شنبه 5 خرداد 1403
25.7 C
Tehran
خانهاخبار و رویدادهاشاخصه‌های یک محصول مناسب آرایشی و بهداشتی

شاخصه‌های یک محصول مناسب آرایشی و بهداشتی

شاخصه‌های یک محصول مناسب آرایشی و بهداشتی

 غلامرضا مهشاد، مدیر غذا، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی دزفول گفت:

مصرف لوازم آرایشی و بهداشتی در ایران زیاد است و تقریبا ایران پنجمین کشور در دنیا و اولین کشور در خاورمیانه از نظر مصرف لوازم آرایشی و بهداشتی است. در این شرایط، ۲۰ درصد وسایل آرایشی و بهداشتی موجود در ایران، تولید داخل کشور هستند و ۲۰ درصد از مبادی رسمی و ۶۰ درصد از طریق قاچاق وارد بازار می‌شوند.

اصالت وسایل آرایشی بهداشتی باید مشخص باشد و این لوازم به‌هیچ وجه نباید از دست‌فروش‌ها خریداری شوند زیرا محصولی که قرار است برای سلامت پوست و مو یا آرایش استفاده شود نباید مضر باشد.

اصالت کالا مشخص می‌کند یک کالا چه مقدار سلامت دارد. تبلیغات گمراه‌کننده و اغراق‌آمیزی در فضای مجازی و ماهواره در مورد اثرگذاری برخی وسایل آرایشی و بهداشتی پخش می‌شود و باید مردم مراقب باشند و گول نخورند.

برخی وسایل آرایشی و بهداشتی مانند سرم مو، ژل مو، شامپوها و حالت‌دهنده‌ها ممکن است ترکیبات آسیب‌زننده به مو داشته باشند و منجر به عوارضی مانند ریزش مو، تغییر رنگ یا جنس مو شوند و درمان آن هم بسیار سخت است.

یکی از عوراض بسیار شایع از وسایل لوازم آرایشی و بهداشتی غیرمجاز یا دارای فلزات سنگین، جوش صورت است. هم‌چنین مواد نگهدارنده در این مواد موجب واکنش‌های آلرژیک مانند قرمزی و خارش پوست می‌شود. با توجه به حساسیت چشم‌ها، استفاده از برخی کرم‌ها در اطراف چشم، ‌خط چشم یا ریمل نیز ممکن است موجب بروز عوارض چشمی مانند عفونت‌های چشمی شوند. استفاده مستمر از وسایل آرایشی موجب سردرد و پیری زودرس هم می‌شود، بنابراین باید حواس‌مان باشد استفاده از این وسایل موجب آسیب‌زدن به سلامت نشود.

وسایل آرایشی و بهداشتی پس از خریداری حتما باید در دمای مناسب و دور از آفتاب نگهداری شوند و از داروخانه‌ها یا فروشگاه های مجاز تهیه شوند.

یک محصول آرایشی و بهداشتی «برچسب اصالت» دارد و مصرف‌کننده بر اساس آن متوجه می‌شود این محصول سالم است یا خیر. یک سری علائم اختصاری برای مصرف‌کننده روی محصول وجود دارند و نخستین مورد آن، شناسه تجاری ۱۴ رقمی است که برای هر نوع کالا، اختصاصی است. دومین مورد، شناسه ۲۰ رقمی برای رهگیری محصول است تا مشخص شود کالا کجا ساخته شده و از چه مبادی وارد شده است.

سومین مورد مهم، شرکت تولیدکننده محصول، تاریخ تولید و تاریخ انقضای محصول است. کد اصالت ۱۶ رقمی هم به صورت پوشش‌دار روی هر کالا وجود دارد و با خراش آن می‌توان اصالت کالا را بررسی کرد. مشخصات فنی، ترکیبات، ‌محل و زمان تولید آن هم باید مشخص شده باشد.

مصرف‌کننده ابتدا باید با استفاده از برنامه تلفن همراه و اسکن بارکد روی لوازم آرایشی، آن را بررسی کند و ببیند محصول اصل یا تقلبی است. مصرف‌کنندگان هم‌چنین می‌توانند از طریق ارسال بارکد ۱۶ رقمی به سامانه پیامکی ۲۰۰۰۸۸۲۲ یا تلفن گویا ۰۲۱۶۱۸۵ یا سایت تیتک مشخصات کالا را بررسی کنند.

توصیه می‌شود زنان باردار و کودکان از لوازم آرایشی استفاده نکنند. هم‌چنین هیچ‌کس لوازم آرایشی خود را با دیگران به اشتراک نگذارد.

وی با تاکید بر لزوم توجه کردن به تاریخ انقضای محصولات آرایشی و بهداشتی افزود: توصیه می‌شود روزانه از لوازم آرایشی استفاده نشود. اگر افراد طالب سلامت پوست و موی خود هستند، باید خواب کافی و مصرف آب کافی و تغذیه سالم را رعایت کنند. گاهی مشاهده می‌شود برخی افراد هنگام استفاده از ریمل یا خط  چشم، فرچه آن را با بزاق دهان نم‌دار و سپس استفاده می‌کنند که این مساله موجب می‌شود باکتری وارد محصول شود. قبل از خواب حتما باید صورت با شوینده مناسب شست‌وشو شود و با آرایش نخوابند. هم‌چنین بهتر است از محصولات از ارگانیک و گیاهی استفاده شود، هر چند این محصولات گران‌تر هستند، اما در ترکیبات آن‌ها کمتر از مواد شیمیایی استفاده می‌شود.

انتهای پیام

مقالات مرتبط

یک دیدگاه ارسال کنید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید

محبوب ترین

نظرات اخیر