جمعه 29 تیر 1403
28.9 C
Tehran
خانهاخبار و رویدادهابیمارستان‌های افغانستان مملو از کودکان مبتلا به ذات‌الریه

بیمارستان‌های افغانستان مملو از کودکان مبتلا به ذات‌الریه

بیمارستان‌های افغانستان مملو از کودکان مبتلا به ذات‌الریه

پزشکان و امداگران افغانستانی می‌گویند:

هزاران کودک مبتلا به ذات‌الریه و سایر بیماری‌های تنفسی ناشی از سرما و سوءتغذیه در بیمارستان‌های افغانستان بستری شده‌اند.

به گفته آژانس‌های امدادی این بحران احتمالا بدتر خواهد شد. ممنوعیت کار کارکنان زن غیردولتی (NGO) منجر به تعلیق کار بیش ۱۸۰ سازمان بین‌المللی در ماه‌های سخت زمستان شده است، آن‌ها بدون کارمندان زن برای کمک به زنان و کودکان قادر به فعالیت در این کشور محافظه‌کار نیستند.

حتی قبل از آن، پس از شوک اقتصادی ناشی از تسلط طالبان در سال ۲۰۲۱ که باعث کاهش ۲۰ درصدی تولید ناخالص داخلی افغانستان در سال گذشته شد، بیش از نیمی از جمعیت این کشور به کمک‌های بشردوستانه متکی بودند.

آمار و ارقام بیمارستانی نشان می‌دهد که بیش از ۶۷۰۰ کودک در نوامبر ۲۰۲۲ در مقایسه با ۳۷۰۰ کودک در نوامبر سال قبل از آن به‌دلیل ذات‌الریه، سرفه، آسم و سایر بیماری‌های تنفسی در بیمارستان بستری شده‌اند.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ (ICRC) که از چندین بیمارستان در افغانستان حمایت می‌کند اعلام کرد که حتی پیش از زمستان نیز شاهد افزایش ۵۰ درصدی ابتلای کودکان زیر ۵ سال به‌ ذات‌الریه در سال ۲۰۲۲ نسبت به یک سال قبل از آن بوده است.

انتهای پیام

مقالات مرتبط

یک دیدگاه ارسال کنید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید

محبوب ترین

نظرات اخیر