سه‌شنبه 5 تیر 1403
28.3 C
Tehran
خانهاخبار و رویدادهاافزایش مراجعات بیماری‌های تنفسی در کودکان

افزایش مراجعات بیماری‌های تنفسی در کودکان

افزایش مراجعات بیماری‌های تنفسی در کودکان

دکتر رضا شروین‌بدو، رئیس مرکز طبی کودکان درباره وضعیت بروز بیماری‌های فصلی در کودکان و افزایش بالای مراجعات گفت:

 تنها علت شکل‌گیری این مراجعات،‌ سرد شدن هوا نیست زیرا معمولا با آغاز به کار مدارس شیوع بیماری‌های تنفسی اتفاق می‌افتد و در عین‌حال هم نمی‌توان گفت شرایط فعلی، خارج از روال عادی هر ساله است.

بیماران با علائم ابتلا به بیماری‌های ویروسی دستگاه تنفسی و اسهال و استفراغ‌های ویروسی به ما مراجعه می‌کنند اما از آنجایی که این بیماری‌ها با درمان‌های حمایتی رایج بهبود می‌یابند، الزاما نیازی به آزمایش‌های ویروس‌شناسی ندارند که بگوییم دقیقا با کدام ویروس به بیماری مبتلا شده‌اند.

میانگین مراجعات اورژانس ما روزانه حدودا ۴۰۰ نفر است و معمولا بیش از نیمی از این تعداد به بیماری‌های ویروسی فصل مبتلا شده‌اند و شاید تنها ۱۰ درصد این تعداد مبتلایان به عفونت ویروسی دستگاه تنفسی نیاز به بستری‌شدن داشته باشند.

در حال حاضر بیشتر مراجعان فعلی مرکز طبی کودکان در بازه سنی یک تا ۵ سال هستند.

کودکانی که با علائم بیماری‌های ویروسی گوارشی به ما مراجعه می‌کنند هم تظاهرات بالینی دستگاه گوارش فوقانی مانند تهوع و استفراغ و هم تظاهرات بالینی دستگاه گوارش تحتانی شامل اسهال و بیرون‌روی دارند که تعداد کمی از آن‌ها نیاز به مایع‌درمانی وریدی پیدا می‌کنند؛ ولی مابقی با درمان روتین، مایع‌درمانی خوراکی، دریافت پودر ORS و … بهبود می‌یابند. درصد کمی از مراجعات هم درگیری با باکتری شیگلا است که البته شیوع بالایی ندارد.

مهم‌ترین مسئله، آموزش در خانواده است؛ چون با ابتلای یک عضو،‌ بقیه هم در خطر قرار می‌گیرند. یکی از مهم‌ترین موارد بحث شست‌وشوی دست‌ها با آب و صابون است. از طرفی اگر متوجه می‌شوند فرزندشان علائم بیماری‌های تنفسی فصلی دارد با نظر پزشک سعی کنند در خانه از او مراقبت کنند تا در مهدکودک و مدرسه بیماری به سایرین منتقل نشود.

عدم مصرف دخانیات در کنار کودکان، رعایت بهداشت فردی خارج از منزل و رعایت فاصله فیزیکی با فرد بیمار در منزل را از نکات مهم برای پیشگیری از بروز بیماری است. با رعایت همین نکات ساده می‌توان تا ۸۰ درصد از بروز این‌گونه بیماری‌ها جلوگیری کرد.

تزریق واکسن آنفلوآنزا نمی‌تواند از بروز سرماخوردگی جلوگیری کند، ویروس‌های مولد سرماخوردگی از ویروس‌های مولد آنفلوآنزا متفاوت هستند و واکسن آنفلوآنزا مناسب سوش‌های مختلف همین ویروس است.

انتهای پیام

مقالات مرتبط

یک دیدگاه ارسال کنید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید

محبوب ترین

نظرات اخیر