سه‌شنبه 5 تیر 1403
28.3 C
Tehran
خانهاخبار و رویدادهامواد غذایی برای بهبود یک بیماری شایع زنانه

مواد غذایی برای بهبود یک بیماری شایع زنانه

مواد غذایی برای بهبود یک بیماری شایع زنانه

فیبروئید رحمی، رشد توده‌های خوش‌‌خیم در دیواره رحم و یکی از بیماری‌های رایج در زنان است. ناهنجاری‌های عروق خونی رحم می‌تواند عامل موثری در بروز این عارضه به حساب آید و در عین‌حال عدم تعادل هورمونی نیز می‌تواند به نوعی در این عارضه دخیل باشد.

بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، گنجاندن مواد غذایی زیر در رژیم برای پیشگیری و بهبود علائم فیبروئید رحم موثر است:

*مواد غذایی ارگانیک

 مصرف این غذاها به کوچک شدن و جلوگیری از فیبروئید کمک می‌کند. آفت‌کش‌ها می‌توانند استروژن و سطوح دیگر هورمون‌ها را تحت تاثیر قرار دهند. از آن‌جا که تعادل هورمونی کلید درمان طبیعی فیبروئید است، می‌توانید از محصولاتی که حاوی آفت کش‌ها نیست استفاده کنید.

*سبزیجات تیره رنگ

سبزیجات با برگ تیره می‌توانند رشد فیبروئید را در بدن متوقف کنند. این سبزیجات حاوی ویتامین K برای کمک به لخته‌شدن خون و جلوگیری از خونریزی شدید ناشی از فیبروئید هستند.

*کلم‌ها

از عملکرد کبد و تعادل استروژن در بدن حمایت می‌کنند. تحقیقات نشان داده که مصرف انواع کلم‌ها به‌علاوه گوجه‌فرنگی و سیب عامل حفاظتی برای فیبروئیدهای رحمی است.

*غذاهای غنی از بتاکاروتن

این غذاها در بدن تبدیل به ویتامین A می‌شوند و در رشد بافت‌های سالم و ترمیم بافت که هر دو برای درمان فیبروم مفید است، نقش دارند. هویج، سیب زمینی، کلم‌پیچ و اسفناج سرشار از بتاکاروتن هستند.

*مواد غذایی سرشار از آهن

فیبروئیدها گاهی منجر به از دست دادن خون زیاد طی دوران قاعدگی زنان می‌شوند و این روند می‌تواند باعث کم‌خونی و فقر آهن گردد. مصرف غذاهای غنی از آهن از جمله گوشت قرمز و حبوبات به جایگزینی آهن از دست‌رفته بدن کمک می‌کند.

*غلات سبوس‌دار

✔️ویتامین B کمپلکس روزانه ۵۰ میلی‌گرم، روغن ماهی روزانه ۱۰۰۰ میلی‌گرم، برای کاهش التهاب در بدن (که می‌تواند علت فیبروئید باشد) و حفظ تعادل هورمونی نیز در بهبود و کاهش علائم موثر هستند.

انتهای پیام

مقالات مرتبط

یک دیدگاه ارسال کنید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید

محبوب ترین

نظرات اخیر