شنبه 29 اردیبهشت 1403
24.9 C
Tehran
خانهاخبار و رویدادهاتولید ۲۰ داروی گرانبها از پلاسما

تولید ۲۰ داروی گرانبها از پلاسما

تولید ۲۰ داروی گرانبها از پلاسما

معاون فنی و فناوری‌های نوین سازمان انتقال خون با بیان این‌که تمام تلاش خود را به‌ کار می‌گیریم که پالایشگاه خون را در ایران راه‌اندازی کنیم، درباره تولید داخلی داروهای مشتق از پلاسما گفت:

به‌طور قطع، تولید دارو توسط پالایشگاه‌های خارجی نسبت به تولید دارو در داخل کشور گران‌تر است؛ بنابراین با توجه به این‌که علم تولید داروی مشتق از پلاسما در کشور وجود دارد، برای احداث پالایشگاه خون تلاش می‌شود.

دکتر عبادالله سالک‌مقدم افزود: داروهایی که از پلاسما تولید می‌شوند ارزشمند و گران‌بها هستند. برخی شرکت‌ها در زمینه ارسال پلاسمای خون به پالایشگاه‌های کشورهای خارجی فعالیت می‌کنند؛ پلاسما توسط شرکت‌ها به پالایشگاه‌های خارجی ارسال شده و پس از این‌که تبدیل به دارو شدند به کشور باز می‌گردند.

برخی مراکز خصوصی نسبت به طراحی پالایشگاه خون اقدام کرده‌اند و طی یک یا دو سال آینده، پالایشگاه‌های خون راه‌اندازی می‌شوند. هنگامی‌که پالایشگاه‌های خون راه‌اندازی شدند، پلاسما را در اختیار پالایشگاه‌ها قرار می‌دهیم که تبدیل به دارو شود و در مراکز درمانی برای درمان بیماران استفاده کنند.

حدود ۲۰ داروی گرانبها و ارزشمند از پلاسما تهیه و تولید می‌شود. بسیاری از فاکتورهای انعقادی مانند فاکتور ۸، فاکتور ۹، فاکتور ۱۳، فونداپارینوکس،  IVIG و آلبومین از پلاسما تولید می‌شود. با توجه به این‌که علم ساخت پالایشگاه در کشور وجود دارد، می‌توانیم در زمینه تولید دارو گام برداریم و از مزایای آن بهره‌مند شویم.

انتهای پیام

مقالات مرتبط

یک دیدگاه ارسال کنید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید

محبوب ترین

نظرات اخیر