شنبه 5 خرداد 1403
25.7 C
Tehran
خانهاخبار و رویدادها۲۴ داروی تک نسخه‌ای پرمصرف در فهرست دارویی دو سال اخیر کشور

۲۴ داروی تک نسخه‌ای پرمصرف در فهرست دارویی دو سال اخیر کشور

۲۴ داروی تک نسخه‌ای پرمصرف در فهرست دارویی دو سال اخیر کشور

دبیر کارگروه بررسی و تدوین فهرست دارویی ایران از ورود ۲۴ داروی تک‌نسخه‌ای پرمصرف به فهرست دارویی کشور در دو سال گذشته خبر داد و گفت:

داروهای خارج از فهرست و تک ‌نسخه‌ای تنوع بالایی دارند و معمولا برای تعداد کمی از بیماران درخواست می‌شود، اما از آن‌جا که این داروها باید در بازه زمانی کوتاهی تامین شوند، مانند سایر داروهای دارای پروانه ثبت در کشور امکان این‌که از نظر اثربخشی، ایمنی و کیفیت مورد بررسی‌ها و کنترل‌های دقیق کارشناسی قرار بگیرند را ندارند.

این داروها مطابق قانون مشمول سیاست‌های حمایتی بیمه‌ای و غیربیمه‌ای با استفاده از منابع دولتی نیستند، لذا از نظر اقتصادی، دارای بار مالی بالا برای بیماران می‌باشند.

علی‌رغم این‌که سازمان غذا و دارو، بارها از پزشکان خواسته که از تجویزهای خارج از فهرست دارویی کشور خودداری کنند و در این مسیر فرهنگ‌سازی هم می‌کند، اما تمام تلاش خود را برای تامین داروهای تک‌نسخه‌ای پردرخواست به فهرست دارویی به‌کار گرفته است.

دکتر نازیلا یوسفی هم‌چنین با اشاره به از سر گیری فعالیت‌های دبیرخانه کارگروه بررسی و تدوین فهرست دارویی ایران در طول دو سال گذشته افزود: ۵۹ مولکول وارد فهرست دارویی شده که ۲۴ عدد آنها شامل داروهای تک نسخه‌ای پرمصرف است که اکنون می‌توانند از مسیرهای مطمئن و راحت‌تر داروهای دارای پروانه ثبت در کشور در دسترس بیماران قرار گیرند.

انتهای پیام

مقالات مرتبط

یک دیدگاه ارسال کنید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید

محبوب ترین

نظرات اخیر