سه‌شنبه 8 خرداد 1403
27.8 C
Tehran
خانهاخبار و رویدادهارونمایی از جدیدترین تکنولوژی آزمایشگاهی برای تشخیص سویه‌ها

رونمایی از جدیدترین تکنولوژی آزمایشگاهی برای تشخیص سویه‌ها

رونمایی از جدیدترین تکنولوژی آزمایشگاهی برای تشخیص سویه‌ها

دبیر انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی تشخیص طبی ایران از رونمایی جدیدترین تکنولوژی آزمایشگاهی خبر داد و گفت:

این دستگاه که بر اساس یونیزاسیون لیزری و طیف‌سنجی جرمی طراحی شده می‌تواند در بخش میکروب‌شناسی آزمایشگاه‌های پزشکی تاثیرگذاری را در شناسایی سریع انواع باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و انواع سویه‌های باکتریایی مقاوم به دارو ایجاد کند.

پیشرفت‌های تکنولوژیکی اخیر، پزشکی آزمایشگاهی مدرن را متحول کرده و ارزش و نگرش قابل‌‌توجهی به نقش آن در مراقبت‌های بهداشتی و تصمیم‌‌گیری بالینی افزوده است.

دکتر غلامرضا حمزه‌لو افزود: پنج فناوری نوظهور برتر در فناوری آزمایشگاه‌های پزشکی که نظام مراقبت‌های بهداشتی را متحول می‌کنند شامل نوآوری‌های قابل‌توجه در اتوماسیون آزمایشگاهی، ژنومیک، طیف‌سنجی تشدید مغناطیسی هسته‌ای، طیف سنجی جرمی، فناوری آزمایشگاه روی یک تراشه و ابزارهای الکترونیکی، چهره تحقیقات را تغییر داده است.

کاربرد روزافزون این فناوری‌ها و هم‌چنین ادغام آن‌ها با میکروفناوری و آزمایش‌های PoCT و استفاده از ابزارهای جدیدی مانند هوش مصنوعی و داده‌کاوی برای استفاده از داده‌های بزرگ پزشکی که از این تکنیک‌های جدید به‌دست می‌آیند، به بهبود وضعیت بیمار و ارتباط هرچه بیشتر بالین و آزمایشگاه برای تسهیل رویکرد بیمار محور به مراقبت‌های بهداشتی کمک کرده است.

آزمایشگاه‌ها برای ارائه خدمات مناسب و باکیفیت به‌طور مستقیم وابسته به تجهیزات، کیت و مواد مصرفی بوده که بسیاری از این اقلام اعم از تولید داخل یا وارداتی، ارتباط مستقیم با قیمت ارز داشته و بالطبع هزینه تمام‌شده خدمات مربوط به آن‌ها با افزایش قیمت ارز افزایش می‌یابد.

علی‌رغم نوسانات شدید قیمت ارز همواره در فاصله بین تصویب سالانه، تعرفه‌ها ثابت می‌ماند که در این حالت تامین هزینه تجهیزات، کیت و مواد مصرفی کاری بس دشوار و در مواردی ناممکن شده و منجر به توقف ارائه آن خدمت می‌شود.

مهم‌ترین مشکلی که آزمایشگاه‌ها در شرایط ناپایدار اقتصادی کنونی و نیز تحریم‌های تحمیلی و محدودیت‌های ارزی به‌وجود آمده در چند سال اخیر و به‌خصوص در سال جاری با آن مواجه هستند افزایش سرسام آور قیمت قطعات تجهیزات و ملزومات مصرفی آزمایشگاهی است که مشمول حمایت با نرخ ارز دولتی نیستند.

در بسیاری از تست‌های تخصصی و سیستم‌های پیشرفته آزمایشگاهی، سیستم به‌صورت بسته بوده و لزوما باید از مواد مصرفی و کیت‌های مختص به این سیستم‌ها استفاده کرد و چنان‌چه امکان تخصیص ارز، واردات و هم‌چنین اصلاح سیاست توزیع و تامین آن‌ها در آینده فراهم نشود  ارائه خدمت وجود نخواهد داشت و این سیستم‌ها ناگزیر از چرخه ارائه خدمات خارج خواهند شد.

انتهای پیام

مقالات مرتبط

یک دیدگاه ارسال کنید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید

محبوب ترین

نظرات اخیر