دوشنبه 7 اسفند 1402
-1.2 C
Tehran
خانهاخبار و رویدادهاتوسعه پزشک خانواده به شهرها از اردیبهشت ۱۴۰۲

توسعه پزشک خانواده به شهرها از اردیبهشت ۱۴۰۲

توسعه پزشک خانواده به شهرها از اردیبهشت ۱۴۰۲

دکتر مصطفی رضایی، رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت گفت:

در سال جاری تصمیم بر این شد که برنامه پزشکی خانواده در مناطق روستایی و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر را که از سال‌ها قبل شکل گرفته بود، تکمیل کرده و نظام ارجاع آن را با برطرف‌کردن ضعف‌ها، تقویت کنیم. توسعه برنامه پزشکی خانواده به مناطق شهری پیش از نیازهای مالی و بودجه‌ای، نیازمند تعهد تمام ارکان نظام از دولت، مجلس و… برای اجرای کامل است. با شکل‌گیری این تعهد و تخصیص بودجه متناسب از اردیبهشت ۱۴۰۲ با برنامه‌ریزی صورت گرفته، توسعه برنامه پزشکی خانواده به مناطق شهری رقم خواهد خورد.

برای اجرای طرح در شهرهای بالای ۲۰ هزارنفر جمعیت روش‌های مختلفی در نظر گرفته شده است. بخشی از تصمیم وابسته به این است که سازمان برنامه و بودجه چه اعتباری را برای اجرای طرح در نظر گرفته است. قرار است کار از استان‌هایی که بالاترین آمادگی را در اجرا دارند آغاز شود. هدف نهایی این است که پوشش برنامه پزشکی خانواده برای همه جمعیت شهری بالای ۲۰ هزار نفر که بالای ۵۵ میلیون نفر جمعیت را شامل می‌شود، محقق شود.

یکی از پیشنهادها این است که از استان‌هایی کار را شروع کنیم که بالاترین سهم جمعیت بیمه‌شدگان بیمه سلامت را دارند؛ چون چالش‌های اجرای این برنامه در دانشگاه‌های علوم پزشکی این شهرها کمتر خواهد بود. در ادامه نیز می‌توان اجرای برنامه را در استان‌های محروم و مرزی برنامه‌ریزی کرد و در نهایت سایر استان‌ها وارد برنامه شوند.

انتهای پیام

مقالات مرتبط

یک دیدگاه ارسال کنید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید

محبوب ترین

نظرات اخیر