یکشنبه 26 فروردین 1403
14.8 C
Tehran
خانهاخبار و رویدادهاعلائمی که نشان می‌دهد به فقر آهن مبتلا هستید

علائمی که نشان می‌دهد به فقر آهن مبتلا هستید

علائمی که نشان می‌دهد به فقر آهن مبتلا هستید

کم‌خونی فقر آهن از بیماری‌های شایعی است که گروه‌های مختلف سنی را درگیر می‌کند. علل متفاوتی برای آن وجود دارد که از مهم‌ترین آن‌ها اشتباهات تغذیه‌ای است.

بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، سطوح ناکافی آهن در بدن می‌تواند با نشانه‌های غیرمعمول زیر خود را نشان دهد:

 *خستگی

در مبتلایان به کم‌خونی فقر آهن، تعداد گلبول‌های قرمز برای انتقال اکسیژن به اعضای حیاتی بدن کاهش می‌یابد. این کمبود اکسیژن خود را با علائم مبهمی از جمله خستگی، سردرد، ضعف نشان می‌دهد.

*تنگی نفس

 برخی محققان اعلام کرده‌اند که مبتلایان به کم‌خونی ناشی از فقر آهن دچار تنگی نفس می‌شوند. از آن‌جا که ماهیچه‌ها نمی‌توانند اکسیژن کافی برای انجام فعالیت‌های معمول مانند راه رفتن را دریافت کنند، میزان تنفس در تلاش برای جبران کمبود اکسیژن افزایش یافته و همین باعث تنگی نفس می‌شود.

*سندروم پای بی‌قرار

 سندروم پای بی‌قرار نوعی اختلال در سیستم عصبی است و با احساس سوزن‌سوزن شدن پا و یا نیاز شدید به حرکت دادن پاها در حالت استراحت خود را نشان می‌دهد. این اختلال می‌تواند منجر به کاهش کیفیت خواب شود. سندرم پای بی‌قرار یکی از علائم غیر معمول کمبود آهن است.

*ریزش مو

 زمانی که اکسیژن کافی به‌علت کم‌خونی فقر آهن به فولیکول‌های مو نرسد، فرد دچار ریزش مو می‌شود و تا زمانی که این فقر آهن درمان نشود موهای از دست‌رفته رشد نخواهند کرد. همه مردم هر روز تعدادی از موهای‌شان می‌ریزد اما مقادیر بیش از اندازه ریزش و عدم رشد مجدد آن‌ها یکی از علائم کم‌خونی فقر آهن است.

*عفونت‌های مکرر

 آهن نقش کلیدی در حفظ سیستم ایمنی سالم ایفا می‌کند؛ به‌طوری که سطوح ناکافی آن در بدن، استعداد ابتلا به عفونت را افزایش می‌دهد.

*میل به خوردن چیزهای عجیب و غریب

 میل به خوردن غذاهای عجیب و غریب یا حتی مواد غیر خوراکی مانند میل به خوردن یخ، خاک رس، خاک، گچ یا کاغذ از جمله مواردی است که افراد مبتلا ممکن است تجربه کنند و می‌تواند نشانه‌ای از کمبود آهن باشند.

*اضطراب

کمبود اکسیژن در بافت‌های بدن ناشی از کمبود آهن ممکن است موجب اضطراب شود. با این‌حال، این مشکل پس از بهبود یا درمان سطح آهن اصلاح خواهد شد.

انتهای پیام

مقالات مرتبط

یک دیدگاه ارسال کنید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید

محبوب ترین

نظرات اخیر