شنبه 29 اردیبهشت 1403
22.8 C
Tehran
خانهاخبار و رویدادهابروز سالانه تا ۹۰۰۰۰ مورد جدید سرطان در ایران

بروز سالانه تا ۹۰۰۰۰ مورد جدید سرطان در ایران

بروز سالانه تا ۹۰۰۰۰ مورد جدید سرطان در ایران

دکتر کوروش اعتماد، مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت:

تقریبا سالانه در کشور حدود ۸۵ تا ۹۰ هزار مورد جدید سرطان اتفاق می‌افتد. بیش از ۷۵ درصد علل مرگ‌و‌میر در کشور ما بیماری‌های غیرواگیر است، سالانه ۳۵۰ هزار مرگ در کشور رخ می‌دهد که حدود ۲۵۰ هزار مورد به‌دلیل بیماری‌های غیرواگیر است که در این میان سرطان‌ها رتبه سوم بروز مرگ‌و‌میرهای غیرواگیر ( ۱۰ تا ۱۵ درصد از مرگ‌ها) را به خود اختصاص می‌دهند.

سرطان‌های پستان، روده بزرگ، پروستات و ریه جزو سرطان‌های شایع در کشور هستند. ۴۰ درصد جمعیت بالای ۳۰ سال کشور فعالیت فیزیکی ناکافی دارند که این فعالیت ناکافی در خانم‌ها بیشتر از آقایان است. از سوی دیگر مصرف دخانیات در جمعیت بالای ۳۰ سال کشور حدود ۱۲ درصد در آقایان و ۱.۵ درصد در خانم‌ها متفاوت است. در کنار همه این موارد همچنین باید بدانیم که سالمندی و افزایش سن هم افراد را مستعد ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر از جمله سرطان‌ها می‌کند. در این بین پایین بودن مصرف میوه‌ها و سبزیجات نیز موثر است.

وزارت بهداشت از سال‌های اخیر برنامه غربالگری سرطان روده بزرگ و پستان را در دستور کار قرار داده است که خدمات شناسایی و غربالگری اولیه به‌شکل کاملا رایگان در نظام شبکه انجام می‌شود.

انتهای پیام

مقالات مرتبط

یک دیدگاه ارسال کنید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید

محبوب ترین

نظرات اخیر