شنبه 29 اردیبهشت 1403
22.8 C
Tehran
خانهاخبار و رویدادهاثبت سی‌ام فروردین‌ماه به‌نام روز آزمایشگاهیان در تقویم کشور/ تشخیص طبی؛...

ثبت سی‌ام فروردین‌ماه به‌نام روز آزمایشگاهیان در تقویم کشور/ تشخیص طبی؛ پیش شرط خدماتی درمانی است

ثبت سی‌ام فروردین‌ماه به‌نام روز آزمایشگاهیان در تقویم کشور/

تشخیص طبی؛ پیش شرط خدماتی درمانی است

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پیامی فرا رسیدن روز آزمایشگاه و علوم آزمایشگاهی را به جامعه آزمایشگاهیان کشور تبریک گفت.

در متن پیام دکتر بهرام عین‌اللهی آمده است:

«از آن هنگام که طبیب نام‌آور ایرانی و مولف گران‌قدر “ذخیره خوارزمشاهی”، نخستین کتاب جامع پزشکی به زبان شیرین فارسی که جزئیات تازه ‌ای از “نحوه آزمایش روی نمونه‌‌های انسانی” را به دنیای دانش آن روز عرضه کرد، حدود هزار سال سپری شده است؛ در طول این راه طولانی و دشوار که مشعل‌داران آن، استادان دانشمند علوم آزمایشگاهی و رهروان آن، متخصصان و کارشناسان و دانش‌پژوهان خستگی‌ناپذیر این رشته بوده‌اند، در هر روزگار افتخاراتی ارزشمند در خدمت به مردم و به‌ویژه دردمندان و بیماران جامعه، بروز و ظهور یافته تا در زمانه ما به اوج شکوفایی و رشد رسیده است.

امروزه اهمیت “تشخیص طبی” به‌عنوان پیش‌شرط خدمات درمانی و نیز اولویت پژوهش‌های آزمایشگاهی به مثابه یکی از درگاه‌های ورود به عرصه پیشرفت‌های دانش و فناوری پزشکی، محل اتفاق نظر دنیای علم است و درخشش دستاوردهای فعالان این عرصه در ایران عزیز، پیوسته نگاه جهانیان را به خود معطوف کرده است.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همواره یافته ها و محصولات علمی و فناوری دست‌اندرکاران فاضل و خدوم علوم آزمایشگاهی را قدر نهاده و از آنها در راه سیاستگذاری‌ های کلان نگر خود در حوزه های پیشگیری و درمان بهره های وافر برده است.

اینجانب فرارسیدن سی‌ام فروردین، زادروز “حکیم اسماعیل جرجانی”، پدر دانش آزمایشگاهی ایران را که به‌حق روز آزمایشگاه و علوم آزمایشگاهی نامیده شده، به جامعه آزمایشگاهیان کشور تبریک و تهنیت گفته و توفیق روزافزون همه فعالان این عرصه را از درگاه احدیت مسألت می‌نمایم».

انتهای پیام

مقالات مرتبط

یک دیدگاه ارسال کنید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید

محبوب ترین

نظرات اخیر