پنج‌شنبه 10 اسفند 1402
-4 C
Tehran
خانهسازمان غذا و داروپیش‌بینی ۲۰۰ میلیون دلاری صادرات دارو در سال ۱۴۰۲

پیش‌بینی ۲۰۰ میلیون دلاری صادرات دارو در سال ۱۴۰۲

پیش‌بینی ۲۰۰ میلیون دلاری صادرات دارو در سال ۱۴۰۲

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به کمبود ۱۰۰ قلم دارو در کشور گفت: در حال حاضر یک و نیم درصد بازار دارویی کشور وارداتی است و در کنار تولید داخل به‌منظور تأمین نیاز بازار انجام می‌شود و به‌‌محض این‌که تولید داخل کفاف نیاز را بدهد، واردات متوقف می‌شود. در شورای امنیت ملی مصوب شد تا زمانی که کمبودهای دارویی برطرف نشده، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است از طریق واردات، نیاز مردم به دارو را تأمین کند و موجودی دارو پایدار شود.

دکتر سید حیدر محمدی افزود: افزایش تولید دارو با تامین پایدار صادرات تقویت می‌شود و پیش‌بینی ما برای صادرات دارو در سال ۱۴۰۲، ۲۰۰ میلیون دلار است.  اکنون حوزه‌های دارو، تجهیزات پزشکی و شیر خشک تحت حمایت ۱۰۰ درصدی یارانه قرار دارد و بر این اساس، صادرات آن‌ها بسیار محدود بود که امیدواریم در سال آینده افزایش یابد.

سازمان غذا و دارو به طور مستمر کمبودهای دارویی را رصد می‌کند و این کار از طریق داروخانه‌های مرجع، دانشگاه‌های علوم پزشکی و سامانه پیش‌بینی انجام می‌شود. در این سامانه، شرکت‌های داروسازی میزان تولید را اعلام می‌کنند و اگر ماده اولیه کم باشد، هشدار از طریق پیش‌بینی داده می‌شود تا به سرعت کمبود دارویی برطرف شود.

انتهای پیام

مقالات مرتبط

یک دیدگاه ارسال کنید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید

محبوب ترین

نظرات اخیر