یکشنبه 6 اسفند 1402
-0.1 C
Tehran
خانه وبلاگ

داروهای کاهش وزن می‌توانند تولید ناخالص داخلی آمریکا را تا ۱ درصد افزایش دهند

داروهای کاهش وزن می‌توانند تولید ناخالص داخلی آمریکا را تا ۱ درصد افزایش دهند

به گفته گلدمن ساکس، استفاده گسترده از داروهای کاهش وزن جدید و قدرتمند در آمریکا می‌تواند تولید ناخالص داخلی را تا ۱ درصد در سال‌های آینده افزایش دهد، زیرا مشکلات کمتر مرتبط با چاقی احتمالا کارایی در محیط کار را افزایش می‌دهد.

این شرکت خدمات مالی و بانکداری چند ملیتی روز پنجشنبه اعلام کرد که مصرف‌کنندگان داروهای GLP-۱ ممکن است تا سال ۲۰۲۸ بین ۱۰ تا ۷۰ میلیون نفر افزایش یابد.

برخی از تحلیل‌گران پیش‌بینی کرده‌اند که بازار داروهای کاهش وزن تا پایان این دهه به یکصد میلیارد دلار در سال می‌رسد و سازندگان داروی اوزمپیک یعنی نووُ نوردیسک، و مونجارو، ایلای لی‌لی پیشتاز این رقابت هستند.

موج کنونی نوآوری مراقبت‌های بهداشتی مانند کشف داروی مبتنی بر هوش مصنوعی همراه با GLP-۱ می‌تواند سطح تولید ناخالص داخلی آمریکا را در سال‌های آینده  تا ۱.۳ درصد افزایش دهد که معادل ۳۶۰ میلیارد دلار در سال با نرخ ارز فعلی و با پتانسیل افزایش از ۰.۶ درصد به ۳.۲ درصد است.

انتهای پیام

حمایت آژانس داروهای اروپا از داروی Qalsody برای یک جهش ژنتیکی نادر در مبتلایان به اسکلروز جانبی آمیوتروفیک

حمایت آژانس داروهای اروپا از داروی Qalsody برای یک جهش ژنتیکی نادر در مبتلایان به اسکلروز جانبی آمیوتروفیک

آژانس داروهای اروپا (EMA) روز جمعه اعطای مجوز بازاریابی به داروی  Qalsody ساخت شرکت بایوژن را برای یک بیماری مهلک و پیشرونده عصبی به‌نام اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) توصیه کرد.

این دارو بر اساس داده‌های اولیه که نشان داد سطوح یک پروتئین نوروفیلامنت را کاهش می‌دهد در آوریل ۲۰۲۳ در آمریکا تایید شد. دانشمندان معتقدند که پروتئین نوروفیلامنت با پیشرفت ALS مرتبط است.

بیماری ALS یک بیماری عصبی نادر است که می‌تواند سلول‌های عصبی در مغز و نخاع که باعث کارکرد ماهیچه‌ها می‌شوند را تحت تاثیر قرار داده و منجر به فلج پیشرونده و مرگ شود.

داروی Qalsody، یک نوع نادر از ALS را هدف قرار می‌دهد که ناشی از یک جهش ژنتیکی است و منجر به تجمع سطوح سمّی پروتئین سوپراکسید دیسموتاز ۱ (SOD۱) می‌شود. EMA تخمین می‌زند که این جهش ژنتیکی حدود ۲ درصد از مبتلایان به ALS را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

انتهای پیام

یک داروی بیماری نادر کلیوی برای تایید اتحادیه اروپا توصیه شد

یک داروی بیماری نادر کلیوی برای تایید اتحادیه اروپا توصیه شد

وایفر فارما (Vifor Pharma) و شریک‌اش تراوِر تراپیوتیکس (Travere Therapeutics) روز جمعه اعلام کردند که نهاد ناظر بر داروی اروپا داروی فیلسپاری (Filspari) ساخت مشترک این شرکت‌ها را برای درمان یک بیماری نادر و جدی کلیوی به‌نام نفروپاتی ایمونوگلوبین آ (IgAN) تایید کرده است.

شرکت‌های داروسازی در حال رقابت با یک‌دیگر برای ساخت داروهای IgAN هستند؛ یک بیماری خودایمنی پیشرونده که بیشتر جوانان را تحت تاثیر قرار می‎‌‌دهد و می‌تواند منجر به نارسایی‌ای در کلیه شود که مستلزم دیالیز یا پیوند عضو است.

نوارتیس سال گذشته شرکت بیوتکنولوژی چینوک (Chinook) را به مبلغ ۳.۵ میلیارد دلار خریداری کرد تا کار خود را در زمینه داروهای درمانِ این بیماری تقویت کند.

تِراور اوایل سال ۲۰۲۳ تاییدیه تسریع‌شده داروی فیلسپاری یا اسپارسنتان (sparsentan) را برای IgAN از سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) دریافت کرد. این شرکت در دسامبر ۲۰۲۳ گفت که به دنبال دریافت تاییدیه کامل این دارو توسط FDA است.

شرکت کالیدیتاس تراپیوتیکس (Calliditas Therapeutic) نیز در دسامبر سال گذشته مجوز کامل داروی تارپی‌یو (Tarpeyo) را برای بیماری IgAN دریافت کرد.

انتهای پیام

عملکرد موفقیت‌آمیز داروی تزریقی آزمایشی Cabenuva در مبتلایان به HIV

عملکرد موفقیت‌آمیز داروی تزریقی آزمایشی Cabenuva در مبتلایان به HIV

شرکت داروسازی بریتانیایی GSK نتایج یک مطالعه داروی تزریقی HIV ساخت این شرکت با تاثیر درازمدت را در سرکوب‌کردن بار این ویروس در افرادی که با مشکلات مصرف قرص مواجه هستند، نویدبخش اعلام کرد.

آنالیز موقت یک مطالعه فاز نهایی با داروی کَبِنووا (Cabenuva) نشان داد که این دارو در مقایسه با داروی خوراکی روزانه، اثربخشی برتری در حفظ سرکوب بار ویروسی در افراد با سابقه چالش‌های مصرف داروهای ضدرتروویروسی که برای سرکوب و کاهش پیشرفت این بیماری استفاده می‌شود، دارد.

فروش بالای داروهای HIV، ویروسی که باعث ایدز می‌شود یکی از محرک‌های عملکرد این شرکت در سال گذشته بود که فروش ۶.۴۴ میلیارد پوند (۸.۱۳ میلیارد دلار) را به‌همراه داشت.

این میزان از فروش، یک عنصر کلیدی از تلاش اِما والمسلی، مدیرعامل GSK برای افزایش اعتماد سرمایه‌گذاران به قدرت خط لوله توسعه داروهای این شرکت است.

انتهای پیام

نتایج یک مطالعه در آمریکا: کشف ۲۷۵ میلیون تنوع ژنتیکی کاملاً جدید

نتایج یک مطالعه در آمریکا: کشف ۲۷۵ میلیون تنوع ژنتیکی کاملاً جدید

طبق گزارش محققان: یک مطالعه‌ با آنالیز کد ژنتیکی ۲۵۰ هزار داوطلب آمریکایی بیش از ۲۷۵ میلیون تنوع ژنتیکی کاملاً جدید را پیدا کرد که ممکن است به توضیح این‌که چرا برخی از گروه‌ها بیشتر از سایرین مستعد ابتلا به بیماری هستند، کمک کند.

داده‌های توالی‌یابی کل ژنوم از طیف گسترده‌ای از آمریکایی‌ها با تمرکز بر گروه‌هایی که قبلاً کمتر نشان شناخته شده بودند، با هدف جبران فقدان تاریخی تنوع در مجموعه داده‌های ژنومیِ موجود صورت گرفته است. مطالعه «همه ما» که توسط مؤسسه ملی سلامت آمریکا انجام شد، در مجموع ۱ میلیارد تنوع ژنتیکی را نشان داد.

دکتر جاش دنی، نویسنده این مطالعه گفت: «توالی‌یابی جمعیت‌های متنوع می‌تواند به اهداف دارویی جدیدی منجر شود که به همه مرتبط است. هم‌چنین می‌تواند به کشف نابرابری‌هایی که منجر به درمان‌های خاص برای افرادی می‌شود که بار بیشتری از بیماری یا بیماری‌های مختلف را تجربه می‌کنند، کمک کند».

محققان در مجموعه‌ای از مقالات منتشر شده در نشریه Nature و مجلات مرتبط گزارش کردند: اگرچه بسیاری از تنوع‌های ژنتیکی هیچ تاثیری بر سلامت ندارند، تقریباً ۴ میلیون از تفاوت‌های تازه کشف‌شده در کد ژنتیکی در مناطقی از کروموزوم قرار دارند که ممکن است با خطر بیماری مرتبط باشند.

انتهای پیام

دعوت از وزرای بهداشت منطقه و جهان به همایش «پوشش همگانی سلامت» در تهران

دعوت از وزرای بهداشت منطقه و جهان به همایش «پوشش همگانی سلامت» در تهران

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اجلاس بین‌المللی کیفیت و ایمنی مراقبت‌های بهداشتی و درمانی در دوحه قطر از وزرای بهداشت کشورهای منطقه و جهان دعوت کرد تا در همایش بین‌المللی پوشش همگانی سلامت که ۱۵و ۱۶ اسفند در تهران برگزار می‌شود، حضور یابند.

دکتر بهرام عین‌اللهی افزود: دیپلماسی سلامت و ارتباط با وزرا، مسئولان، کارشناسان و بازارهای جهانی سلامت در دولت مردمی از موضوعات اولو‌یت‌داری است که همواره پیگیری شده و حضور هر چه پررنگ‌تر ایران در بازارهای منطقه‌ای و جهانی با صادرات محصولات دارویی و تجهیزات پزشکی کشورمان تحقق یافته است.

ایران با توسعه گردشگری سلامت و افزایش مراکزی که گردشگر سلامت می‌پذیرند، پذیرای بیماران از کشورهای منطقه و بسیاری از کشورهای جهان است.

اجلاس «کیفیت و ایمنی مراقبت های بهداشت و درمان» به دعوت دکتر حنان الکواری، وزیر بهداشت قطر و با حضور شماری از وزرای بهداشت کشورهای منطقه و جهان در دوحه در حال برگزاری است.

انتهای پیام

سازمان جهانی بهداشت: بیش از نیمی از مردم جهان با خطر بالای ابتلا به سرخک مواجه هستند

سازمان جهانی بهداشت: بیش از نیمی از مردم جهان با خطر بالای ابتلا به سرخک مواجه هستند

سازمان جهانی بهداشت (WHO) روز سه‌شنبه هشدار داد که بیش از نیمی از کشورهای جهان تا پایان سال جاری در معرض خطر بالای شیوع سرخک قرار خواهند داشت؛ مگر این‌که اقدامات پیشگیرانه فوری انجام شود.

موارد سرخک در اکثر مناطق جهان عمدتاً به‌دلیل عدم واکسیناسیون در طول دوران کووید۱۹ افزایش یافته است، زمانی‌که سیستم‌های بهداشتی تحت فشار بودند و از واکسیناسیون‌های معمول برای بیماری‌های قابل‌پیشگیری عقب ماندند.

ناتاشا کروکرافت، یکی از مشاوران فنی ارشد WHO در مورد سرخک و سرخجه گفت: نگرانی ما از این است که ما امسال این شکاف‌های بزرگ را در برنامه‌های ایمن‌سازی خود داریم و اگر آن‌ها را خیلی سریع با واکسن پُر نکنیم، سرخک بلافاصله این شکاف‌ها را پُر خواهد کرد.

ما می‌توانیم از داده‌هایی که با داده‌های WHO توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ آمریکا (CDC) به دست می‌آید، متوجه شویم که بیش از نیمی از کشورهای جهان تا پایان سال جاری در معرض خطر بالای شیوع بیماری‌ها قرار دارند.

او خواستار اقدام فوری برای محافظت از کودکان شد و گفت که دولت‌ها با توجه به مسائل رقابتی مانند بحران‌های اقتصادی و درگیری، از خود «عدم تعهد» نشان می‌دهند.

سرخک یک ویروس بسیار مسری و هواپخش است که بیشتر کودکان زیر پنج سال را مبتلا می‌کند. به گفته WHO، با دو دُز واکسن می‌توان از ابتلا به سرخک پیشگیری کرد و از سال ۲۰۰۰ تاکنون با واکسیناسیون از مرگ بیش از ۵۰ میلیون نفر ناشی از ابتلا به این بیماری جلوگیری شده است.

انتهای پیام

امکان برقراری تماس ناشنوایان و گروه‌های خاص با ۱۱۵

امکان برقراری تماس ناشنوایان و گروه‌های خاص با ۱۱۵

معاون فنی سازمان اورژانس کشور گفت: افراد خاص مانند ناشنوایان، افراد اوتیسم و توریست‌ها نیز می توانند به‌راحتی برای دریافت خدمات اورژانس با اورژانس ارتباط برقرار کنند.

در سال‌های اخیر اقدامات جدیدی در سازمان اورژانس کشور انجام شده است که به برقراری بهتر ارتباط گروه های خاص با ۱۱۵ انجامیده است. یکی از گروه های خاص افراد ناشنوا هستند که توانایی تماس با ۱۱۵ را ندارند اما می‌توانند با ارسال پیامک با عوامل ما در مراکز ارتباطات اورژانس ارتباط برقرار کنند. هم‌چنین برای سایر مددجویان با شرایط خاص نیز امکان برقراری ارتباط با اورژانس کشور به‌زودی فراهم می‌شود.

مجتبی خالدی درباره توریست‌های کشور گفت: برای ارائه خدمات اورژانسی به توریست‌ها نیز امکاناتی ایجاد شد و ما توانستیم افرادی را به‌عنوان مترجم در مرکز ارتباطات داشته باشیم. این افراد به‌صورت آنلاین حصور دارند تا گزارش را دریافت کنند و اقدامات لازم مرتبط را انجام دهند.

انتهای پیام

نرخ ویزیت پزشکان ایران در رتبه ۱۰۱ جهان

نرخ ویزیت پزشکان ایران در رتبه ۱۰۱ جهان

رئیس‌کل سازمان نظام پزشکی گفت: اگر همسان‌سازی تعرفه‌های پزشکی انجام شود، باید گفت که قیمت خدمات پزشکی جزء ارزان‌ترین خدماتی است که در این سرزمین ارائه می‌شود.  بر اساس برخی از رتبه‌بندی‌های جهانی، ایران از منظر ارزش ویزیت پزشکان در رتبه ۱۰۱ جهان قرار دارد.

دکتر محمد رئیس‌زاده ضمن اشاره به تصویب رشد ۴۶ درصدی تعرفه‌های پزشکی ۱۴۰۳ در شورای عالی بیمه افزود: در صورت تصویب نهایی تعرفه مصوب شورای عالی بیمه، قیمت ویزیت پزشکان عمومی ذیل رشد تعرفه ۴۶ درصدی، حدود ۳۰ درصد افزایش می‌یابد، بنابراین ویزیت پزشکان عمومی با افزایش ۲۷ هزار تومانی معادل ۱۱۷ هزار تومان می‌شود.

اگر قیمت ویزیت پزشکان عمومی در سال آتی معادل ۱۱۷ هزار تومان هم شود، باز هم امکان مدیریت مطب با این مبلغ وجود ندارد. همچنین در حال حاضر، قیمت ویزیت یک پزشک متخصص ۱۳۰ هزار تومان است که با افزایش ۳۰ درصدی معادل ۱۷۰ هزار تومان می‌شود.

قیمت ویزیت پزشکان در کشور قابل‌قبول نیست، هنگامی که قیمت ویزیت پزشکان قابل‌قبول نباشد طبیعتا تداوم کار سالم با مشکل مواجه می‌شود.

انتهای پیام

روش‌های تشخیص کالاهای آرایشی و بهداشتی اصل از تقلبی

روش‌های تشخیص کالاهای آرایشی و بهداشتی اصل از تقلبی

مهندس کسری مومنیان، مدیر اداره نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و دارو در خصوص کالاهای آرایشی و بهداشتی موجود در بازار و راه‌های تشخیص کالای اصل از تقلبی و قاچاق گفت:

با عنایت به رسالت معاونت غذا و دارو دانشگاه و با توجه به این‌که کالاهای قاچاق و تقلبی در درازمدت باعث ایجاد مشکلات جبران‌ناپذیر و عوارض پوستی، چشمی و واکنش آلرژیک می‌گردد این اطلاع‌رسانی صورت می‌گیرد.

این کالاها باید حتما دارای برچسب اصالت کالا باشند و وجود این برچسب شرط لازم برای این کالاها است اما شرط کافی نیست. پس از بررسی وجود این برچسب حتما باید موارد مندرج برروی ان استعلام گردد.

واردات کالاهای آرایشی و بهداشتی به‌صورت محصول نهایی، محدود شده است و اکثر کالاهای موجود در بازار یا تولید داخل هستند که باید مشخصات شامل آدرس واحد تولیدی، لوگوی سازمان غذا و دارو به‌صورت سیب سلامت، تاریخ تولید و انقضاء داشته باشند.

برای شناسایی کالاهای تولید داخل معمولا از شماره پروانه ساخت و شکل سیب سازمان غذا و دارو و برای شناسایی کالاهای وارداتی از شماره پروانه ساخت و لوگوی سازمان غذا و دارو استعلام گرفته می‌شود و در خصوص کالاهای وارداتی باید به برچسب اصالت کالا که به رنگ سفید با حاشیه زرد رنگ است و شامل کد ۱۶ رقمی، ارسال کد به سامانه پیامکی ۲۰۰۰۸۸۲۲ ویا از طریق نصب نرم‌افزار تی‌تک بر روی تلفن همراه می‌توان استعلام کالاهای اصیل را دریافت کرد.

روش استعلام می‌تواند با نصب نرم‌افزار  ttac برروی گوشی تلفن همراه باشد که این نرم‌افزار علاوه‌بر قابلیت استعلام، اطلاعات مفید دیگری را هم مثل اطلاعات دارویی، لیست داروخانه‌ها و … را نیز شامل می‌شود و استعلام آن‌ها با استفاده از اسکن  QR کد کاتالوگ فراورده بررسی و با کنترل UID  و کد ۱۶ رقمی صورت می‌گیرد.

انتهای پیام

داروی Tecvayli برای مبتلایان به نوعی سرطان خون تایید شد

داروی Tecvayli برای مبتلایان به نوعی سرطان خون تایید شد

جانسون&جانسون روز سه‌شنبه اعلام کرد که سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)  داروی تِکوایلی (Tecvayli) ساخت این شرکت را برای درمان سرطان خون تایید کرده است.

این تاییدیه این امکان را برای بیمارانی که دست‌کم به‌مدت ۶ ماه پاسخ کامل یا بهتر در آن‌ها حاصل و بهبودشان حفظ شده فراهم می‌آورَد تا داروی تِکوایلی را در یک دُز کاهش‌یافته ۱.۵ میلی‌گرمی در هر کیلوگرم، هر دو هفته یک‌بار استفاده کنند.

تِکوایلی برای نخستین‌بار در اکتبر ۲۰۲۲ برای درمان بزرگسالان مبتلا به مولتیپل میلوما که یک بیماری سخت‌درمان است یا بیمارانی که پس از دریافت دست‌کم چهار روش درمان قبلی از کلاس‌های خاصی از داروها، بیماری‌شان مجددا عود کرده است، تایید شد.

مولتیپل میلوما، نوعی سرطان خون است که بر انواع گلبول‌های سفید خون به‌نام سلول‌های پلاسما که در مغز استخوان یافت می‌شود تاثیر می‌گذارد.

انتهای پیام

تبدیل نوآورانه تفاله‌های قهوه به مواد چاپ سه بُعدی

تبدیل نوآورانه تفاله‌های قهوه به مواد چاپ سه بُعدی

قهوه‌ای که در فنجان صبحگاهی شما ریخته می‌شود، می‌تواند کاربردی بسیار بیشتر از هوشیار کردن‌تان داشته باشد. در یک رویکرد انقلابی از نظر پایداری (سازگاری با محیط زیست) و فناوری، محققان دانشگاه کلرادو-بولدر روش جدیدی را ابداع داده‌اند که از تفاله‌های قهوه به‌عنوان ماده‌ای برای چاپ سه بُعدی استفاده می‌کند. هدف از این پروژه، کاهش ضایعات و ارتقای آگاهی زیست‌محیطی در حوزه چاپ سه بعدی است.

این تکنیک ابداعی با استفاده از خمیر ساخته‌شده از تفاله‌های قهوه قدیمی، آب و چند ماده پایدار امکان ایجاد اشیاء مختلف از جمله جواهرات، گلدان‌، و حتی فنجان‌های اسپرسو را فراهم می‌کند. این روش به اندازه کافی انطباق‌پذیر است که برای استفاده با اکثر پرینترهای سه بُعدی ارزان‌قیمت و مناسب مصرف‌کننده، سازگار باشد.

این پروژه با امکان تولید اشیاء کاربردی بدون اضافه‌کردن زباله با مأموریت محققان برای افزایش پایداری پرینت سه بُعدی هماهنگ است.

انتهای پیام

برای نخستین بار/  یک دارو برای کاهش آلرژی‌های غذایی تایید شد

برای نخستین بار/

 یک دارو برای کاهش آلرژی‌های غذایی تایید شد

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) داروی Xolair ساخت مشترک شرکت‌های نوارتیس و جِنتِک را برای نخستین‌بار به‌منظور کاهش واکنش‌های آلرژیک در افراد مبتلا به آلرژی‌های غذایی که به‌طور بالقوه تهدیدکننده زندگی هستند، تایید کرد.

داروی Xolair که نام تجاری omalizumab است، در بزرگسالان و کودکان ۱ سال به بالا، هر دو تا چهار هفته یک‌بار تزریق می‌شود و اگر افراد  در دوران استفاده از این دارو «به‌طور تصادفی» غذایی بخورند که به آن حساسیت دارند، واکنش آلرژیک در آن‌ها خفیف‌تر خواهد بود.

این دارو که دو دهه است برای درمان آسم استفاده می‌شود، در میان داروهایی طبقه‌بندی شده که به‌عنوان آنتی‌بادی‌های مونوکلونال شناخته می‌شوند.

داروی Xolair به ایمونوگلوبولین E یا IgE، یک آنتی‌بادی که باعث ایجاد واکنش‌های آلرژیک می‌شود، متصل شده تا مانع بروز واکنش آلرژیک در بدن شود.

تایید Xolair مبتنی بر نتایج تحقیقات بالینی است که نشان می‌دهد ۶۸ درصد از بیماران بزرگسال و کودکان مبتلا به آلرژی غذایی که این دارو را دریافت می‌کنند، می‌توانند مقادیر کمی بادام‌زمینی، شیر، تخم‌مرغ و بادام هندی را بدون واکنش آلرژیک تحمل کنند.

طبق تخمین مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا (CDC)، در سال ۲۰۲۱ تقریبا ۶ درصد از مردم این کشور آلرژی غذایی داشتند.

انتهای پیام

راهکارهایی برای بهبود طبیعی هورمون‌های شادی در بدن

راهکارهایی برای بهبود طبیعی هورمون‌های شادی در بدن

هورمون‌ها نقش مهمی در عملکردهای بدن از جمله رشد، تکوین و متابولیسم ایفا می‌کنند. گروه خاصی از هورمون‌ها با نام مستعار “هورمون‌های احساس خوب” یا “هورمون‌های شادی” حتی می‌توانند خلق‌و‌خوی افراد را شکل دهند و احساس شادی در آن‌ها ایجاد کنند.

آن‌ها هم‌چنین هدایت‌کننده‌های عصبی در نظر گرفته می‌شوند، زیرا پیام‌های شیمیایی را در سراسر بدن حمل می‌کنند.

✔️چهار هورمون شادی عبارتند از:

دوپامین، سروتونین، اکسی‌توسین، و اندورفین.

✔️را‌هکارهایی برای افزایش طبیعی هورمون‌های شادی:

*ورزش‌کردن

 انجام فعالیت بدنی ممکن است به افزایش تولید اندورفین کمک کند. ورزش منظم با بهبود اعتماد به نفس، خلق‌و‌خو و خواب و کاهش علائم استرس، افسردگی خفیف و اضطراب همراه است.

*نور خورشید

 مطالعات نشان داده‌اند که قرار گرفتن در معرض نور خورشید به افزایش سطح سروتونین خون و بهبود سلامت روان کمک می کند.

*موسیقی و مدیتیشن

گوش‌دادن به موسیقی و مدیتیشن با بهبود خلق‌و‌خو، کاهش استرس و سلامت روانی بهتر همراه است. طبق نتایج یک مطالعه در سال ۲۰۱۹، گوش دادن به موسیقی دستگاهی می‌تواند تولید دوپامین در مغز را بهبود بخشد.

*تغذیه

برخی مواد غذایی مانند شکلات تلخ، آجیل، میوه‌‌ها، گوجه‌فرنگی گیلاسی و ماهی قزل آلا، همراه با گزینه‌های غنی از پروبیوتیک مانند ماست، کیمچی و کلم‌ترش می‌توانند به ترشح هورمون‌های شادی کمک کنند. در حالی‌که مصرف غذاهای تند ممکن است به ترشح اندورفین کمک کند، مصرف ماست، لوبیا، تخم مرغ، گوشت بدون چربی و بادام با سطوح بهتر دوپامین مرتبط است. مواد غذایی مانند پنیر، مرغ، سفیده تخم‌مرغ، ماهی، شیر و بادام‌زمینی سرشار از تریپتوفان هستند، اسید آمینه‌ای که ملاتونین و سروتونین تولید می‌کند.

انتهای پیام

سرطان پروستات؛ دومین سرطان شایع در میان مردان ایرانی

سرطان پروستات؛ دومین سرطان شایع در میان مردان ایرانی

دبیر جامعه اورولوژی ایران گفت: سرطان پروستات دومین سرطان شایع در میان مردان ایرانی است که در صورت تشخیص و درمان به‌موقع، نتایج درمان رضایت‌بخش خواهد بود. هم‌چنین سرطان مثانه و کلیه از دیگر سرطان‌های شایع در سیستم ادراری هستند که سیگار، تریاک و قلیان از اصلی‌ترین عوامل ابتلا به این بیماری به شمار می‌رود.

امروزه در صورت مراجعه و تشخیص زودرس، بسیاری از تومورها به‌خصوص در مثانه و کلیه را می‌توان با روش‌های اندوسکوپی و لاپاروسکوپی یا جراحی‌های کم تهاجمی به‌صورت جدی کنترل کرد.

محمد هادی‌رادفر در آستانه برپایی روز سلامت مردان با اشاره به این‌که پیروی از سبک سالم زندگی و مراجعه به‌موقع به پزشک کلید سلامت مردان و جامعه است، افزود: به‌همین منظور جامعه اورولوژی ایران همه‌ساله پنجشنبه اول اسفند را به روز سلامت مردان اختصاص داده که پزشکان با اطلاع‌رسانی و افزایش آگاهی مردم، اهمیت سلامت مردان را به عنوان عناصر مهم خانواده و جامعه مورد تاکید قرار می‌دهند.

مردان باید در کنار پیروی از سبک زندگی سالم مانند، رژیم غذایی مناسب، پرهیز از مصرف انواع دخانیات، انجام حرکات ورزشی و ورزش منظم و مراجعه منظم و دوره‌ای به پزشکان از سلامت خود اطمینان حاصل کنند.

انتهای پیام

 

نحوه تامین شیرخشک برای اتباع

نحوه تامین شیرخشک برای اتباع

رئیس سازمان غذا و دارو با تاکید بر روند پایدار و ایجاد ثبات در تولید، تامین و توزیع شیر خشک در کشور گفت:

ایرانیان با ارائه کد ملی و اتباع با ارائه شناسه یکتا می‌توانند شیر خشک یارانه‌ای را با قیمت قبل از داروخانه‌ها دریافت کنند.

دکتر سید حیدر محمدی درباره شرایط دریافت شیرخشک برای کودکان فاقد شناسنامه افزود: ثبت احوال حتی به‌صورت آنلاین نیز شناسنامه صادر می‌کند و دیگر مشکل صدور شناسنامه وجود ندارد، اما مشکل اصلی این است که برخی از افراد ملیت مشخصی ندارند.

در این راستا برای کودکان کشور و با ارائه کد ملی امکان خرید شیرخشک یارانه‌ای و با قیمت قبلی از داروخانه فراهم است. اتباع نیز باید از اداره امور اتباع و مهاجرین خارجی شناسه یکتا دریافت کنند.

برای این موضوع با اداره امور اتباع و مهاجرین خارجی که زیر مجموعه وزارت کشور است مذاکره‌ای داشتیم و ظاهرا سامانه‌ای را ایجاد کرده‌اند که تمام اتباع، خود را در این سامانه اظهار کنند و در صورتی‌که وزارت کشور تایید کرد بتوانند از سهمیه شیرخشک یارانه‌ای استفاده کنند.

بنابراین باتوجه به اصلاحات ارزی صورت‌گرفته، غیر از کودکان زیر دو سال، سایرین می‌توانند شیرخشک را با قیمت آزاد و غیریارانه‌ای خرید کنند.

انتهای پیام

ایلان ماسک: نخستین بیمار انسانی دریافت‌کننده تراشه مغزی نورالینک قادر به کنترل موس از طریق افکارش است

ایلان ماسک: نخستین بیمار انسانی دریافت‌کننده تراشه مغزی نورالینک قادر به کنترل موس از طریق افکارش است

بنیانگذار استارت‌آپ نورالینک روز دوشنبه اعلام کرد که به‌نظر می‌رسد نخستین بیمار انسانی که تراشه مغزی نورالینک در مغز وی کاشته شد، به‌طور کامل بهبود یافته و می‌تواند با استفاده از افکارش یک موس را کنترل کند.

ایلان ماسک افزود: این پیشرفت خوبی است و  بیمار ظاهرا در مورد کارکردهای عصبی که ما از آن آگاه هستیم بهبود یافته است. بیمار فقط با فکر کردن قادر به حرکت موس در صفحه نمایش است.

نورالینک اکنون در تلاش است تا بیشترین تعداد کلیلک روی دکمه موس را از بیمار دریافت کند.

انتهای پیام

اتحادیه اروپا داروی Velsipity را برای درمان یک بیماری التهابی روده تایید کرد

اتحادیه اروپا داروی Velsipity را برای درمان یک بیماری التهابی روده تایید کرد

فایزر اعلام کرد که کمیسیون اروپا داروی ساخت این شرکت را برای درمان بیماران مبتلا به نوعی بیماری التهابی روده به‌نام کولیت اولسراتیو تایید کرده است.

تایید داروی وِلسیپیتی (Velsipity) به‌دنبال حمایت آژانس داروهای اروپا (EMA) در دسامبر ۲۰۲۳ است. این دارو برای استفاده در بیماران ۱۶ سال به بالا که پاسخ کافی به درمان‌ نشان ندادند یا قادر به تحمل روش‌های درمانی قبلی نبودند، تایید شد.

این تاییدیه که در تمامی ۲۷ کشور اتحادیه اروپا قابل‌اجرا است بر اساس نتایج مطالعات از دو کارآزمایی فاز نهایی است که نشان می‌دهد وِلسیپیتی در بیماران واجد شرایط، موثر و ایمن است.

به گفته فایزر حدود ۲.۶ میلیون نفر در اروپا به کولیت اولسراتیو مبتلا هستند. وِلسیپیتی که در اکتبر ۲۰۲۳ در آمریکا تایید شد، متعلق به دسته‌ای از داروها برای تنظیم پاسخ ایمنی بدن است و انتظار می‌رود با داروی Zeposia ساخت شرکت بریستول مایرز اسکوئیب رقابت کند.

انتهای پیام

داروی Tagrisso در ترکیب با شیمی‌درمانی برای درمان نوعی سرطان ریه تایید شد

داروی Tagrisso در ترکیب با شیمی‌درمانی برای درمان نوعی سرطان ریه تایید شد

آسترازنکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که ترکیبی از داروی سرطان پُرفروش این شرکت به نام تاگریسو (Tagrisso) / اُسیمرتینیب (Osimertinib) به‌همراه شیمی‌درمانی برای درمان بیماران بزرگسال مبتلا به سرطان ریه سلول غیرکوچک (NSCLC) به‌صورت موضعی پیشرفته یا متاستاتیک جهش‌یافته با  گیرنده فاکتور رشد اپیدرمی (EGFRm) توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تایید شد.

تاییدیه FDA  بر اساس آزمایشاتی است که این روش درمانی، میانگین بقای بدون پیشرفت بیماری (PFS) را در بیماران نزدیک به ۹ ماه افزایش داد.

نتایج کارآزمایی‌های فاز ۳ به‌نام FLAURA۲ نشان داد که اضافه‌کردن شیمی‌درمانی به تاگریسو خطر پیشرفت بیماری یا مرگ را در مقایسه با تاگریسو به‌تنهایی تا ۳۸ درصد کاهش می‌دهد.

داروی تاگریسو در سال ۲۰۲۳ رشد ۹ درصدی داشت و در حال حاضر به‌عنوان یک درمان تک‌دارویی در بیش از یکصد کشور از جمله آمریکا، اتحادیه اروپا، چین، و ژاپن تایید شده است.

انتهای پیام

نقش چاقی و الکل در افزایش نرخ سرطان روده در میان جوانان

نقش چاقی و الکل در افزایش نرخ سرطان روده در میان جوانان

اضافه‌وزن و چاقی در حال کمک به افزایش نرخ مرگ‌و‌میر ناشی از سرطان روده در بین افراد ۲۵ تا ۴۹ ساله در اتحادیه اروپا (EU) و بریتانیا است، اگرچه میزان مرگ‌و‌میر ناشی از این نوع سرطان به‌طور کلی در سراسر اروپا در حال کاهش است.

این یافته‌ها که حاصل نتایج یک مطالعه جدید منتشر شده در نشریه Annals of Oncology است، میزان مرگ‌و‌میر ناشی از سرطان را در اتحادیه اروپا و بریتانیا برای سال ۲۰۲۴ پیش‌بینی می‌کند.

این نخستین بار است که افزایش نرخ مرگ‌و‌میر ناشی از سرطان روده در میان جوانان برای اتحادیه اروپا پیش‌بینی می‌شود و روندی را در بریتانیا تایید می‌کند که در سال ۲۰۲۱ به آن اشاره شده است.

محققان این پژوهش به سرپرستی  دکتر کارلو لا وکیا، پروفسور آمار پزشکی و اپیدمیولوژی در دانشگاه میلان (ایتالیا)، پیش‌بینی می‌کنند که بیشترین افزایش در میزان مرگ‌و‌میر ناشی از سرطان روده در میان جوانان در بریتانیا دیده ‌شود، جایی‌که این میزان تا ۲۶ درصد در مردان و نزدیک به ۳۹ درصد در زنان در سال ۲۰۲۴ نسبت به سال ۲۰۱۸ افزایش خواهد یافت. هم‌چنین افزایش ابتلا به این سرطان در ایتالیا (۱.۵ درصد در مردان و ۲.۶ درصد در زنان)، در میان مردان اسپانیایی و لهستانی (به ترتیب ۵.۵ درصد و ۵.۹ درصد افزایش) و زنان آلمانی (۷.۲ درصد افزایش) مشاهده خواهد شد.

پروفسور لا وکیا گفت: عوامل کلیدی که در افزایش نرخ سرطان روده در میان جوانان نقش دارند عبارتند از اضافه‌وزن، چاقی و بیماری‌های مرتبط با آن مانند سطح قند خون بالا و دیابت.

دلایل دیگر، افزایش مصرف سنگین الکل در طول زمان در اروپای مرکزی و شمالی و بریتانیا و کاهش فعالیت بدنی است. مصرف الکل با شروع زودرس سرطان روده مرتبط است و کشورهایی که مصرف الکل در آن‌ها کاهش یافته است، مانند فرانسه و ایتالیا، چنین افزایش قابل‌توجهی در میزان مرگ‌و‌میر ناشی از این سرطان را تجربه نکرده‌اند. سرطان روده در جوانان در مقایسه با سرطان روده که در افراد مسن تشخیص داده می‌شود، تهاجمی‌تر است و نرخ بقای کمتری دارد.

دولت‌ها باید سیاست‌هایی را برای تشویق افزایش فعالیت بدنی، کاهش تعداد افراد دارای اضافه‌وزن یا چاق و کاهش مصرف الکل در نظر بگیرند.

انتهای پیام

شناسایی سویه JN.۱ کووید در ایران

شناسایی سویه JN.۱ کووید در ایران

دکتر رحیم سروری، رئیس انستیتو پاستور ایران از شناسایی سویه JN.۱ کووید در کشور خبر داد و گفت:

این سویه‌ مدتی است در کشورهای غربی و اروپایی در گردش است.

✔️سازمان جهانی بهداشت (WHO) در ماه دسامبر، JN.۱ را به‌عنوان یک «واریانت قابل‌توجه» طبقه‌بندی کرد و گفت که شواهد فعلی نشان می‌دهد که خطر این سویه برای سلامت عمومی کم است.

انتهای پیام

پلتفرم‌ها سیگار را ترویج می‌کنند!/ ممنوع است

پلتفرم‌ها سیگار را ترویج می‌کنند!/

ممنوع است

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با تاکید بر ممنوعیت تبلیغ دخانیات، از نامه‌نگاری با سازمان صدا و سیما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دستگاه‌های مربوطه جهت جلوگیری از تبلیغ سیگار در شبکه نمایش خانگی خبر داد و گفت:

خانواده‌ها نسبت به این موضوع انتقاداتی وارد کرده‌اند و در ارتباط با این موضوع با وزارت بهداشت تماس گرفته‌اند. خانواده‌ها خواستار پیگیری وزارت بهداشت برای موضوع مصرف و تبلیغ دخانیات در سریال‌های نمایش خانگی هستند.

دکتر جعفر جندقی افزود: اگرچه مصرف دخانیات برای سلامتی خطرناک است اما مصرف‌کنندگان دخانیات در کشور حضور دارند. تمام عرضه‌کنندگان دخانیات باید براساس « قانون جامع کنترل دخانیات» فعالیت کنند، هرگونه تبلیغ برای مصرف دخانیات ممنوع است؛ حتی اگر روی پاکت سیگار باشد.

انتهای پیام

فراخوان اهدای خون در روزهای پایانی سال

فراخوان اهدای خون در روزهای پایانی سال

­دکتر مصطفی جمالی، مدیرعامل سازمان انتقال خون گفت:

با توجه به در پیش بودن ماه مبارک رمضان و روزه‌داری مردم و هم‌چنین عید نوروز، که هر دو سبب کاهش مراجعات به مراکز اهدای خون می‌شود، از اهداکنندگان دعوت می‌کنیم که با اهدای خون در ماه پایانی سال، سازمان انتقال خون را در نگهداشت ذخایر خونی کشور کمک کنند.

شیوع بیماری‌های فصلی، برودت هوا، بارندگی و مشغله‌های آخر سال نیز از دلایل دیگر کاهش مراجعات مردم برای اهدای خون است که امیدواریم با مشارکت بیشتر اهداکنندگان خون کاری کنیم تا تعداد بیشتری از بیماران بعد از بازیابی سلامت، بتوانند در شروع سال نو در کنار خانواده خود باشند.

برخی فرآورده‌های خونی هم‌چون پلاکت دارای عمر ۳ روزه هستند و برای تامین این فرآورده خونی و نجات جان بیماران، نیازمند اهدای خون مستمر و همیشگی هستیم.

انتهای پیام

ارسال اساسنامه دارورسانی درب منزل به معاونت حقوقی وزارت بهداشت

ارسال اساسنامه دارورسانی درب منزل به معاونت حقوقی وزارت بهداشت

رئیس سازمان غذا و دارو از ارسال اساسنامه «دارورسانی درب منزل بیماران» به معاونت حقوقی وزارت بهداشت خبر داد و گفت:

حدود یک ماه از زمان تدوین دستورالعمل ارسال دارو به درب منزل می‌گذرد. تلاش می‌شود این طرح طی روزهای آتی وارد مرحله اجرایی شود و مردم از خدمات تحویل دارو در درب منزل برخوردار شوند.

دکتر سیدحیدر محمدی افزود: دو مولفه «فروش دارو به‌صورت اینترنتی» و «تحویل دارو در درب منزل» با یک‌دیگر متفاوت است. در فروش اینترنتی دارو بیماران می‌توانند اطلاعات نسخ و کد رهگیری آن را در سامانه‌های مدنظر وارد کنند و دارو را در درب منزل تحویل بگیرند.

به‌دلیل این‌که دارو یک محصول استراتژیک است ممکن است برخی از مردم ترجیح دهند آن را به‌صورت حضوری در داروخانه‌ها و با حضور یک متخصص دریافت کنند. اگر برنامه تحویل دارو در درب منزل اجرا شود تمام شهروندان ایرانی می‌توانند دارو را در درب منزل تحویل بگیرند.

انتهای پیام

تامین‌مالی ۵۰۰ میلیارد تومانی داروسازی دکتر عبیدی با مشارکت مشاور سرمایه‌گذاری ترنج

تامین‌مالی ۵۰۰ میلیارد تومانی داروسازی دکتر عبیدی با مشارکت مشاور سرمایه‌گذاری ترنج

با مجوز سازمان بورس، تامین مالی ۵۰۰ میلیارد تومانی شرکت داروسازی دکتر عبیدی به منظور خرید مواد اولیه انجام شد، فرآيند انتشار اوراق را گروه کاریزما بر عهده داشته و مشاور سرمایه‌گذاری ترنج متعهد ۲۰۰ میلیارد‌ تومان آن بوده است.

این اوراق ۵ ساله با نرخ سود ۲۳درصدی و مقاطع بازپرداخت ۳ ماه یکبار است، اصل مبلغ در پایان ۵ سال توسط شرکت داروسازی دکتر عبیدی تسویه خواهد شد.

بازار‌سرمایه یکی از بهترین و به‌صرفه‌ترین راه‌های تامین‌مالی است که از طریق نهادهای مالی بازار سرمایه انجام می‌شود که مشاور سرمایه‌گذاری ترنج از جمله شرکت‌های خدمات‌دهنده در این حوزه است.

✔️برای مشاوره رایگان در این زمینه می‌توانید با شماره‌ ۰۲۱۷۹۳۲۶ تماس بگیرید.

🔺وب‌سایت ترنج 👇 👇 👇

toranjcapital.com

انتهای پیام

افزایش موارد وبا منجر به خالی‌شدن ذخایر جهانی واکسن این بیماری شد

افزایش موارد وبا منجر به خالی‌شدن ذخایر جهانی واکسن این بیماری شد

یونیسف و سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کردند:

ذخایر جهانی اضطراری واکسن‌های وبا خالی است و همه دُزهای موجود این واکسن برای ماه جاری به کشورهایی اختصاص یافته که با شیوع عمده این بیماری مبارزه می‌کنند.

یکی از مقامات یونیسف گفت: با ادامه افزایش موارد ابتلا به وبا در سراسر جهان، مابقی امسال شاهد کمبود دست‌کم ۵۰ میلیون دُز از این واکسن بین تقاضا و عرضه خواهیم بود.

کمبود شدید واکسن‌های وبا، حداقل از اکتبر ۲۰۲۲، یعنی زمانی‌که سازمان جهانی بهداشت (WHO) توصیه به مصرف ۱ دُز و نه ۲ دُز از این واکسن کرد، ایجاد نگرانی کرده است؛ توصیه‌ای که به‌منظور صرفه‌جویی در ذخایری صورت گرفت که این آژانس مشترکا با سایر آژانس‌های بهداشتی مدیریت می‌کند.

اما افزایش اخیر موارد وبا به‌ویژه در کشورهایی از جمله زامبیا و زیمبابوه، فشار بیشتری بر عرضه کم این واکسن وارد کرده است.

در حال حاضر، شرکت بیوتکنوژی کره جنوبی ای‌یوبایولوجیکس (Eubiologics) تنها تولیدکننده واکسن وبا برای مصرف جهانی است که مورد تایید WHO قرار دارد.

انتهای پیام

دو راهکار ساده و طبیعی برای کاهش سطوح کلسترول بد

دو راهکار ساده و طبیعی برای کاهش سطوح کلسترول بد

امروزه بسیاری از افراد در گروه‌های سنی مختلف به‌دلیل سبک زندگی پُرمشغله و عوامل دیگر با سطوح بالای کلسترول مواجه شده‌اند. کم‌تحرکی، مصرف سیگار و الکل و مهم‌تر از همه مصرف غذاهای چرب منجر به مشکل تجمع کلسترول بد می‌شود.

با افزایش سطوح کلسترول که یک ماده موم‌مانند است، گردش خون تحت تاثیر قرار گرفته و زمانی که خون به‌درستی به قلب نمی‌رسد ممکن است فرد دچار حمله قلبی و حتی ایست قلبی شود.

با ایجاد چند تغییر در سبک زندگی یا مصرف دارو با تجویز پزشک و هم‌چنین دو راهکار طبیعی به شرح زیر می‌توان سطوح کلسترول را به‌درستی مدیریت کرد:

نوشیدن آب داغ سطح کلسترول بد را کاهش می‌دهد. اما چگونه؟

پُرواضح است که کلسترول بالا به‌دلیل تجمع چربی در رگ‌ها ایجاد می‌شود، نوشیدن آب داغ راه حل بسیار موثری برای رفع این مشکل و تجمع ذرات تری‌گلیسیرید است و باعث رقیق‌شدن خون و بهبود گردش خون می‌شود.

مصرف سیر با آب داغ و با معده خالی نیز خطر ابتلا به مشکلات قلبی و سطوح کلسترول بد را کاهش می‌دهد.

انتهای پیام

دانشمندان روسی در آستانه ساخت واکسن‌های سرطان

دانشمندان روسی در آستانه ساخت واکسن‌های سرطان

رئیس‌جمهور روسیه گفت: دانشمندان روسی به ساخت واکسن‌هایی برای سرطان نزدیک شده‌اند که به‌زودی در دسترس بیماران قرار خواهد گرفت.

ویلادیمیر پوتین افزود: ما به ساخت واکسن‌های سرطان و نسل جدید داروهای تنظیم‌کننده ایمنی خیلی نزدیک شده‌ایم و امیدوارم به‌زودی از آن‌ها به‌عنوان روش‌های درمانی فردی استفاده شود.

روسیه در طول همه‌گیری کرونا واکسن اسپوتنیک V را علیه کووید۱۹ ساخت و آن را به تعدادی از کشورها فروخت، اما در داخل کشور با اکراه گسترده عموم برای واکسینه‌شدن مواجه شد. پوتین گفت که به‌منظور اطمینان مردم از اثربخشی و ایمنی اسپوتنیک، خودش نیز این واکسن را دریافت کرده است.

انتهای پیام

سرمایه‌گذاری ۱ میلیارد یورویی دایچی سانکیو برای ساخت داروهای سرطان در آلمان

سرمایه‌گذاری ۱ میلیارد یورویی دایچی سانکیو برای ساخت داروهای سرطان در آلمان

شرکت داروسازی ژاپنی دایچی سانکیو (Daiichi Sankyo) اعلام کرد که حدود یک میلیارد یورو (۱.۷ میلیارد دلار) برای توسعه یک سایت در نزدیکی مونیخ آلمان سرمایه‌گذاری خواهد کرد تا فعالیت خود را در زمینه داروهای سرطان افزایش دهد.

پس از این‌که شرکت داروسازی آمریکایی ایلای لی‌لی در نوامبر ۲۰۲۳ متعهد به سرمایه‌گذاری ۲.۳ میلیارد یورویی برای ساخت داروهای ضدچاقی و دیابت در آلمان شد، این پروژه موفقیت دیگری برای اعتبار اقتصادی دولت این کشور است؛ حتی در شرایطی که احتمالا شاهد دومین سال رکود در سال ۲۰۲۴ خواهد بود.

پروژه دایچی که تا سال ۲۰۳۰ منجر به ایجاد ۳۵۰ شغل می‌شود، به ظرفیت ساخت داروهای فلبی-عروقی و آزمایشگاه‌ها برای توسعه و تولید ترکیبات آنتی‌بادی-دارو (ADC)، یک کلاس امیدوارکننده از داروهای شیمی‌درمانی اضافه می‌کند.

انتهای پیام

آیا یک مولکول مصنوعی می‌تواند زیرکانه‌تر از انواع باکتری‌های مقاوم به دارو عمل کند؟

آیا یک مولکول مصنوعی می‌تواند زیرکانه‌تر از انواع باکتری‌های مقاوم به دارو عمل کند؟

یک آنتی‌بیوتیک جدید ساخت محققان دانشگاه هاروارد بر مکانیسم‌های مقاومت ضدمیکروبی‌ای غلبه می‌کند که بسیاری از داروهای امروزی را بی‌اثر کرده و باعث ایجاد یک بحران بهداشت عمومی در جهان شده است.

ماده ترکیبی جدید که کرزومایسین (cresomycin) نام دارد، بسیاری از گونه‌های باکتری‌های مقاوم به دارو از جمله استافیلوکوکوک اورئوس و سودوموناس آئروژینوا را از بین می‌برد.

این مولکول جدید، توانایی اتصال به ریبوزوم‌های باکتریایی را نشان می‌دهد که نوعی دستگاه زیست مولکولی هستند و سنتز پروتئین را کنترل می‌کنند. بسیاری از آنتی‌بیوتیک‌های موجود در عملکرد ریبوزوم اختلال ایجاد می‌کنند، اما برخی باکتری‌ها تکامل پیدا کرده‌اند و سازوکارهای محافظتی دارند که جلو اثربخشی دارو را می‌گیرد.

پروفسور آندرو مایرز، سرپرست اصلی این مطالعه می‌گوید:

در حالی‌که ما هنوز نمی‌دانیم که آیا کرزومایسین و داروهایی مانند آن در انسان بی‌خطر و موثر هستند یا خیر، نتایج نشان می‌دهند که این دارو در مقایسه با آنتی‌بیوتیک‌های موجود، فعالیت بازدارندگی قابل‌توجهی را در برابر یک فهرست طولانی از سویه‌های باکتریاییِ بیماری‌زا که سالانه موجب مرگ بیش از یک میلیون نفر می‌شود، بهبود بخشید.

انتهای پیام