سه‌شنبه 2 مرداد 1403
32.6 C
Tehran
خانهاخبار و رویدادهاچند نکته مهم در خصوص استفاده از کرم‌های ضدآفتاب

چند نکته مهم در خصوص استفاده از کرم‌های ضدآفتاب

چند نکته مهم در خصوص استفاده از کرم‌های ضدآفتاب

معاون اجرایی اداره کل امور فراورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا‌و‌دارو در خصوص هشدار سازمان جهانی بهداشت درمورد اشعه‌های ماوراء بنفش خورشید و منابع مصنوعی آن، مانند تخت‌های برنزه کننده به‌عنوان عامل ابتلا به سرطان گفت:

نور خورشید شامل دو اشعه UVA و UVB است و قرار گرفتن بیش از حد در معرض آن‌ها می‌تواند منجر به سرطان پوست شود. علاوه‌بر ایجاد سرطان پوست، اشعه UVA می‌تواند باعث پیرپوستی زودرس، چین و چروک و لک پوست و اشعه UVB  باعث آفتاب سوختگی شود.

هم‌چنین استفاده از فراورده‌های ضدآفتاب بر اساس شواهد علمی، باعث به حداقل رساندن آسیب‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت پوست در اثر اشعه‌های نور خورشید می‌شود.

آکادمی پوست آمریکا (AAD) توصیه می‌کند از ضدآفتاب‌هایی استفاده کنید که دارای محافظت در برابر اشعه‌های  UVBوUVA  (با طیف گسترده) و با SPF ۳۰ یا بالاتر باشد. بهتر است با توجه به رنگ و نوع پوست، مدت‌زمان قرار گرفتن در معرض نور خورشید و با مشورت با داروساز یا پزشک خود ضدآفتاب مناسب را انتخاب کنید.

در مورد زمان استفاده از ضدآفتاب‌ها باید گفت که حداقل  ۱۵ دقیقه قبل از بیرون رفتن از خانه، کرم ضدآفتاب را روی پوست خشک استفاده نمایید و تا زمانی‌که در محیط باز هستید مطابق با دستورالعمل مندرج بر روی برچسب محصول، آن را تجدید کنید.

دکتر رویا مرجانیان تاکید کرد که هیچ ضدآفتابی “ضدآب” یا “ضد تعریق” نیست و تمام ضدآفتاب‌ها در نهایت از روی پوست پاک می‌شوند. تولیدکنندگان کرم‌های ضد آفتاب مجاز به چنین ادعایی نیستند و برای استفاده از ادعای ضد آفتاب مقاوم در برابر آب بایستی فراورده آزمایش و ادعای مقاوم‌بودن در برابر آب ثابت شود و زمان مقاوم‌بودن به آب مشخص باشد.

همه ضدآفتاب‌ها، چه برچسب مقاوم در برابر آب داشته باشند یا نداشته باشند، باید دستورالعمل‌هایی را در مورد زمان استفاده مجدد را بر روی برچسب خود درج کنند تا از محافظت پوست اطمینان حاصل شود.

انتهای پیام

مقالات مرتبط

یک دیدگاه ارسال کنید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید

محبوب ترین

نظرات اخیر