شنبه 5 خرداد 1403
28.7 C
Tehran
خانهاخبار و رویدادهاپرمصرف‌ترین داروها در ۱۴۰۲ | ۱۱۶ قلم دارو در فهرست گران‌ترین تجویزها

پرمصرف‌ترین داروها در ۱۴۰۲ | ۱۱۶ قلم دارو در فهرست گران‌ترین تجویزها

پرمصرف‌ترین داروها در ۱۴۰۲ | ۱۱۶ قلم دارو در فهرست گران‌ترین تجویزها

مهندس امیرحسین حبیبیان، معاون مرکز آمار و فناوری اطلاعات سازمان بیمه سلامت ایران گفت:

در سال ۱۴۰۲ هم‌چون سال ۱۴۰۱ پُرمصرف‌ترین داروهای کشور ابتدا داروهای بیماران دیابتی و در رتبه بعدی داروهای بیماران قلبی و عروقی بوده‌اند.

اطلاعات سامانه نسخه الکترونیک در سال ۱۴۰۲ نشان می‌دهد ۱۱۶ قلم داروی تجویز شده در فهرست گران‌ترین داروهای تجویزی در کشور است که این داروها بیشتر برای بیماران خاص و صعب‌العلاج مصرف شده است.

برخی از این داروها، بیش از ۷۰ میلیون تومان قیمت دارد. برای بیماران مبتلا به موکوپلی ساکاریدوز نیز داروی تجویزی با قیمتی بیش از یک میلیارد تومان نیز در این سامانه ثبت شده  که به‌صورت رایگان در اختیار این بیماران قرار گرفته است.

پُر مصرف‌ترین داروهای کشور، مربوط به بیماران دیابتی است. تعداد ۲۴۰ میلیون داروی متفورمین در سال ۱۴۰۲ تجویز شده که در مقایسه با سال قبل از آن ۳۰ درصد افزایش داشته است و پس از آن داروهای آ اس آ و لوزارتان که در پُرفشاری خون استفاده می‌شوند، قرار دارند.

در سال ۱۴۰۲ هم‌چنان داروی انسولین قلمی، پُر هزینه‌ترین داروی تجویزی بوده که مبلغی بالغ بر ۴۴۰ میلیارد تومان برای این دارو از سوی سازمان بیمه سلامت هزینه شده است.

از ابتدای اجرای طرح نسخه الکترونیک نیز تاکنون بیش از ۲۹۰ میلیون نسخه الکترونیک ثبت شده که در ماه‌های انتهایی سال ۱۴۰۲ حدود ۱۲ میلیون نسخه در ماه در سطح کشور توسط پزشکان تجویز شده است.

انتهای پیام

مقالات مرتبط

یک دیدگاه ارسال کنید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید

محبوب ترین

نظرات اخیر