شنبه 5 خرداد 1403
25.7 C
Tehran
خانهاخبار و رویدادها دوباره باید ماسک بزنیم

 دوباره باید ماسک بزنیم

 دوباره باید ماسک بزنیم

معاون فنی مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: امسال هم مانند همه سال‌های پیش از بروز کرونا از مهرماه شاهد افزایش موارد بیماری‌های تنفسی که بیشتر هم با تشخیص آنفلوآنزا است، بودیم. این روند ادامه دارد و انتظار داریم که تا بهمن ماه یا اسفند ماه ادامه داشته باشد.

در حال حاضر نیز با توجه به آزمایشات و نظام دیده‌وری که وجود دارد حدود ۲۸ درصد نمونه‌هایی که آزمایش می‌شوند آنفلوآنزا، ۱۲ درصد کرونا و مابقی موارد هم سایر ویروس‌ها هستند.

دکتر بابک عشرتی با تاکید بر اهمیت پوشش ماسک در مبتلایان به بیماری‌های تنفسی جهت جلوگیری از انتقال بیماری به سایرین افزود: حتی کسانی که بیمار نیستند نیز در صورت حضور در اماکن شلوغ و پرازدحام باید ماسک بزنند.

با این‌که زمان طلایی تزریق واکسن آنفلوآنزا گذشته است،اما هنوز هم امکان تزریق واکسن تا بهمن‌ماه وجود دارد و ما توصیه می‌کنیم افراد پرخطری که تاکنون واکسن نزده‌اند مانند زنان باردار، سالمندان،‌ مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای و … حتما نسبت به تزریق واکسن اقدام کنند.

برخی از مبتلایان ممکن است بدون علائم باشند اما بتوانند ویروس را انتقال دهند. در مورد مبتلایان علامت‌دار توصیه اول ما ماندگاری در منزل تا زمان بهبودی علائم است.

علائمی که از آن صحبت می‌کنیم یعنی سوزش گلو، آبریزش بینی، تب و بدن درد که در بیماری‌های حاد تنفسی به‌ویژه آنفلوآنزا بروز می‌یابد و تا زمانی‌که فرد مبتلا این علائم را داشته باشد باید در خانه استراحت کند تا بیماری را به سایرین انتقال ندهد. از طرفی ماندن در خانه به کاهش طول دوره بیماری و کاهش عوارض بیماری کمک می‌کند.

معمولا مواردی که کارشان به بستری در بیمارستان می‌رسد بیشتر کسانی هستند که بیماری زمینه‌ای دارند و یا سیستم ایمنی بدن‌شان ضعیف است. در واقع مبتلایان به دیابت و فشارخون، افراد مسن و زنان باردار باید بسیار مراقبت کنند؛ چون ممکن است در صورت ابتلا شرایط شدیدی از بیماری را تجربه کنند.

اگر افراد احساس بدن‌درد و یا حتی تنگی نفس جزئی کردند باید موضوع را جدی گرفته و حتما به پزشک مراجعه کنند. عفونت‌های شایع تنفسی این فصل عموما ویروسی هستند و آنتی‌بیوتیک بر درمان آن‌ها تاثیری ندارد و تجویز بی‌رویه یا اصرار بیمار به پزشک برای تجویز این دارو تنها ممکن است سبب بروز مقاومت میکروبی شود.

انتهای پیام

مقالات مرتبط

یک دیدگاه ارسال کنید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید

محبوب ترین

نظرات اخیر