سه‌شنبه 2 مرداد 1403
32.6 C
Tehran
خانهاخبار و رویدادهاافزایش پوکی استخوان با پیری جمعیت 

افزایش پوکی استخوان با پیری جمعیت 

افزایش پوکی استخوان با پیری جمعیت 

مدیرکل دفتر بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت از اجرای برنامه شناسایی بیماران دارای پوکی استخوان در ۱۰ دانشگاه علوم پزشکی و افتتاح درمانگاه پیشگیری از شکستگی‌های ثانویه (استئوپاد) در یک بیمارستان با هدف کنترل پوکی استخوان و عوارض ناشی از آن خبر داد و گفت:

طبق آمارهای جهانی بیش از ۵۰ درصد از زنان یائسه و ۳۰ درصد از مردان بالای ۶۰ سال حداقل یک بار شکستگی ناشی از تروما یا پوکی استخوان را تجربه می‌کنند.

دکتر کوروش اعتماد افزود: پیش‌بینی می‌شود با توجه به پیرشدن جمعیت، پوکی استخوان افزایش یابد. بعد از رخداد اولین شکستگی، خطر شکستگی‌های بعدی به اندازه ۲ تا ۴ برابر افزایش می‌یابد. بنابراین از آن‌جا که تقریبا نیمی از شکستگی‌های استئوپروتیک در کسانی رخ می‌دهد که قبلا دچار یک شکستگی بوده‌اند، تنها با ارزیابی درصد کوچکی از جمعیت، می‌توان از بروز تعداد زیادی از شکستگی‌های ثانویه جلوگیری کرد.

در پاسخ به این نیاز، راه‌اندازی درمانگاه‌های پیشگیری از شکستگی‌های ثانویه (استئوپاد) برای جمعیت ۵۰ سال و بالاتر که به دلیل شکستگی بدون تروما به مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند، ضروری است.

هدف از ایجاد درمانگاه استئوپاد، شناسایی بیماران استئوپروتیک، ثبت مشخصات آن‌ها در سامانه الکترونیک، تشخیص قطعی، ارائه خدمات درمانی و مراقبت‌های مورد نیاز آن‌ها به‌صورت فعال است.

انتهای پیام

مقالات مرتبط

یک دیدگاه ارسال کنید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید

محبوب ترین

نظرات اخیر