شنبه 5 خرداد 1403
25.7 C
Tehran
خانهاخبار و رویدادهاتامین مستمر داروهای بیماران خاص | تولید داخلی تمام داروهای تالاسمی

تامین مستمر داروهای بیماران خاص | تولید داخلی تمام داروهای تالاسمی

تامین مستمر داروهای بیماران خاص | تولید داخلی تمام داروهای تالاسمی

رئیس سازمان غذا‌و‌دارو درباره روند تامین داروهای بیماران خاص و صعب‌العلاج گفت:

داروی بیماران خاص به‌صورت مستمر تامین می‌شود، اما داروی بیماران نادر داروهایی هستند که بعضاً هزینه‌اثربخشی آن‌ها به اثبات نرسیده و ممکن است خود کشور تولیدکننده نیز در حال بررسی هزینه اثربخشی آن باشد؛ بنابراین هزینه اثربخشی دارو قبل از ورود به کشور باید بررسی شود.

عمده داروی بیماران خاص در کشور تولید می‌شود، اما ممکن است در مورد برخی کمبودها بحث تولید داخل و نمونه خارجی مطرح باشد که طبیعتا مکلف هستیم داروهایی که دارای مشابه تولید داخل هستند و اثربخشی آن‌ها به اثبات رسیده را مورد حمایت قرار دهیم، اما در صورتی‌که اثبات شود نمونه داخلی روی بیمار اثرگذار نیست سهم کمی از بازار از طریق واردات تامین می‌شود.

دکتر سیدحیدر محمدی افزود: چند سالی است که با مشارکت انجمن تالاسمی و متخصصین خون و انکولوژی روند تامین داروی این بیماران با استفاده از داروهای تولید داخل بهبود یافته است. تمامی داروهای بیماران تالاسمی در کشور تولید می‌شود. با توجه به تقاضای برخی بیماران و تفاوت اثربخشی روی آن‌ها، بخشی از سهمیه تامین داروی این بیماران از مسیر واردات صورت می گیرد.

در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۱ میزان داروهای وارداتی بیماران تالاسمی افزایش چشمگیری داشت که با تلاش بانک مرکزی و تامین ارز، تامین دارو نیز انجام شد؛ امسال نیز امیدواریم که با کمک بانک مرکزی و تامین ارز مورد نیاز، داروی این بیماران را تامین کنیم.

میزان تولید و واردات داروی بیماران تالاسمی رشد خوبی داشته است، بخشی از هزینه‌های داروی این بیماران توسط بیمه سلامت و صندوق بیماران صعب‌العلاج تقبل می‌شود تا بیماران دغدغه‌ای برای تامین دارو نداشته باشند.

هیچ محدودیتی برای تامین داروی بیماران خاص اعمال نمی‌شود. برخی از شرکت‌های خارجی به بهانه تحریم از فروش دارو به ایران ممانعت می‌کنند که دلیل برخی کمبودهای مقطعی همین محدودیت‌های بین‌المللی است.

انتهای پیام

 

مقالات مرتبط

یک دیدگاه ارسال کنید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید

محبوب ترین

نظرات اخیر