شنبه 29 اردیبهشت 1403
22.8 C
Tehran
خانهاخبار و رویدادهااجرایی‌شدن عرضه و حمل دارو به‌صورت آزمایشی به‌مدت ۶ ماه در یکی...

اجرایی‌شدن عرضه و حمل دارو به‌صورت آزمایشی به‌مدت ۶ ماه در یکی از استان‌ها

اجرایی‌شدن عرضه و حمل دارو به‌صورت آزمایشی به‌مدت ۶ ماه در یکی از استان‌ها

معاون وزیر و رئیس سازمان غذا‌و‌دارو با اشاره به این‌که عرضه و حمل دارو به‌صورت آزمایشی به‌مدت ۶ ماه در یکی از استان‌ها اجرایی خواهد شد، گفت:

فعالیت سکوهای اینترنتی تنها در حوزه حمل دارو و با نظارت سازمان غذا‌و‌دارو صورت می‌گیرد.

دکتر سیدحیدر محمدی با اشاره به ابلاغ آیین‌نامه عرضه و حمل دارو از طریق سکوهای اینترنتی افزود: تدوین این آیین‌نامه با برگزاری جلسات متعدد بین سازمان غذا‌و‌دارو و وزارت ارتباطات به‌منظور بررسی‌های تخصصی موضوع انجام شد. سازمان غذا‌و‌دارو با نفس ورود سکوهای اینترنتی به حوزه فروش دارو مخالف بوده و هست و هنوز هم تاکید می‌کنیم فروش اینترنتی دارو غیرقانونی و غیرمجاز است. آن‌چه درمورد حمل دارو توسط سکوها تدوین شده و توسط وزارت ارتباطات اعلام شد «آیین‌نامه حمل دارو از طریق سکوی اینترنتی است» و به‌هیچ‌وجه فروش اینترنتی دارو مطرح نیست.

در این آیین‌نامه تاکید شده است که هرگونه خرید، فروش و انبارش دارو توسط سکوهای اینترنتی غیرمجاز و غیرقانونی است، پس از ثبت کد رهگیری نسخه توسط بیمار در سامانه سکوهای مورد تایید (سازمان غذا‌و‌دارو)، نسخه از طریق سکو حمل و به نشانی متقاضی که در سیستم ثبت شده است تحویل داده می‌شود.

رئیس سازمان غذا‌و‌دارو با تاکید بر این‌که موضوع فروش اینترنتی دارو به‌هیچ‌عنوان مطرح نیست، اظهار کرد: این آیین‌نامه تنها در مورد حمل دارو و تحویل آن به نشانی بیمار به‌صورت غیرحضوری است، هم‌چنین عرضه داروهای خاص، سهمیه‌ای، تحت‌کنترل و دارای شرایط خاص حمل، توسط پلتفرم‌ها صورت نخواهد گرفت.

مجوز فعالیت سکوهای اینترنتی متقاضی فعالیت در حوزه حمل دارو در یک کارگروه مشترک توسط سازمان غذا و دارو با همکاری وزارت ارتباطات صادر می‌شود، تمامی متقاضیان فعالیت در این حوزه باید ضوابط فنی سازمان غذا‌و‌دارو را داشته و حائز شرایط باشند، دوره‌های آموزشی توسط سازمان غذا و دارو برای سکوهای متقاضی برگزار خواهد شد، وزارت بهداشت (سازمان غذا‌و‌دارو) مسئولیت نظارت بر ضوابط اجرایی و فنی را دارند و سکوها مکلف به رعایت این ضوابط هستند، درج هر گونه تبلیغات و تشویق به مصرف فرآورده‌های دارویی و خرید، فروش و انبارش در این آیین‌نامه برای سکوها غیرمجاز اعلام و کاملاً منع شده است.

داروخانه‌هایی که درخواست فعالیت با سکوهای اینترنتی به‌منظور تحویل دارو را دارند باید درخواست خود را به سازمان غذا‌و‌دارو ارائه دهند و تنها داروخانه‌های مورد تایید این سازمان مجاز به فعالیت در این حوزه خواهند بود، هم‌چنین در صورت ثبت شکایت از سکو و یا داروخانه سازمان غذا‌و‌دارو مرجع پیگیری معرفی شده است.

انتهای پیام

مقالات مرتبط

یک دیدگاه ارسال کنید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید

محبوب ترین

نظرات اخیر