دوشنبه 25 تیر 1403
33.9 C
Tehran
خانهاخبار و رویدادهانگرانی از افزایش موارد وبا در آستانه پاییز

نگرانی از افزایش موارد وبا در آستانه پاییز

نگرانی از افزایش موارد وبا در آستانه پاییز

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اعلام نگرانی از افزایش موارد وبا در آستانه فصل پاییز، از آماده‌باش دانشگاه‌های علوم پزشکی تا پایان مهرماه به‌منظور برخورد با موارد احتمالی این بیماری خبر داد و گفت:

در آستانه فصل پاییز به‌ویژه در شهریورماه نگرانی ما از شیوع وبا افزایش می‌یابد چرا که به شکل سنتی و به دلایل مختلف در این ماه‌ شیوع بیماری اتفاق می‌افتد؛ هرچند که هنوز مشکلی خاصی نداشته‌ایم.

دکتر شهنام عرشی با تاکید بر لزوم رعایت نکات بهداشتی در تغذیه در تجمعات افزود: توصیه ما این است که افراد از مواد غذایی خام استفاده نکنند و ترجیحا در جایی که از شست‌وشوی کاهو و صیفی‌جات مطمئن نیستند از مصرف سالادها خودداری کنند. افراد حتما باید از آب لوله‌کشی یا بطری شده استفاده کنند.

نگرانی از شیوع وبا تنها منحصر به سفرهای خارجی نیست، افراد در سفرهای تابستانی داخلی خود نیز باید نکات بهداشتی را رعایت کنند.

وبا یک بیماری اسهالی حاد عفونی و به شدت مسری است که به دنبال خوردن آب یا غذای آلوده به باکتری “ویبریوکلرا” ایجاد می‌شود و در صورتی‌که به موقع درمان نشود، موجب کم‌آبی شدید بدن شده و منجر به مرگ انسان می‌شود.

این میکروب از طریق مدفوع انسان دفع شده و می‌تواند موجب آلودگی آب و مواد غذایی شود. استفاده از آب سالم، دفع بهداشتی مدفوع و رعایت بهداشت دست مهم‌ترین راه‌های پیشگیری و کنترل بیماری‌های منتقله از آب و غذا از جمله وبا است.

انتهای پیام

 

مقالات مرتبط

یک دیدگاه ارسال کنید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید

محبوب ترین

نظرات اخیر