سه‌شنبه 8 خرداد 1403
27.8 C
Tehran
خانهاخبار و رویدادهاآیین‌نامه حمل دارو از طریق سکوهای اینترنتی ابلاغ شد

آیین‌نامه حمل دارو از طریق سکوهای اینترنتی ابلاغ شد

آیین‌نامه حمل دارو از طریق سکوهای اینترنتی ابلاغ شد

دستورالعمل حمل و عرضه دارو از طریق سکوها و کسب‌وکارهای اینترنتی که چندی پیش به امضای دو وزیر ارتباطات و بهداشت رسید ابلاغ شد. این آئین‌نامه در ۱۲ ماده به تصویب رسیده و در آن قید شده است که از زمان ابلاغ به مدت ۶ ماه به‌صورت آزمایشی در استان‌های منتخب اجرا می‌شود. بر این اساس متعاقبا استان‌های مورد نظر توسط سازمان غذا‌و‌دارو تعیین و اعلام خواهند شد.

طبق این آئین‌نامه، پلتفرم‌ها فقط می‌توانند در حوزه نسخه الکترونیکی فعالیت کنند و حمل و تحویل دارو از طریق سکوها برای نسخه کاغذی ممنوع است. سکوهایی مجاز هستند خدمات مربوط به سفارش‌گیری و تحویل دارو را از طریق داروخانه‌های دارای مجوز بهره‌برداری ارائه کنند که دارای مجوز از اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی و عضویت در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور بوده و یا دارنده پروانه خدمات حمل و نقل، فناوری اطلاعات، هوشمندسازی از سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی باشند.

درج هر گونه تبلیغات و تشویق مستقیم و غیر مستقیم کاربران به مصرف فراورده‌های دارویی ممنوع است. سکو موظف است اطلاعات مکانی برخط حمل کننده دارو را در اختیار کاربر و داروخانه قرار دهد.

هر گونه دسترسی به واسطه ذخیره یا نگهداری کد رهگیری به محتوای نسخه الکترونیک توسط سکو ممنوع است.

ماده ۴ این آئین‌نامه نیز نحوه نسخه‌پیچی و بسته‌بندی دارو به‌منظور ارسال را مشخص کرده است. بر این اساس نسخه‌پیچی دارو پس از دریافت کد رهگیری توسط داروخانه در سامانه‌های تخصصی نسخه‌پیچی در داروخانه انجام می‌شود و دامنه خدمات حمل‌و‌نقل دارو از طریق سکوها صرفاً در حوزه نسخه الکترونیکی بوده و پذیرش سفارش حمل و عرضه دارو از طریق سکوها برای نسخ کاغذی ممنوع است.

سکوها موظف هستند امکان ثبت شکایت و پیگیری برخط کاربران را تحت نظارت سازمان غذا و دارو در خصوص تخلفات داروخانه‌ها فراهم کنند.

در صورتی‌که سکوی دارای مجوز، تصمیم به تعطیلی موقت یا دائم دارد، باید این موضوع را از یک ماه قبل از تعطیلی به اطلاع همه کاربران و مرجع صادرکننده مجوز خود برساند.

هم‌چنین در این آئین‌نامه سازمان غذا‌و‌دارو موظف است سرویس به‌روز رسانی‌شده داروخانه‌ها، یا تأیید به‌روز مجوز داروخانه‌های دارای درخواست را در اختیار سکوها قرار دهد.

انتهای پیام

مقالات مرتبط

یک دیدگاه ارسال کنید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید

محبوب ترین

نظرات اخیر