شنبه 23 تیر 1403
31.5 C
Tehran
خانهاخبار و رویدادهابانک‌ها از داروسازی حمایت کنند

بانک‌ها از داروسازی حمایت کنند

بانک‌ها از داروسازی حمایت کنند

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان این‌که به مردم تضمین می‌دهیم که ظرف هفته آینده مشکل کمبود آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی، سرم‌های تزریقی، شربت استامینوفن، بروفن و… حل شود، از ارائه تسهیلات بانکی ۱۵۰۰۰ میلیارد تومانی به صنایع داروسازی کشور خبر داد و گفت:

اخیرا حجم زیادی بالغ بر ۵۰ تن سوسپانسیون آنتی‌بیوتیک واردات داشتیم و تا پایان هفته جاری هم بیش از ۶ میلیون بطری آنتی‌بیوتیک خوراکی وارد می‌کنیم. اگر در بازار تزریق شود، در کنار تولید سه شیفت تولید داخلی بحث کمبود رفع می‌شود.

دکتر سید حیدر محمدی افزود:  پیش از این به بانک‌ها به‌صورت دستوری اعلام شده بود که تسهیلات بانکی را به صنعت داروسازی ارائه دهند. برخی بانک‌های خصوصی گفتند ما که بنگاه اقتصادی هستیم و باید سود داشته باشیم. بنابراین پراخت این تسهیلات برای‌شان توجیه اقتصادی نداشت.

برای توجیه اقتصادی داشتن، شرکت‌های داروسازی هم باید کمک کنند و طرح‌های با توجیه اقتصادی به بانک‌ها ارائه دهند. منتها ما از بانک‌ها خواستیم که این اعتبار را با تضمین وزارت بهداشت به شرکت‌های دارویی ارائه دهند و ما این را تضمین می‌کنیم.

قبلا قرار بود تسهیلاتی به صنعت داروسازی پرداخت شود که مصوبات خوبی هم داشتیم. یکی از مصوبات این بود که اجازه پرداخت تسهیلات بانک‌ها به شرکت‌های دارویی، از ۲۰ به ۴۰ درصد سرمایه پایه شرکت‌ها افزایش یافت. هم‌چنین فرمول دیگری هم برای ارائه تسهیلات بر اساس فروش شرکت‌ها دارند که بانک‌ها مجاز بودند که به‌میزان ۹۰ درصد فروش سال قبل شرکت‌ها، به آن شرکت تسهیلات بپردازند که این عدد بر اساس ابلاغ معاون اول رئیس‌جمهور به ۲۰۰ درصد رسید. بنابراین بانک‌ها می‌توانند به‌جای ۹۰ درصد، تا ۲۰۰ درصد فروش سال قبل شرکت‌های داروسازی به آن‌ها تسهیلات ارائه کنند.

تسهیلات اختصاصی هم که به‌صورت ویژه برای حمایت از صنایع داروسازی مصوب کرده بودند، ۱۵ هزار میلیارد تومان است. در عین‌حال در ستاد تنظیم بازار درباره مالیات بر ارزش افزوده دارو هم تصمیم‌گیری شد و مالیات بر ارزش افزوده برای دارو نیز مانند سایر کالاهای اساسی از ۹ به یک درصد کاهش یافت و از ابتدای سال، این کاهش نرخ مالیات برای دارو اعمال می‌شود.

البته اعلام شده بود که مالیات بر ارزش افزوده دارو از همین آبان ماه یک درصد در نظر گرفته شود. این در حالی است که بسیاری از شرکت‌های داروسازی قبل از این تاریخ مواد اولیه وارد کرده، و ترخیص نکرده بودند. در نتیجه حجم زیادی ماده اولیه ماند و ترخیص نشد که بخشی از کمبودهای دارویی ما هم ناشی از همین موضوع است.  یک‌سری شرکت‌ها هم با ضمانت‌نامه بانکی مواد اولیه را ترخیص کردند و دارو را با قیمت مالیات بر ارزش افزوده یک درصد فروخته بودند و ریسک کردند. ما هم حسب اعتمادی که کردند، تلاش کردیم و معاون اول رئیس‌جمهور هم دستور دادند که مالیات بر ارزش افزوده از ۹ درصد به یک درصد رسید.

انتهای پیام

مقالات مرتبط

یک دیدگاه ارسال کنید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید

محبوب ترین

نظرات اخیر