دوشنبه 7 اسفند 1402
-1.2 C
Tehran
خانهمقالات علمی داروییکدام استخوان‌ها مستعد بروز شکستگی هستند؟

کدام استخوان‌ها مستعد بروز شکستگی هستند؟

کدام استخوان‌ها مستعد بروز شکستگی هستند؟

دکتر افشین استوار، رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران  با اشاره به این‌که شکستگی ناشی از پوکی استخوان در سه ناحیه بدن شیوع بیشتری دارد گفت:

شکستگی استخوانی در ناحیه مچ دست، مهره‌های ستون فقرات به‌ویژه مهره‌های ناحیه کمری و لگن از شیوع بالایی برخوردار است که شدیدترین میزان آن مربوط به شکستگی در استخوان لگن است.

روند به شکلی است که میزان بروز سالانه در گروه سنی بالای ۵۰ سال در خانم‌ها حدود ۱۵۷ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر و در آقایان ۱۳۸ در هر ۱۰۰ هزار نفر است. این میزان بروز شکستگی لگن و مرگ و میر آن از همه سرطان‌های مختص زنان بیشتر است؛ در حالی‌که خیلی از سرطان‌های خانم‌ها درمان‌پذیر است و یا به‌مدت طولانی‌تری شانس زنده‌ماندن دارند.

اساسا پوکی استخوان را درمان می‌کنیم که جلوی شکستگی را بگیریم چون شکستگی مهم‌ترین عارضه پوکی استخوان است که باعث ناتوانی و مرگ می‌شود. مطالعات به ما نشان داده که سالانه بیش از ۱۷۰ هزار مورد شکستگی ناشی از پوکی استخوان در کشور رخ می‌دهد.

حدود ۴۲۰۰ مرگ به‌علت شکستگی ناشی از پوکی استخوان در هر سال داریم؛ بنابراین درصورتی که بتوان پوکی استخوان را به‌شکل موثر شناسایی و درمان کرد تا حد زیادی از بروز مرگ و میر به این علت جلوگیری می‌شود.

انتهای پیام

مقالات مرتبط

یک دیدگاه ارسال کنید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید

محبوب ترین

نظرات اخیر