شنبه 5 خرداد 1403
29.9 C
Tehran
خانهاخبار و رویدادهاضرورت غربالگری مبتلایان به کبد چرب با شاخص توده بدنی بالاتر از...

ضرورت غربالگری مبتلایان به کبد چرب با شاخص توده بدنی بالاتر از ۲۵ 

ضرورت غربالگری مبتلایان به کبد چرب با شاخص توده بدنی بالاتر از ۲۵ 

دکتر امیر صادقی، فوق تخصص گوارش و بیماری‌های کبدی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت:

۹۸ درصد مبتلایان به کبد چرب از بیماری خود اطلاع ندارند. از هفت سرطان شایع منجر به مرگ‌و‌میر در کشور، پنج مورد مربوط به سرطان‌های گوارشی است و بر ضرورت انجام غربالگری و آزمایش‌های زودتر از موعد به‌ویژه در گروه‌های در معرض خطر تاکید می‌شود.

سبک زندگی یکی از مهم‌ترین علل افزایش بار بیماری‌های گوارشی است. بی‌تحرکی، عادات بد غذایی و افزایش شیوع چاقی از جمله موارد تشدیدکننده بیماری‌های گوارشی هستند.

بیشتر بیماری‌های گوارشی علامت‌ و یا نشانه اختصاصی ندارند. این بیماری‌ها معمولا از جمله بیماری‌های بدون علامت تلقی می‌شوند. سرطان کبد یکی از بیماری‌های شایع دستگاه گوارش است و در برخی گروه‌ها حتما بررسی این بیماری در دستور کار است. به‌طور مثال برای افرادی که شاخص توده بدنی یا BMI آنان بالاتر از ۲۵ است و یا دور کمر در مردان بیش از ۱۰۰ سانتی‌متر و در زنان بیش از ۹۰ سانتی‌متر باشد، غربالگری کبد چرب ضرورت دارد.

مبتلایان به دیابت، پرفشاری خون و چربی خون بالا باید از نظر ابتلا به کبد چرب تحت‌بررسی باشند.

داشتن سبک زندگی سالم، انجام برنامه‌های ورزشی منظم حداقل ۱۵۰ تا ۲۰۰ دقیقه در هفته، برنامه‌ها و عادات غذایی مناسب و هم‌چنین رژیم‌های غذایی مناسب، نداشتن اضافه‌وزن و پرهیز از مصرف سیگار و الکل باید مورد توجه باشد.

انتهای پیام

مقالات مرتبط

یک دیدگاه ارسال کنید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید

محبوب ترین

نظرات اخیر