سه‌شنبه 5 تیر 1403
28.3 C
Tehran
خانهاخبار و رویدادهاتوصیه ویژه سازمان غذا‌و‌دارو به بیماران چند دارویی درباره تداخلات دارویی

توصیه ویژه سازمان غذا‌و‌دارو به بیماران چند دارویی درباره تداخلات دارویی

توصیه ویژه سازمان غذا‌و‌دارو به بیماران چند دارویی درباره تداخلات دارویی

دکتر الناز ذوقی، کارشناس اداره کل دفتر نظارت و پایش فرآورده‌های سلامت سازمان غذا‌و‌دارو گفت:

بیماران پلی‌فارماسی که ۵ دارو یا بیشتر در منزل مصرف می‌کنند حتما باید لیست دارویی خود را اعم از داروهای تجویز شده توسط متخصص‌های مختلف، داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی خود را در هر ویزیت پزشک یا بستری در بیمارستان همراه داشته باشند.

سالمندان نسبت به وقوع عوارض جانبی ناشی از تداخلات دارویی آسیب‌پذیرتر هستند و در این دسته از بیماران به‌ویژه در مورد داروهایی که باعث افت هوشیاری می‌شوند، به‌دلیل ریسک سقوط و شکستگی باید در مورد تداخلات دارویی احتیاط کنند.

تداخلات دارویی به این معنی است که اثرات یک دارو تحت‌تاثیر یک داروی دیگر، غذا، عوامل شیمیایی یا بیماری‌ها و شرایط زمینه‌ای تغییر یابد. به بیمارانی که بیش از ۵ دارو در منزل مصرف می‌کنند و هم‌چنین بیماران مسن که به عوارض ناشی از تداخلات دارویی حساس‌تر هستند، پیشنهاد می‌شود در هنگام ویزیت پزشک یا در صورت نیاز به بستری‌شدن در بیمارستان کیسه داروهای خود را به‌همراه داشته باشند و در زمان ترخیص در خصوص ادامه مصرف داروهای قبلی از پزشک یا داروساز سوالات خود را بپرسند.

داروهای خواب‌آور به‌صورت گسترده برای سالمندان تجویز می‌شود؛ مصرف چند داروی مختلف با اثرات آرام‌بخش، خواب‌آور و داروهایی که باعث افت هوشیاری، کاهش فشار خون و کاهش قند خون می‌شوند ممکن است این بیماران را با خطر زمین خوردن و سقوط مواجه کنند که می‌تواند باعث شکستگی، دررفتگی استخوان، ضربه مغزی و ناتوانی بیماران شود که عواقب زیادی را برای بیمار و سیستم سلامت در پی خواهد داشت.

انتهای پیام

مقالات مرتبط

یک دیدگاه ارسال کنید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید

محبوب ترین

نظرات اخیر