰ هزار نفر بر اثر خوردن غذای آلوده جان خود را از دست می‌دهند.

اگرچه اتحادیه اروپا دارای یکی از بالاترین استانداردهای ایمنی غذا در جهان است، اهمیت ایمنی مواد غذایی را نمی‌توان نادیده گرفت. به همین دلیل است که هرساله روز ایمنی مواد غذایی گرامی داشته می‌شود.

✔️موضوع روز جهانی ایمنی غذا در سال ۲۰۲۴:

«آماده‌شدن برای موارد غیرمنتظره» است.

طبق گفته سازمان جهانی بهداشت (WHO)، موضوع امسال بر اهمیت آمادگی برای حوادث ایمنی غذایی، صرفنظر از خفیف یا شدید بودن آنان، تاکید می کند.

انتهای پیام

مدت اعتبار نسخه الکترونیک بر مبنای بیماری متفاوت است

مدت اعتبار نسخه الکترونیک بر مبنای بیماری متفاوت است

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان این‌که اجرای نسخه الکترونیک بیش از ۹۰ درصد ارزیابی می‌شود، گفت:
مدت‌ اعتبار نسخه بیماران یکسان نیست و بر مبنای نوع بیماری، اعتبار نسخه نیز متفاوت است. سامانه‌ای به‌منظور نسخ الکترونیک طراحی شده و بیماران برحسب نوع بیماری خود نشان‌دار می‌شوند. وزارت بهداشت در حوزه استانداردهای خدمات بالینی نیز متحول شده به‌نحوی که ۵۷۰ استاندارد خدمت راهنمای بالینی تعریف کرده‌ایم. مدت اعتبار نسخه الکترونیک بیماران نیز بر مبنای بیماری تعیین می‌شود.

دکتر سعید کریمی افزود: بازهم تاکید می‌کنم مدت‌ اعتبار یک نسخه بر اساس نوع بیماریِ بیمار است و هر بیماری یک زمان مشخص دارد. البته شرایط به این نحو نیست که مدت‌زمان اعتبار یک نسخه یک سال باشد.

وی هم‌چنین درباره آخرین وضعیت اجرای نسخه الکترونیک تصریح کرد: اجرای نسخه الکترونیک از دی‌ماه ۱۴۰۰ کلید خورده و میزان کنونی نسخه‌نویسی الکترونیک بالغ بر ۹۰ درصد است.

انتهای پیام