چهارشنبه 2 اسفند 1402
7.8 C
Tehran
خانهدسته‌بندی نشدهچاقی شکمی احتمال ابتلا به بیماری‌های مزمن و التهابی را در افراد...

چاقی شکمی احتمال ابتلا به بیماری‌های مزمن و التهابی را در افراد افزایش می‌دهد

چاقی شکمی احتمال ابتلا به بیماری‌های مزمن و التهابی را در افراد افزایش می‌دهد

تهمینه خلفی، کارشناس تغذیه گفت:

چاقی شکمی باعث بیماری‌های قلبی-عروقی، دیابت نوع ۲، فشارخون بالا، سرطان سینه، سرطان کولون، آسم، سکته قلبی یا مغزی می‌شود. رژیم غذایی ناسالم، مصرف مشروبات الکلی، کم‌تحرکی، استرس ژنتیک، خواب ناکافی و استعمال دخانیات از دلایل اصلی چاقی شکمی است.

مصرف خوراکی‌های شیرین مثل انواع شیرینی‌ها، شکلات، خوراکی‌های صنعتی و نوشابه‌ها از بدترین عادات غذایی هستند که در کوتاه‌مدت منجر به جذب کالری بالا و ازدیاد چربی شکمی می‌شوند. از دیگر عادت‌های غذایی غلط، رژیم کم‌پروتئین است و کمبود بعضی ویتامین و املاح باعث افزایش چاقی شکمی می‌شود.

اگر کالری جذب‌شده در وعده‌های غذایی بالا و فعالیت بدنی پایین باشد و کالری مازاد به‌صورت چربی در اطراف شکم جمع می‌شود بنابراین تحرک و ورزش یکی از اقدامات بسیار مهم برای سوزاندن چربی و چاقی شکمی است. خواب ناکافی در پرخوری و جذب کالری بیشتر تأثیر دارد و از سویی دیگر کم‌خوابی تعادل هورمونی بدن را برهم می‌زند و با ایجاد اختلالات متابولیسمی سبب ازدیاد چربی شکمی می‌شود.

متأسفانه استعمال دخانیات نیز همانند خواب ناکافی به‌عنوان یک فاکتور خطر برای ابتلا به چاقی عمل می‌کند، این فاکتور اگرچه ارتباط مستقیم و آشکاری با چاقی ندارد، اما با تأثیر مخرب بر متابولیسم بدن زمینه را برای بروز چاقی مهیا می‌کند.

انتهای پیام

مقالات مرتبط

یک دیدگاه ارسال کنید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید

محبوب ترین

نظرات اخیر