شنبه 5 خرداد 1403
29.9 C
Tehran
خانهاخبار و رویدادهاتدارک ۲ واکسن جدید جهت ورود به برنامه ایمن‌سازی | وضعیت خوب...

تدارک ۲ واکسن جدید جهت ورود به برنامه ایمن‌سازی | وضعیت خوب تامین سِرم در کشور  

تدارک ۲ واکسن جدید جهت ورود به برنامه ایمن‌سازی | وضعیت خوب تامین سِرم در کشور  

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان این‌که معاونت بهداشت وزارت بهداشت در نظر دارد ۲ واکسن روتاویروس و پنوموکوک را تا پایان سال وارد واکسیناسیون عمومی کند، گفت:

دو تولیدکننده داخلی موفق به تولید واکسن‌های روتاویروس و پنوموکوک شده‌اند اما محصول تولیدی آن‌ها در حال سپری‌کردن مراحل بالینی است.  تا زمان طی مراحل بالینی و اخذ تاییدیه‌های لازم از سوی شرکت‌های تولیدی داخلی، واکسن خارجی به کشور وارد می‌شود. در حال‌حاضر، واکسن روتاویروس به کشور وارد نشده است. اما واکسن ۱۳ ظرفیتی و ۲۳ ظرفیتی پنوموکوک در بازار موجود است و مردم با مراجعه به داروخانه‌ها می‌توانند این واکسن را تهیه کنند.

دکتر سیدحیدر محمدی هم‌چنین درباره وضعیت تامین سرم‌های تزریقی با توجه به کمبودی که در مقطعی از سال گذشته به‌وجود آمد، افزود: وضعیت تامین سرم خوب است؛ به‌طوری که ماهانه حدود ۱۶ میلیون عدد سرم در داخل کشور تولید می‌شود و حدود ۴ تا ۶ میلیون عدد سرم نیز به کشور وارد می‌شود.

بررسی‌ها حاکی از آن است که حدود ۲۲ تا ۲۳ میلیون عدد سرم به‌صورت ماهانه در کشور مصرف می‌شود.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، واکسن روتاویروس می‌تواند سالیانه از ۱۲۰ هزار مورد بستری کودکان به‌دلیل اسهال‌های روتاویروسی و هم‌چنین واکسن پنوموکوک از حدود ۵۰ هزار عفونت‌ شدید پنوموکوکی پیشگیری کرده و مصرف آنتی‌بیوتیک و در نتیجه مقاومت آنتی‌بیوتیکی را کمتر کند.

انتهای پیام

مقالات مرتبط

یک دیدگاه ارسال کنید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید

محبوب ترین

نظرات اخیر