شنبه 29 اردیبهشت 1403
22.8 C
Tehran
خانهاخبار و رویدادهاداروهای مجاز به دور ریختن از طریق فاضلاب

داروهای مجاز به دور ریختن از طریق فاضلاب

داروهای مجاز به دور ریختن از طریق فاضلاب

سرپرست گروه تجویز و مصرف منطقی و اطلاع‌رسانی فرآورده‌های سلامت سازمان غذا و دارو با اشاره به این‌که امحاء هریک از داروهای بلااستفاده و تاریخ‌گذشته حتما باید به‌صورت اصولی انجام شود، گفت:

امحاء غیراصولی برخی از داروها باعث ایجاد آسیب به طبیعت و حتی به مخاطره‌افتادن سلامت سایر افراد می‌شود.

دکتر راضیه کشاورز ملکی افزود: برای جلوگیری از مصرف این مواد توسط کودکان، حیوانات خانگی یا دیگر افراد، به محض این‌که مورد نیاز نباشند، باید سریعا از طریق فاضلاب دور ریخته شوند.

داروهای غیر مخدر مجاز به امحاء از طریق فاضلاب شامل داروهایی مثل شکل مقعدی دیازپام و متیل فنیدیت هستند، و داروهای مخدر مجاز به امحاء از طریق فاضلاب نیز شامل نورفین، فنتانیل، هیدروکودون، هیدرومورفون، مپریدین، متادون، مورفین، اکسی‌کودون، اکسی‌مورفون هستند.

شربت متادون که برای درمان نگهدارنده اعتیاد به مواد مخدر توسط پزشک تجویز می‌شود، بسیار خطرناک است و به‌هیچ عنوان نباید این دارو را در یخچال و در دسترس کودکان و یا در ظروف مخصوص فرآورده‌های خوراکی و نوشیدنی مثل بطری نوشابه نگهداری کرد، چون به اشتباه ممکن است خورده، و منجر به مرگ شود، برای امحاء این دارو نیز باید آن را در فاضلاب ریخته و بطری پس از آبکشی دور انداخته شود.

وی در مورد داروهای قابل دور ریختن در صورتی‌که برچسب دارو، روش خاصی را برای دور ریختن و امحای دارو توصیه نکرده باشد، توضیح داد: درصورتی‌که دارویی در لیست داروهای قابل دور ریختن از طریق فاضلاب (مثل بنزودیازپین‌ها و مخدرها) قرار نداشته باشد توصیه می‌شود داروها از طریق معمول و سطل زباله منزل با استفاده از روش‌‌های زیر دور ریخته و امحاء شود:

داروها بدون خردکردن قرص‌ها و کپسول ها، از بسته بندی اصلی خارج و با مواد ناخوشایندی مانند تفاله چای یا قهوه مخلوط شود. مخلوط در کیسه پلاستیکی دربسته قرار گرفته و سپس داخل سطل زباله انداخته شود. مخلوط حاصل را می‌توان در قوطی حلبی خالی یا دیگر ظروف مشابه ریخته تا از نشت دارو یا ریختن آن به بیرون از سطل زباله جلوگیری شود. قبل از دور انداختن بطری خالی دارو دستور مصرف روی آنرا برای جلوگیری از مصرف نابجا حتما باید مخدوش شود.

انتهای پیام

مقالات مرتبط

یک دیدگاه ارسال کنید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید

محبوب ترین

نظرات اخیر