سه‌شنبه 8 خرداد 1403
27.8 C
Tehran
خانهاخبار و رویدادهاشروط سازمان غذا و دارو برای فروش اینترنتی مکمل‌ها

شروط سازمان غذا و دارو برای فروش اینترنتی مکمل‌ها

شروط سازمان غذا و دارو برای فروش اینترنتی مکمل‌ها

رئیس اداره نظارت، ارزیابی و ثبت مکمل‌های تغذیه‌ای، ورزشی و انرژی‌زا سازمان غذا و دارو با اشاره به ممنوعیت فروش و تجویز مکمل‌های غذایی در باشگاه‌ها گفت:

مربیان ورزشی می‌توانند مکمل‌ها را معرفی کنند اما تنها محل عرضه مکمل‌های ورزشی داروخانه‌ها هستند.

در دو سال گذشته هیچ‌گونه فرآورده مکمل وارد کشور نشده است، به‌‍‌طور خاص محصولات نهایی در این حوزه وارد کشور نمی‌شوند و بیش از ۹۹ درصد از واردات به مواد اولیه‌‍‌ محدود می شود؛ این محصولات در داخل کشور مورد آزمایش قرار می‌گیرند، برچسب‌زنی و بسته‌بندی شده و به بازار عرضه می‌شوند.

طی سال گذشته اداره مکمل نزدیک به ۳ هزار و ۵۰۰ IRC برای شرکت‌های مختلف تمدید و صادر کرده است.
وقتی شرکت یا کارخانه‌ای قصد دارد نمایندگی یک شرکت خارجی را دریافت کند و محصول آن شرکت را به‌صورت تحت لیسانس تولید کند، نیاز به گواهی تحت عنوان FSC دارد که مشخص شود محصول در آن کشور مجوز فروش دارد.

دکتر طاهری کاشانی درباره بخشنامه‌ جدید فروش مکمل‌های غذایی گفت: در این بخشنامه‌ تاکید شده است که خرید، فروش و عرضه مکمل‌های غذایی از طریق فضای مجازی دو شرط دارد؛ در ابتدا مجوزهای آن باید از سازمان غذا و دارو دریافت شود. برخی دیگر از مجوزها هم باید از مرکز توسعه تجارت الکترونیک دریافت شود.

نظارت بر فروشگاه‌های اینترنتی عرضه‌کننده انواع مکمل‌ها، برعهده دانشگاه ناظر و معاونت غذا و داروی آن استانی است که انبار فروش در آن قرار دارد.

هنگام مراجعه به عطاری‌ها باید به پروانه کسب آن‌ها توجه کرد. عطاری‌ها صرفا مجازند که عصاره، روغن‌های اقل و برخی عرقیات را به مشتریان عرضه کند؛ به همین جهت مردم باید توجه کنند که شرح‌حال نویسی، تجویز دارو، مشاوره و مواردی چون ماساژدرمانی و طب سوزنی، غیرقانونی در این مراکز هستند. تجویز دارو، مشاوره دارویی و شرح‌حال‌گیری تنها توسط پزشک و داروساز صورت می‌گیرد.

وی ضمن تأکید به ممنوعیت تجویز، تزریق و توزیع مکمل‌های ترکیبی توسط مربیان باشگاه‌ها افزود که مربیان تحت هیچ شرایطی حق عرضه پودرهای بدن‌سازی در باشگاه‌ها را ندارند و فقط می‌توانند محصولات را معرفی کنند، تنها محل عرضه مکمل‌های ورزشی، داروخانه‎‌ها هستند.

انتهای پیام

مقالات مرتبط

یک دیدگاه ارسال کنید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید

محبوب ترین

نظرات اخیر