سه‌شنبه 8 خرداد 1403
29.9 C
Tehran
خانهاخبار و رویدادهاآغاز تدوین دومین برنامه مهار مقاومت میکروبی در کشور

آغاز تدوین دومین برنامه مهار مقاومت میکروبی در کشور

آغاز تدوین دومین برنامه مهار مقاومت میکروبی در کشور

وزیر بهداشت همه‌گیری خاموش مقاومت میکروبی، تغییرات اقلیمی و کووید۱۹ را بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین تهدیدات سلامتی در جهان، عنوان کرد و از آغاز تدوین دومین برنامه کشوری مهار مقاومت میکروبی خبر داد.

در پیام دکتر بهرام عین‌اللهی به مناسبت هفته آگاه‌سازی از مقاومت میکروبی (۲۷ آبان تا ۳ آذرماه) آمده است:

«یکی از اهداف برنامه عدالت و تعالی نظام سلامت در دولت مردمی غلبه بر مرگ و میر ناشی از بیماری‌های واگیر و افزایش امید به زندگی است. هدفی که تحقق آن مستلزم اولویت پیشگیری بر درمان، دسترسی آسان و ارزان به خدمات درمان و رشد تولید داروهای موثر در میهن اسلامی است. هم‌اکنون و با همه تلاش‌های صورت گرفته درحوزه درمان و دارو چندی است که شاهد روند روز افزون مقاومت میکروب‌ها به دارو هستیم. بسیاری از داروهای ضد میکروبی اثربخشی خود را از دست داده‌اند. این در حالی است که تولید یک آنتی‌بیوتیک جدید به حداقل ۱۰ الی ۱۵ سال زمان و بیش از یک میلیارد دلار هزینه نیاز دارد.

در چند سال اخیر، همه‌گیری خاموش مقاومت میکروبی، به همراه تغییرات اقلیمی و کووید ۱۹، به عنوان بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین تهدیدات سلامت که جهان با آن مواجه شده، مطرح شده‌اند، اما این همه‌گیری دیگر خاموش نیست. در حال حاضر مقاومت میکروبی عامل سالانه بیش از ۱.۳ میلیون مرگ در جهان است و برآورد می‌شود در صورت نبود برنامه‌های مناسب، تا سال ۲۰۵۰ میلادی رتبه‌ای بالاتر از سرطان در علل مرگ‌و‌میر را از آن خود خواهد کرد؛ هم‌چنین، آثار پدیده مقاومت میکروبی از حوزه سلامت فراتر رفته و توسعه کشورها را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. برآورد می‌شود تا ۳۰ سال آینده، سالانه ۴ درصد تولید ناخالص ملی بویژه در کشورهای در حال توسعه کاهش یابد و ۲۴ میلیون نفر به فقر مطلق دچار شوند.

پزشکان، دامپزشکان، داروسازان و سایر ارائه‌دهندگان خدمات سلامت نقش حیاتی در حفظ کارآیی آنتی‌بیوتیک‌ها دارند. تجویز و توزیع نامناسب داروها منجر به مصرف بی‌رویه شده، زمینه را برای بروز و گسترش مقاومت دارویی فراهم می‌کند. رعایت نکردن اصول کنترل عفونت توسط ارائه دهندگان خدمات سلامت، می‌تواند منجر به گسترش عفونت و در نتیجه گسترش گونه‌های مقاوم شود. در عرصه‌های کشاورزی، دامداری و صنایع غذایی، از دست‌دادن داروهای ضدمیکروبی موثر، تهیه غذای سالم را دچار مشکل می‌کند.

در حال حاضر روند تدوین دومین برنامه کشوری مهار مقاومت میکروبی آغاز شده است. برنامه‌ریزی و اقدام در زمینه مدیریت مصرف داروهای ضدمیکروبی و نیز پیشگیری و کنترل انتقال عفونت‌ها، جز با اتخاذ رویکرد سلامت واحد و مشارکت کلیه معاونت‌های این وزارتخانه، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان دامپزشکی و سازمان محیط زیست ممکن نخواهد بود. علاوه بر آن وزارت آموزش و پرورش و رسانه‌ها نقش کلیدی را در اصلاح فرهنگ مصرف دارو و رعایت اصول پیشگیری و کنترل عفونت ایفا خواهند کرد.

امید است با مشارکت کلیه سازمان‌ها و نهادهای دست اندرکار، شاهد کاهش بروز و گسترش مقاومت‌های میکروبی در کشور باشیم».

انتهای پیام

مقالات مرتبط

یک دیدگاه ارسال کنید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید

محبوب ترین

نظرات اخیر