شنبه 29 اردیبهشت 1403
22.8 C
Tehran
خانهاخبار و رویدادهاتأمین قابل‌توجه برند اصلی داروی بیماران تالاسمی در ۱۴۰۲

تأمین قابل‌توجه برند اصلی داروی بیماران تالاسمی در ۱۴۰۲

تأمین قابل‌توجه برند اصلی داروی بیماران تالاسمی در ۱۴۰۲

مدیرکل دارو و مواد تحت‌کنترل سازمان غذا‌و‌دارو ضمن تأکید به تأمین قابل‌توجه برند اصلی داروی بیماران تالاسمی در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال پیش از آن گفت: درک محدودیت و چالش‌های داخلی و خارجی کشور، تلاش‌های سازمان غذا‌و‌دارو را در انجام وظایف به‌ویژه تأمین انواع دارو علی‌رغم وجود همه محدودیت‌ها در تأمین ارز مرغوب اروپایی بیشتر نشان می‌دهد.

اداره کل دارو باوجود چالش‌های بالفعل و بالقوه از انجام وظایف خود کوتاهی نکرده و نمی‌کند. به‌عنوان نمونه در خصوص داروهای بیماران تالاسمی مصرف ماه دفروکسامین در  سال ۱۴۰۲ حدود ۴۰۰ هزار عدد ارزیابی می‌شد که تعداد تأمین‌شده آن بنابر آمار سامانه تیتک ۴.۹۰۰.۰۰۰ بوده است و از این تعداد  ۱.۳۲۰.۰۰۰ عدد آن را برند دسفرال تشکیل می‌داد. میزان تأمین همین برند ۷۱۰.۰۰۰ عدد در سال ۱۴۰۱ بود.

دکتر محمد پیکان‌پور با اشاره به وضعیت مناسب‌تر تامین داروهای مذکور در خصوص دفرازیروکس افزود: در سال ۱۴۰۲ مصرف ماه این دارو حدود ۵۰۰ هزار عدد محاسبه شد که مبتنی بر آمار قابل‌استناد  ۶.۵۰۰.۰۰۰ عدد آن که اتفاقاً ۳۵۸.۰۰۰ عددش شامل برند جیدنیو بود را تامین کردیم و نکته قابل‌توجه این‌که در سال ۱۴۰۱ میزان تامین برابر با  ۶.۶۰۰.۰۰۰ می‌شد که ۷۵.۰۰۰ عدد آن از برند جیدنیو به‌شمار می‌آید.

در وضعیت تامین داروهای تالاسمی تلاش شده که نقایص نسبت به گذشته کاهش یابد و به داروی مورد نیاز بیماران دسترسی بهتری باشد.

انتهای پیام

مقالات مرتبط

یک دیدگاه ارسال کنید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید

محبوب ترین

نظرات اخیر