سه‌شنبه 8 خرداد 1403
29.9 C
Tehran
خانهاخبار و رویدادهامشکلات داروخانه‌ها در نسخه‌پیچی الکترونیک

مشکلات داروخانه‌ها در نسخه‌پیچی الکترونیک

مشکلات داروخانه‌ها در نسخه‌پیچی الکترونیک

دکتر شهرام کلانتری خاندانی، رئیس انجمن داروسازان ایران درخصوص وضعیت نسخه‌پیچی الکترونیک در داروخانه‌ها گفت:

این کار بخشی از پرونده سلامت الکترونیک ایرانیان است که بخش اصلی، آن‌طور که باید، اجرایی نشد و به‌جای آن آمدند طرح را از مراحل پایانی زنجیره که داروخانه‌ها هستند، آغاز کردند و فعلا نسخه‌نویسی و نسخه‌پیچی الکترونیک را راه‌اندازی کرده‌اند.

از طرفی با توجه به این‌که پزشکان نسبت به داروخانه‌ها با تاخیر وارد طرح شدند،‌ نسخه‌نویسی الکترونیک هنوز کامل نشده و کماکان برخی پزشکان نسخ کاغذی تولید می‌کنند که همین کار سبب زحمت مضاعف برای داروخانه‌ها شده است و باید آن را تبدیل به الکترونیک کرده و روی سایت سازمان‌های بیمه‌گر بارگزاری کنند.

برای این موضوع ابتدا قول داده بودند که حق‌الزحمه در نظر می‌گیرند اما بعد به بهانه این‌که حق‌الزحمه در بودجه نیامده است، این بخش هم حذف شد و عملا از سال ۱۴۰۰ به بعد یک زحمت مضاعف کاری و ریالی به کار داروخانه‌ها اضافه شد آن‌هم بدون این‌که بودجه‌ای برای آن درنظر گرفته شود.

 در مورد نسخ الکترونیکی هم که توسط پزشک نوشته می‌شود گاهی مشکلاتی از قبیل انتخاب اشتباه دارو از لیست، نوشتن دستور مصرف اشتباه، مشکلات زیرساخت اینترنتی در برخی نقاط کشور، قطعی‌های برق‌، مشکلاتی در سایت سازمان‌های بیمه‌گر و… رخ می‌دهد.

برای خدمات الکترونیکی که به درخواست دولت به بخش خصوصی واگذار شده، هیچ روش جبران هزینه‌ای تعریف نشده است درحالی که این تکالیف نیاز به تامین هزینه‌های بیشتر از جمله به کارگیری نیروی انسانی بیشتر و تامین کامپیوتر و نرم افزار و اینترنت و… دارد.

انتهای پیام

مقالات مرتبط

یک دیدگاه ارسال کنید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید

محبوب ترین

نظرات اخیر